Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Zasilanie routera, a obciążalnośc jego portu USB
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
///mod wątek wydzielony z innego, który poszedł "pod nóż" i został rozdzielony na kilka poruszonych tematów
stąd odniesienia całkiem od czapy, ale wstępnie chodziło o routery TP-Link TL-MR3420 v1 i Asus RT-AC51u
niestety dzięki wyjątkowemu burdelowi w wątku źródłowym podział wygląda jak wygląda…


Dużo tych Asusow widze w sieci i opinie dobre. Zwłaszcza w połączeniu z e3372
Tylko jeśli on ma też zasilacz 12v 1A to jak on nie ma kłopotu z prądem dla USB ????
12V 1A to 12W mocy ciągłej.
Router potrzebuje maksymalnie w granicach 5W. Modem: standard USB mówi o 2,5W, ale potrafi pociągnąć taki modem nawet 5-6W. Ciągle starcza.
Do tego to jest moc znamionowa, a zasilacz spokojnie da radę wytrzymać więcej (20-30%) przez jakiś czas.
To dlaczego jesli mam MR3420 z taką (w teorii) sama mocą to on się dusi ?
Nie chce mi się powtarzać, wrzucę więc kopię tego, co 2 strony wcześniej pisałem:
jakubd napisał(a):W routerach serii MR nie ma znaczenia wydajność zasilacza, tylko na sztywno wybrany sterownik zasilania USB, który daje 800 mA i ani miliampera więcej (w każdym razie przez dłuższy z punktu widzenia elektroniki czas). Są hacki sprzętowe, które omijają ten układ zasilania i dają 100% tego, co jest na szynie zasilania 5V, ale wadą jest brak możliwości sterowania zasilaniem z oprogramowania (np. w celu resetu modemu), potencjalna niestabilność routera w przypadku przeciążenia i potencjalna możliwość uszkodzenia układów zasilania w przypadku zwarć.
Ok teraz rozumiem...
szacowanie należałoby przeprowadzić dla najmniej korzystnego przypadku licząc powiedzmy 20% straty na każdym etapie choćby już wychodząc z założenia, że ten zasilacz ma nie 12W a niecałe 10W itd…
(a nie do pominięcia jest fakt, że modemy w złych warunkach zasięgowych znacznie przekraczają pobór prądu dopuszczony przez specyfikację USB i to "znacznie" jest sporo większe od 20%)

normalna przetwornica DC-DC też wprowadza co najmniej 20% strat

w starym sprzęcie trzeba uwzględnić starzenie lementów powodujące pogorszenie obciążalności (i to często znaczne) itd. itd.

budżetowe konstrukcje zazwyczaj są projektowane w nadmiernie oszczędny sposób, który nie zapewnia tak dużego zapasu bezpieczeństwa, bo to kosztuje - stąd taka konstrukcja, a nie inna - i choć 800mA przekracza o 60% wymagane 500mA to i tak nie wystarcza to dla modemów GSM w warunkach nieidealnych gdy pobór w piku sięga np. 1,5A
Dobra, jestem pomału ukierunkowany w stronę ASUSA choć dla zasady mogę najpierw kupić sam modem LTE i sprawdzić jak będzie się on spisywał na dwóch moich gratach 3020 i 3420.
[… reszta w innych wątkach z podziału…]
Przekierowanie