Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Błyskawiczne rozładowanie baterii w smartfonie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam problem z korzystaniem ze smartfona zimą i w terenie. Po podkręceniu jasności bateria rozładowuje się w jakąś minutę z ok 90 do 10%. Smartfon coś tam powoli ściąga i bez ostrzeżenia wyłącza się. W domu nie ma tego problemu - jest cieplej i sygnał zapewne silniejszy. Moje pytanie: czy przy słabszym sygnale smartfon zużywa więcej energii na transmisję? A jak z wrażliwością baterii smartfonów na temp?
Tak, im słabszy sygnał, tym pobór mocy większy. W sumie różnica na poziomie 2-5% czasu pracy baterii.
Temperatura - w minus 20 C pojemność baterii może spaść nawet o 50%. Dlatego smartfony lepiej trzymać na mrozie w kieszeni np. spodni, gdzie są podgrzewane przez nasze ciepło.

A jak bateria stara, to wiadomo, że bateria różne numery może robić, bo krzywa rozładowania jest bardzo zniekształcona przez zużycie ogniwa.
Smartfon - Overmax Famy2 - i jego bateria ma już kilka lat, a dystrybutor nie ma baterii na składzie niestety. W klasycznych bateriach niska temperatura i zużycie powodowały wzrost oporu wewnętrznego i straty z tym związane przy obciążaniu. Trudno znaleźć jakieś info w sieci o tych nowych wysokopojemnych bateriach - na pewno ruchliwość nośników maleje w niskich temperaturach. Poza smartfonami problem dotyczy również różnych Tesli - jakoś nikt nie wspomina że na np Alasce bateria straci pojemność zaraz po wyprowadzeniu auta z garażu. Czyżby byłaby to technologia - jak roadstery - tylko na ładną pogodę?
(26-02-2017 13:14)jakubd napisał(a): [ -> ]Temperatura - w minus 20 C pojemność baterii może spaść nawet o 50%. Dlatego smartfony lepiej trzymać na mrozie w kieszeni np. spodni, gdzie są podgrzewane przez nasze ciepło.

A to jest trwałe, czy po ogrzaniu wszystko wraca do normy? Big Grin
wraca, ale czy w 100% to nie powiem, bo nie mierzyłem ("na oko" - wydaję się, że pojemność wraca w całości)

a krótkofalówek ( w których były wspomniane aku) używałem dość systematycznie przy temperaturach rzędu -30°C

telefon jednak wtedy mi szlag trafił - nie zniósł ciągłych zmian temperatur i spowodowanych tym zawilgoceń…
morfik napisał(a):A to jest trwałe, czy po ogrzaniu wszystko wraca do normy?
Generalnie nie powinno mieć wpływu i dla baterii Li-ion czy Li-pol zaskakująco to wyższa temperatura plusowa jest bardzo niekorzystna ( w przeciwieństwie do aku Ni-mh czy Ni-Cd ).
Minusowe nie robią wrażenia, a wysoka od razu powoduje spadek żywotności.
Przekierowanie