Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: LTE z play i aero2 na jednym routerze
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam wszystkich z racji, że to mój pierwszy post. Smile
Jako, że niebawem kończy mi się umowa na internet radiowy postanowiłem wymyślić coś ekonomicznego jak na moje potrzeby, czyli większość czasu wystarcza mi Aero2 który już z powodzeniem stosowałem przed radiówką, a od czasu do czasu może mi się zdarzyć potrzeba tygodnia spędzonego na oglądaniu filmów, ściąganiu i t. p.
Już trochę ofert i zagadnień technicznych sprawdziłem, ale chciałem się podpytać może bardziej zorientowanych.
Do rzeczy:
Pomysł jest taki, że korzystając już z tego co mam:
-2 modemy Huawei E3131s-2 od Play
-antenę dookólną do w/w modemu
-2 karty Aero2
-parę kart Play Internet na Kartę - próbki każda 0,5GB na 3 dni - nieaktywowanych (chyba są bez znaczenia)
-możliwość odkupienia routera Tp-Link TL-MR3420 za parędziesiąt złotych
-zapał;
chciałbym jeden z tych modemów pozostawić z jedną z kart Aero2 w komputerze z powyższą antenką, bo to sprawdzone rozwiązanie dla mojego komputera.
Dodać natomiast rzeczony router i zainstalować na nim pozostały modem 3131, powiedzmy w takim miejscu w domu, gdzie będzie sprawdzony zasięg Aero2, po to by korzystać w innych urządzeniach przez wlan, aby nie ograniczać wszystkiego do 512/256 kbps no i żeby mieć w nich internet w ogóle. Aby natomiast raz na ruski rok korzystać w komputerze (który ma również kartę sieciową wlan na USB) i nie tylko, wykupywałbym pakiet tygodniowy w Play i korzystał przez modem LTE USB i przekładał ten modem w routerze.
Pytania:
1. Jaki tani i niezawodny model modemu LTE USB do tego routera polecicie?
2. Czy nie będzie problemów przy przekładaniu modemów w tą i z powrotem w routerze?
3. Czy coś przeoczyłem(pomijając fakt, że jeszcze nie przetestowałem zasięgu LTE Playa w moim domu, wiem tylko, że jest dobry zasięg 2km ode mnie.)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
szczerze? zanadto kombinujesz i zacząłeś chyba od niewłaściwej strony

0a. po pierwsze to sprawdź czy masz zasięg LTE Playa (w ramach sieci macierzystej, roaming krajowy nas nie interesuje)
0b. jeśli w punkcie 0a. odpowiedź brzmi "tak", to ja bym proponował starter RMB z puszką (póki można je kupić - żabka/fresh/stacje benzynowe) - koszt to 9zł za starter + 50zł doładowanie raz na 100dni
średni koszt wychodzi ~16zł/m-c , ale… kasa (przy używaniu LTE i DIL) się nie zużywa i kumuluje o ile nie przegapisz doładowań we wskazanym terminie, więc możesz ją wykorzystać np. na SMSy premium do kupowania różnych usług



a wracając do tematu
możesz napisać co to za pakiety tygodniowe?
i jaki właściwie masz "przemiał" danych?


1. np. Huawei E3272, E3372, nie zagwarantuję, że będą działać poprawnie z tym routerem (nawet nie wiemy jaką masz jego wersję, choć powinny, stabilność działania też powinna być znośna, szczególnie jeśli masz dobry sygnał w LTE Playa)
2. zapewne będzie problem, podejrzewam, z prawdopodobieństwem zakrawającym na pewność, że każdy z 2 różnych modemów będzie wymagał innej konfiguracji (nie do pominięcia jest fakt, że dla różnych sieci musisz mieć czasem różne APNy, a jeśli chodzi o mieszankę Playa i Aero2 to akurat jest konieczność)
Fabryczny soft teoretycznie poradzi sobie z przełączaniem modemów. Ale jeżeli to v1 to już lte prawie żadnego nie obsługuje.
Dzięki za naprowadzenie.
To są takie pakiety: http://www.play.pl/uslugi/pik-tydzien-bez-limitu-gb/
Ja praktycznie w ciągu normalnego przeglądania stron powinienem spokojnie zmieścić się w 1GB/dzień, a w takich dniach, gdzie ściągam/oglądam w 30GB/dzień. Taki pakiet później przechodzi na lejek 1Mbps, więc mi jakoś styka.
A co daje ten Redbull?
Ekonomista napisał(a):A co daje ten Redbull?
jest taniej i sobie gitary nie zawracasz przekładaniem kart/modemów itp. ruchami (zmiana modemu lub opertora = zmiana konfiguracji routera, każde wyciągnięcie i włożenie karty do modemu to coraz większe ryzyko uszkodzenia slotu SIM)

ale to jest 100GB (na m-c) a potem (po zużyciu) lejek 2Mbps, pakiet 100GB (DIL) jest wprawdzie za darmo, ale TYLKO w LTE, no i by to działało trzeba mieć pakiet podstawowy (działający w 3G/2G, może być ten z doładowania, byleby go nie zużyć!) pamiętać o jego comiesięcznym włączaniu oraz mieć ważność konta (i to generuje koszt rzędu 15-16zł/m-c co wynika w prostej linii z doładowań 50zł co 100dni, mimo, że ta kasa pozostaje w formie złotówek na koncie)

więc jeśli faktycznie generujesz ruch rzędu 30GB na dobę to sorry…
(04-02-2017 15:13)szopen napisał(a): [ -> ]więc jeśli faktycznie generujesz ruch rzędu 30GB na dobę to sorry…
Parę razy w sumie w życiu mi się zdarzyło obejrzeć sezon serialu w hd jednym ciągiem, albo pobrać grę 30-40 GB. Tak normalnie to do 1GB, jak nie słucham muzyki lub do 5GB jak słucham.
Więc rozwiązanie jakie mnie interesuje, jak sobie teraz przemyślałem to minimum 150 GB ile fabryka (warunki okoliczne) dała w cenie jak najniższej i bez umowy. Redbull jest prawie tym rozwiązaniem, bo daje 100GB/m-c jak dobrze rozumiem. Jeszcze w tym moim Playu jest zdaje się pakiet nocny nolimit i za 5zł/m-c. Ktoś może potwierdzić lub zna to w praktyce?
po zużyciu 100GB wpadasz na lejek 2Mbps (czyli bez tragedii), podobno lejek nie zawsze jest zakładany

tyle, że ja się mieszczę swobodnie w 20-50GB/m-c, więc z własnego doświadczenia nie potwierdzę powyższego (a nie będę ściągał dla ściągania Tongue)
W DILu lejek zakładają przy różnych progach - czasem po 100 GB, czasem po 200, dawniej puszczali jeszcze więcej. W styczniu miałem nabite 258 z groszami jak przycięli.
Przekonaliście mnie w sumie. To potrzebuję sprawdzić działanie Playa w LTE i szukam startera, a tymczasem proszę o informacje:
1. Jaki router i modem będzie najlepszy do tego Redbulla i oczywiście innych sieci/ofert w przyszłości, gdy skończy się ta oferta?
2. Jak dokładnie nazywa się ten starter? Może być fotka. Zdaje się były dwie wersje, ale dokładnie nie szukałem, więc jak wiecie to będę wdzięczny, bo tak jak parę minut szukałem to nie wiele się dowiedziałem.
1. poszukaj wątków na temat routera do LTE - naprawdę nie ma rewolucyjnych zmian w tej dziedzinie (choć patrz na daty postów - za aktualne można uznać informacje po 2014 roku)
2. to też byś znalazł, gdybyś tylko raczył poczytać forum… a chodzi o starter RBM z puszką energetyka za 9zł
(były 2 edycje, ale w tej chwili kupisz tylko "nową" z ważnością 100 dni po doładowaniu 50zł, "stara" z ważnością 150 dni po doładowaniu 50zł jest sprzed tak długiego okresu, że nie kupisz jej za normalne pieniądze, na portalach poświęconych promocjom niektórzy się nimi strasznie podniecają, ale nie bierz tego na poważnie - albo trzeba było się połapać we właściwym momencie Tongue albo można sobie to odpuścić, bo karty pochodzą od garstki kombinatorów, którzy je najwyraźniej promują - czyżby zbliżał się absolutny koniec ważności kart z przeniesień międzyoperatorskich?)

być może można też znaleźć gdzieś startery bez puszki za 5zł, ale te moim zdaniem są już nie do zdobycia (MUSZĄ być BEZ logo "Energy") dlatego odradzam tą wersję, bo większość, jeśli już nie wszystkie to RBME w których DIL NIE działa
(04-02-2017 17:14)szopen napisał(a): [ -> ]naprawdę nie ma rewolucyjnych zmian w tej dziedzinie (choć patrz na daty postów - za aktualne można uznać informacje po 2014 roku)
Czyli od 1. stycznia 2015. roku?
ręce czasem opadają - sam sobie zaśmiecasz temat…

granica nie jest tak jednoznaczna, ale chyba umiesz posłużyć się swoją mózgownicą Tongue
Z tym pierwszym stycznia trochę żartowałem, przez co nieporozumienie. A właśnie chciałem uniknąć innego nieporozumienia. Mianowicie niektórzy mówiąc, że po jakimś roku i t.p. mają jeszcze na myśli, że już w podanym roku. Różnica jest wtedy taka, że w tym wypadku od 1. stycznia 2014. roku, a to wg mnie ma już znaczenie jeśli chodzi o aktualność informacji technicznych.
Ja bym nie patrzył na daty, tylko raczej na parametry sprzętu - taki E398 ma już sześć lat (w telekomunikacji to epoka), a przebija wydajnością niejeden nowszy model.
(04-02-2017 00:58)szopen napisał(a): [ -> ]np. Huawei E3272, E3372, nie zagwarantuję, że będą działać poprawnie z tym routerem (nawet nie wiemy jaką masz jego wersję, choć powinny, stabilność działania też powinna być znośna, szczególnie jeśli masz dobry sygnał w LTE Playa)
A jak szukałem na forum czytałem tu: http://forum.jdtech.pl/Watek-dobor-sprzetu-pod-lte-play , że TP Link TL-MR 3420 v2 oraz E3272 to sensowny wybór jednak. Wątek z 2015. roku. Chodzi o tę wersję v2, czy jeszcze coś? Czy może doszła wiedza na temat tego zestawu?

Siedzę na tym forum od kilku dni szukając informacji AKTUALNYCH, które się zmieniają tak jak widać na podanym przykładzie. Dlatego właśnie zarejestrowałem się i otworzyłem wątek, a nie dlatego, że nie chce mi się czytać!

Proszę więc o pomoc w doborze zestawu modem-router LTE pod Play, który też pozwoli uniknąć zużycia pakietu 2G/3G, jak dobrze zrozumiałem, że może się on zużyć, gdy się przełączy modem z LTE na 2G/3G(?), w ofercie Redbull DIL. Jak szacowni moderatorzy wymagają to otworzę nowy wątek. A i proszę mnie nie ganić za precyzję w zadawaniu pytań, bo już miałem nie jeden problem techniczny w życiu i rozwiązałem go dlatego, że wiedziałem konkretnie wszystko na temat każdego szczegółu. Gdy tak nie było zostawałem z niczym!
mimo, że to "mercedes" wśród modemów i sam takiego używam na swoim głównym łączu do internetu, to w przeciwieństwie do @Arathefu nie chcę promować już E398, bo:
- jest stary,
- stosunkowo drogi (ze względu na uniwersalność, czyli kompatybilność niemal z każdym starym routerem obsługującym modemy LTE),
- nie wspiera pasma LTE 800MHz (B20)
- i jest zaledwie 3 kategorii (chodzi o hipotetyczną prędkość wynegocjowanego linku download na 100Mbps, oczywiście w praktyce nie uzyskasz takich wyników, a już na 100% z takim routerem, ale istotną kwestią jest to, że modemy wyższych kategorii uzyskują lepsze wyniki w tych samych warunkach o ile stacja bazowa jest wystarczająco nowoczesna)


ale skoro już masz ten router (rozumiem, że masz TP-Link TL-MR3420v2), to dokup do niego jakiś modem

tyle, że w tej dziedzinie nie ma nic pewnego, bo TEN SAM model modemu występuje często (mimo identycznych oznaczeń modelu) w dziesiątkach wariantów (istotnie różniących się firmware, natomiast grzebanie w firmware modemu robisz na swoje ryzyko, niedawno był user który strasznie pyskował, że nie mamy opisu awaryjnego flashowania takiego modemu, ale mimo, że ostatecznie sam to zrobił na podstawie rosyjskojęzycznego forum, jak twierdził kilka razy, to potem nie zdobył się na opis…),
za ten burdel na rynku możesz podziękować "walizkowym importerom", ale z drugiej strony dzięki nim sprzęt jest stosunkowo tani

generalnie odradzam ten model routera (niezależnie która to wersja sprzętowa), bo ma kilka istotnych niedoróbek,

ale nie będę wydawał pieniędzy z twojej kieszeni pisząc "wywal go do kubła, a kup taki to a taki model producenta xxx a potem wrzuć do niego alternatywne firmware (co może się nie udać), albo niemal dowolny model producenta yyy, który jest wyjątkowo drogi, ale za to działa bez przeróbek…", modele routerów które ja polecam już zapewne znasz, skoro poczytałeś, ale są inni doświadczeni użytkownicy i oni polecają swoje wybory, których ja nie promuję bo nie mam takiego "przemiału" sprzętu, aby je dostatecznie przetestować samemu lub chociaż wśród znajomych "z reala")

jeśli czujesz się na siłach na alternatywny soft, to nawet występuje taka możliwość w przypadku routera który posiadasz (ale weź pod uwagę, że jest on mocno przestarzały i bieżące wydania alternatywnego softu są BEZ interfejsu graficznego, a jeśli chcesz mieć coś alternatywnego i łatwego to np. ostatnie działające wydanie polskiego gargoyle czyli 1.6.2.2 jest z 2014 roku i nie będzie nowszego)


kwestia zapewnienia działania w LTE zależy też od kilku kwestii
1) jeśli masz dobry sygnał sieci Play w LTE to nie musisz nic robić, bo każdy modem LTE domyślnie pracuje w trybie LTE (a nawet jeśli wskutek awarii sieci itp. spadniesz chwilowo do 3G to nie ma jeszcze tragedii - kumulacja środków z doładowań umożliwia w RBM DIL awaryjnie dokupienie płatnego pakietu danych, to jest oferta, która "nie zżera sama kasy" jeśli nie ma pakietu, tylko na lejku 16kbps nie da się działać)
2) cyrk zaczyna się wtedy gdy nie masz takiego sygnału - wtedy dopiero konieczne jest wymuszenie pracy w LTE

tu powinienem napisać akapit o wymuszeniu, albo o braku takiej możliwości, ale go nie napiszę bo, już mi "powietrze zeszło" na dalsze pisanie, ponieważ w zasadzie wszystko co wypłodziłem powyżej jest wtórne i gdybyś poczytał forum to pewnie już byś to wszystko wiedział…
a te informacje i tak są już na forum - a przy zakupie po prostu pytaj sprzedawców o możliwości modemu
Chcę podziękować za wyczerpujący post. Sam router umknął mi sprzed nosa, więc nie ma ciśnienia na ten model. Po prostu czytałem wcześniej na tym forum, że jest dobry do aero2 "na ekonomicznie" i śledziłem licytację, która zaczynała się bardzo skromnie. W końcu poszedł za 60 z przesyłką co za trzyletni sprzęt szału nie robi. Gdybym się włączył do aukcji może za stówę bym miał, a za 104 z przesyłką już nówki chodzą.
Może to zabrzmi jak to się ostatnio modnie mówi "cebulowo", ale jak mam (49/2) zł płacić na dwóch w domu za radiówkę, która ma stabilną w miarę prędkość 7,7Mbps/0,7Mbps to raczej nie będę inwestował 500zł w sprzęt, który za 2 lata już będzie przestarzały. Dochodzi do tego utrzymanie "darmowego" internetu w postaci doładowań.
Więc albo coś za jakieś 400zł na długie lata albo coś tańszego, co pochodzi chociaż 2 lata. I tu już zaczynają się schody, bo mogę kupić powiedzmy za parę dych MF821 i dobrać jakiś router. Czy to w ogóle będzie chodzić?
Będę czytać dalej. Jakby coś komuś wpadło do głowy to proszę pisać w sprawie modem+router LTE.
MF821 odradzam, choć znajomy z MR3420 używał i przy dobrym sygnale resetował raz dziennie.

Jak polecać coś solidnego i niedrogiego do LTE, to Asus RT-AC51u + E3372 (koniecznie HiLinkowy) - wydajność do 100 MBit/s i całkiem fajnie działa. Można kupić w granicach 250-300, jak mocno poszukać i nie interesuje nas stan mechaniczny.
A czy jak wezmę taki routeromodem mobilny Huawei E5373 na próbę to sprawdzę dobrze nim zasięg, ewentualnie zostawić już gdyby działał dobrze? W jednym wątku http://forum.jdtech.pl/Watek-router-lte-play szopen poleca dowolny model Huawei tego typu urządzeń. Wiem, że zasięgu nie ma jak dobry modem, a wifi nie nadaje jak dobry router, ale też chyba nie ma tragedii? Szczególnie, że ponoć ma 2 wejścia na anteny? W skróconej instrukcji nic o wejściach antenowych jednak nie ma, a na aukcji jest, więc chyba są różne wersje.
widzę, że teoretyzujemy Tongue
Ekonomista napisał(a):możliwość odkupienia routera Tp-Link TL-MR3420 za parędziesiąt złotych
czyli możliwość była hipotetyczna, bo to była licytacja na allegro



nie kupuj MF821
ja rozumiem, że być może jest najtańszy, ale to z czegoś wynika, moje zdanie na jego temat to niemal: "wszystko tylko nie ten" (swoją drogą mimo wszystko on działa, używam taki na innym łączu i na tej podstawie nie polecam go nikomu, a już szczególnie jeśli przewidujesz ewentualne wymuszanie LTE)



normalnie to bym polecił kupno jakieś modemo-routera stacjonarnego, ale nie jestem w stanie polecić rozwiązania "na długie lata" za 400zł, choć być może jakąś używkę Huawei (B593 lub B315) dostaniesz gdzieś już za 300zł? ale nie biorę odpowiedzialności ile lat da się wytrzymać używając takiego sprzętu

w zasadzie przy takim budżecie to musisz się trzymać takiego sprzętu, jaki był dostarczany przez największych operatorów (bo tylko to gwarantuje niską cenę) oczywiście mam na myśli sprzęt używany

nowy sprzęt o podobnych parametrach dostarczany na tzw. wolny rynek (a nie na operatorski) może kosztować nawet 2x więcej mimo w miarę zbliżonych parametrów…

jedno jest pewne - czegokolwiek nie kupiłbyś nowego za małe pieniądze, nie będzie miało gwarancji dłuższej niż 2 lata


dość ciekawe rozwiązanie budżetowe to RT-N10U (poniżej 100zł za nowy) to tak w ramach sięgania do świeżych postów (tyle, że post został umieszczony w co najmniej dziwnym miejscu…):
http://forum.jdtech.pl/Watek-dovado-tiny...7#pid39327

ale…
nie licz na moje wsparcie, bo nie nie używam go z modemem

ponadto jeśli się nastawiasz na tomato, to radzę przyjrzeć się tej liście i wybrać model mający więcej niż 8MB flasha (RT-N10U ma 8MB i to nie jest wcale sporo)
http://tomato.groov.pl/?page_id=69

E5373 nie jest routerem stacjonarnym i nie będę polecał takiego rozwiązania jako stacjonarnego
zrozumiesz jak w nim szlag trafi akumulator…

jeśli stacjonarny to albo modem z gniazdem USB i obsługą modemów GSM
albo stacjonarny modemo-router LTE

wyłącz cebulę w głowie, znasz takie przysłowia: "Kto zacznie z dziadami, pójdzie z torbami", "Kto płaci mało, czasami płaci dwa razy"?
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie