Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Stabilny modem usb do SMS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Potrzebuje sobie zrobić własną bramkę do wysyłania SMS. Nie będzie ich dużo ale będą dość krytyczne - powiadomienia o awarii. Użyje pewnie smstools3 i rpi albo czegoś z openwrt. Zastanawiam się jaki modem będzie najlepszy, żeby nie było problemu z zasilaniem z usb i nie wieszał się i miał dobry zasięg.
Podpowiecie co powinno być ok a czego unikać ?
1) na 99% powinien to być Huawei (z niektórymi ZTE na 100% są problemy choćby z powodu różnej obsługi PDU), ale np. obsługiwane są też jakieś modemy GPRS (i te zapewne będą najstabilniejsze) i stare telefony (Siemens, Ericsson itd)
2) nie może być hilink
3) jeśli za pomocą tego modemu nie będziesz korzystał z dostyępu do internetu to raczej nie ma obaw o stabilność
4) unikałbym modemów LTE
5) jeśli zastosowanie jest krytyczne, to może warto pomyśleć o sprzężeniu zwrotnym (drugi modem na który otrzymasz dodatkową kopię SMSa weryfikowałby z prawdopodobieństwem bliskim 1 poprawnośc przesyłu SMSa)
chociaż oczywiście podstawową diagnostykę masz dostępną w samym modemie - choćby poprawna odpowiedź na "pustą" komendę AT świadczy, że modem "żyje", a odpowiedź na AT+CREG? umożliwia stwierdzenie statusu rejestracji w sieci (więc odpowiednio reagując można automatycznie zresetować modem, choćby odcinając mu zasilanie)
pewnie można by skorzystać z raportu sieci o dostarczeniu SMSa (ale tego tematu "nie przerabiałem")
możesz tez pomyśleć np. o SMSie wysyłanym cyklicznie - potwierdzającym popraność działąnia instalacji
Tak, mam plan zrobic dwa takie urządzenia które będą sie wzajemnie kontrolować, tez doczytałem żeby iść w huawei, ale trochę ich jest - stad mój post
w takim razie proponuję coś popularnego, abyś mógł kupić kilka identycznych egzemplarzy np. E3131 albo E173
raczej nie widzę sensu iść w coś bardziej archaicznego, (choć możesz też pomyśleć ewentualnie o współczesnych modułach GPRS, ale zwykłe modemy USB raczej będą tańsze)

a z "zabytków" (jeśli mocno istotna jest cena) może jeszcze być np. E156, E160g i E169 (ale nie wiem czy nie będzie problemów z dostępnością - jeśli mają pracować 2 to warto mieć trzeci jako zapasowy), choć nie wiem czy jest wielki sens - bo poniżej pewnej kwoty ludzie woilą wyrzucić do śmieci niż się męczyć ze sprzedażą
E169 i E156g proponuję omijać, one mają jakieś dziwne jazdy z czasami reakcji od podłączenia do momentu, gdy można z nimi gadać. Oficjalny soft o tym wie, ale np. TNI już mniej. Przy automatycznych zastosowaniach to jest ważne.
Przekierowanie