Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Jak włączyć PC z dowolnego miejsca w świecie.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam, od niedawna zaintrygował mnie temat włączenia PC z dowolnego miejsca w świecie za pomocą np. telefonu z androidem. Czy ktoś próbował tej opcji i zadziałało? Mój sprzęt to; PC podłączony skrętką do routera TP-Link3420 v2 do routera podłączony jest modem E3272 działający w LTE w sieci Play oraz telefon z androidem Lollipop 5.1. Dodam tylko, że jeśli chodzi o włączanie przez Lan WOL komputer włącza się bez problemu za pomocą telefonu. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc?
0) może zacznijmy od rozwinięcia skrótu
WOL = Wake On LAN

dlaczego tylko LAN? bo wybudzanie odbywa się w warstwie fizycznej, czyli wewnątrz jednego fizycznego segmentu sieci, gdzie wykorzystywane do komunikacji są MAC-adresy

a zatem czy jest to możliwe?
tak, ale tylko po spełnieniu kilku warunków:

1) router jest tu jedynym urządzeniem które mogłoby wykonać to zadanie (bo jest w tej samej fizycznej podsieci co wspomniany komputer)
o ile się nie mylę fabryczny soft nie dysponuje takimi możliwościami, ale np. w openwrt jest to wykonalne, rozwiązanie dla leniwych to gargoyle (na twoim sprzęcie da się uruchomić 1.6.2.2. by obsy) - patrz pierwszy załącznik

2a) trzeba mieć więc dostęp do UI routera od strony internetu, to jest raczej awykonalne w LTE (ale dzwoń na infolinię operatora i pytaj o oferty typu VPN z możliwością dostępu do swojej sieci z zewnątrz) ponieważ w zasadzie wszyscy operatorzy GSM klientów LTE umieszczają za NATem oraz własnym firewallem (w standartowych ofertach abo i wszystkich prepaid)

tu jest pierwszy kompromis - dużo łatwiej to uzyskać w 3G (choć nie jestem na bieżąco, gdy podzwonisz po operatorach, to napisz jakie mają aktualne oferty)

2b) rozwiązanie zastępcze - stawiasz sobie tunel VPN do jakiegoś serwera w internecie tu też pomaga alternatywny soft w routerze (nie korzystam i nie znam darmowych rozwiązań, ale klient jest także wbudowany w gargoyle - załącznik2, choć nie wiem czy działa), w tym wypadku nie musisz czytać kolejnych punktów, bo ze smartfona łączysz się z serwerem w internecie

3) mając możliwość dobicia się od zewnątrz do routera, trzeba móc go łatwo znaleźć w internecie,
3a) więc trzeba do tego użyć DDNS, fabryczny soft obsługuje tylko płatne serwery, jeśli chcesz mieć to za free to kolejny powód dla użycia alternatywnego softu (załacznik3)
3b) zamiast tego możesz wykupić usługę statycznego publicznego IP, ale nie każdy operator (a może i żaden?) to oferuje poza ofertami biznesowymi

4) może są i inne możliwe rozwiązania, ale ja ich nie znam


a ponieważ te warunki są raczej nie do spełnienia bez pewnych kompromisów to w shoutboxie masz krótką odpowiedź - nie
Dziękuję za szybki odzew.

Zdaję sobie sprawę, że jest nie łatwa sprawa.
Dlatego być może jest prostszy mniej skomplikowany sposób na włączenie PC z dowolnego miejsca w świecie.

Być może warto byłoby zmienić sprzęt-n może bardziej zaawansowany router - może Router AVM FRITZ!Box 6840 LTE czy też inny, który prawdopodobnie pozwoliłby na włączenie PC, a być może jest jakaś inna maszyna, która pozwoli na zdalne włączenie.

Zamierzam drążyć ten temat na tyle ile wystarczy mi czasu i chęci.

Ps.Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny
czyli nie zrozumiałeś tego co napisałem…

zmiana routera (nawet wybór jednego z najdroższych na rynku w kategorii soho) nie pomoże (bo w drogim routerze nie płacisz za opcję uruchamiania komputera lecz za jego inne właściwości),

potrzebujesz po prostu
1) podnieść swoją wiedzę do poziomu "ninja" Big Grin w porównaniu z obecną
i/lub
2) oferty operatora umożliwiającą bezpośredni dostęp od strony internetu


rozwiązanie mocno alternatywne (i to naprawdę "z grubej rury")
wymaga
1) (to warunek konieczny) posiadania komputera umożliwiającego ustawienie w BIOSie opcji uruchomienia po pojawieniu się napięcia zasilającego (jeśli to laptop to z pewnością takich opcji nie ma, również nie każda płyta główna w stacjonarnym komputerze będzie posiadała takie opcje)

2) kupna zdalnie sterowanego gniazdka - w dobie "smart home" to chyba jest najprostsze zadanie (jak "zdalnie sterowane" mam na myśli gniazdka sterowane przez internet, a nie gniazdka na pilota!)
do tego zadania mogę polecić TP-Link HS100 lub HS110 (to drugie ma możliwość pomiaru pobieranej energii, co może np. ułatwić zdalną ocenę czy komputer jest uruchomiony czy nie)
natomiast zdecydowanie odradzam Orvibo WiWo S20, które jest pozbawione (w europejskiej wersji) "bolca" czyli przewodu ochronnego
są też inni producenci takich gniazdek np. Broadlink, nie miałem w ręce, ale model SP3 Contros wygląda sensownie
(niestety z powodów opisanych wyżej odradzam modele SP mini i SP2, które swoją budową nie mogą spełniac wymogów bezpieczeństwa)

jakkolwiek takie gniazdo załatwia jedną istotną kwestię - ono się łączy z usługą chmurową producenta (używając do tego twojej sieci WiFi i połączenia z internetem) i potrafi się przebić przez takie przeszkody jak firewall operatora czy NAT, bo aplikacja sterująca też się łączy z serwerem pośredniczącym (chmurą) i nie musi mieć bezpośredniego połączenia ze sterowanym gniazdkiem

3) skonfigurowania powyższego

4) oraz używania z zachowaniem zdroworozsądkowej procedury (tj. nie wyłączenia już włączonego komputera przez odcięcie zasilania) to można załatwić choćby używając programy zamykającego system o określonej godzinie lub po wykonaniu określonego zadania (w linuxie to żaden problem, ale i w windows można to zrobić)

PS tak naprawdę nie napisałeś jakie ma być zastosowanie, więc ta mocno alternatywna metoda może być całkowicie bezużyteczna (ja w ten sposób steruję pralką, która jest dość budżetowym modelem i jest pozbawiona funkcji uruchamiania z opóźnieniem)
Wymyśliłem coś (chyba) prostszego:

1. Włączenie w BIOSie 'wake on key press'.
2. Ze starej komórki wymontowujemy silniczek od wibracji, wstawiamy przekaźnik, który z kolei zamyka obwód dowolnego klawisza w klawiaturze (można podłączyć jakąś starą jeśli szkoda Ci tej, której używasz na co dzień). W opcji na hardkora można pominąć przekaźnik, ale nie wiem co układ klawiatury powie na takie napięcie.
3. Konfigurujemy telefon tak, żeby wibrował tylko przy SMSie/połączeniu od Ciebie.

Klawiaturę można zredukować do kabla USB, ukłądu scalonego i dwóch wyprowadzeń połączonych z telefonem, całość można schować za komputerem. Na upartego można jeszcze podłączyć przez ten kabel do telefonu żeby się ładował.

Minus tego rozwiązania jest taki, że trzeba mieć w tym telefonie kartę o którą przynajmniej raz w roku trzeba się zatroszczyć.
twoje rozwiązanie nie tyle jest prostsze (bo niewątpliwie kupno gotowych rozwiązań jest najprostsze),
co zdecydowanie tańsze (ale wymaga znajomości elektroniki w zakresie samodzielnego dłubania w czymś nieco bardziej skomplikowanym od lampek choinkowych Tongue)

tylko pytający nie napisał jakie to ma mieć zastosowanie - jakoś trudno mi sobie wyobrazić zastosowanie polegające na włączeniu komputera z którym i tak nie mamy kontaktu (no chyba, że w ramach skryptu startowego ma się on łączyć z jakimś serwerem gdzieś w internecie i użytkownik także się będzie łączył z tym serwerem pośredniczącym)

bo podstawowy problem to kwestia taryfy operatora w której to rozwiązanie ma działać - tu powracam do tematu WOL, (a konkretniej chodzi o ograniczenia obecne we wszystkich prepaidach i większości taryf abonamentowych, czyli brak publicznego IP i możliwości nawiązania połączenia z zewnątrz - firewall operatora), a jedynym rozwiązaniem umożliwiającym "obejście" problemu bez zmiany taryfy jest zastosowanie serwera umieszczonego w internecie, do którego dostęp jest z dowolnego miejsca (czyli np. tunel postawiony z domu w stronę internetu, czyli wiąże się to z koniecznością posiadania takiego serwera lub wykupionego abonamentu na serwer wirtualny/konto VPN)

chociaż jeśli miałbym sugerować możliwie najrozsądniejsze rozwiązanie, to zmieniłbym sposób dostępu do internetu na niemal jakikolwiek kablowy, wymaga to oczywiście sprawdzenia dostępnej oferty i upewnienia się czy będzie dostępny publiczny IP oraz możliwość nawiązywania połączenia z zewnątrz (prawie nigdy takie problemy nie występują w ofertach internetu stacjonarnego czy to ADSL czy tv kablowych czy nawet lokalnych małych dostawców, choć tam czasem trzeba wykupić dodatkowo adres publiczny, ale zwykle jest to opłata rzędu 5zł/m-c maksymalnie 10zł/m-c, czasem jest też możliwe wykupienie usługi statycznego IP co przy stosowaniu DDNS uważam ze zbędny wydatek - a przykładowo Multimedia Polska kasuje za to 10,07zł/m-c), a nawet jeśli występują jakieś ograniczenia mające głównie na celu ochronę antywirusową, to możliwe jest ich wyłączenie samodzielnie przez abonenta w panelu e-BOK, czy też poprzez zmianę sposobu logowania (np. neostrada) czy przez kontakt z infolinią techniczną

skoro pytający planuje wydać 1200zł na router (by był lepszy od wspomnianego TL-MR3420v2, który faktycznie jest rozwiązaniem budżetowym - bo to przez długi czas był niemal najtańszy router wspierający połączenie GSM, tańszy od niego był tylko 3220) to te pieniądze można z pewnością wydać rozsądniej (choć w tej chwili nie mam wcale na myśli roku abonamentu umożliwiającego połączenie z zewnątrz)
Trochę jaśniej napiszę...być może za wcześnie i w niezrozumiałej desperacji wspomniałem o rozwiązaniu
"Router AVM FRITZ!Box 6840 LTE" to było bee-zapomnijmy o tym. A propos kwestia budżetu też jest istotna.

Włączyć PC zdalnie, na odległość z dowolnego miejsca, za pomocą komórki czy też innego komp potrzebuję aby mieć dostęp do plików, programów itd. oraz urządzeń podłączonych do usb PC np. kamerka i długo by wymieniać.

Natomiast rozwiązanie, które podpowiada Arathefu czy też podobne też warto przemyśleć.

Jednak potrzebuje chyba po prostu jak to delikatnie zasugerował szopen
"podnieść swoją wiedzę do poziomu "ninja" w porównaniu z obecną" ... i powiem, że wczoraj próbowałem na tyle ile mogłem, jednak pomimo ustawień które miały zadziałać- nie udało się.
Na razie nie chcę opisywać co i jak robiłem aby nie zaśmiecać posta.
chyba kluczowe pytanie to jaką masz taryfę i czy ona umożliwia zdalny dostęp (jeśli wiesz)?

cała reszta jest do ogarnięcia na obecnym sprzęcie (no być może po doposażeniu o aktywnego huba USB oraz pendrive na extroot'a) przy użyciu openwrt lub dla leniwych starego gargoyle, pod warunkiem posiadania łącza umożliwiającego połączenie ze świata

ale z paroma dodatkowymi uwagami, o których wcześniej nie wspomniałem - jedna z kluczowych spraw o której zapomniałem - modem nie może być HiLinkiem, musi być tradycyjny (to jest warunkiem otrzymania na interfejsie WAN routera publicznego adresu IP, o ile oczywiście masz odpowiednią taryfę)

nie śledzę tematu alternatywnego oprogramowania dla tego modelu routera (ani bliźniaczego 3220), bo w momencie gdy pojawiły się na rynku ciekawsze modele uznałem, że walka z materią nie ma sensu i nie polecam tego modelu jako bazy dla alternatywnego oprogramowania już od paru lat, ale "dla chcącego nic trudnego" - flaki są wystarczające, tylko może być potrzebny extroot
(swoją drogą częściowo wykrakałem wtedy rychłe zakończenie wsparcia developerów dla sprzętu o tak małym flashu - Cezary http://eko.one.pl/ już nie buduje obrazów gargoyle dla 4MB, które są uwielbiane przez początkujących, bo załatwiają za jednym zamachem 2 sprawy - polski interfejs i wsparcie dla modemów USB
choć Eric https://www.gargoyle-router.com/ nadal je wspiera, ale z wieloma innymi ograniczeniami - m.in. bez obsługi modemów "gotowej z pudełka" i niemożliwa jest zmiana języka interfejsu, bo powoduje przepełnienie tego wolnego skrawka wolnej pamięci flash, więc pozostaje jedynie extroot + ręczna instalacja potrzebnych pakietów)

PS jako pierwszy krok polecam zajrzeć pod jakiś przydatny adres np.
http://www.ipchicken.com/
czy
http://whatismyipaddress.com/
umożliwiający sprawdzenie IP pod którym widać twój sprzęt (właściwie to całą twoją domową sieć) od strony internetu, możesz to porównać z adresem WAN w statusie routera
oczywiście musisz to sprawdzać będąc "w jej wnętrzu"
Ogólnie wszystko powiedział szopen, ja tylko podsumuję problemy
1. Musisz uzyskać jakieś połączenie z routerem w domu. Albo masz zewnętrzne IP od operatora z pełnym dostępem z zewnątrz (nie ma nic takiego za darmo u żadnego z naszych opów), albo omijasz jakoś problem
- Ciągniesz VPN do jakiegoś serwera w Internecie (można wykupić usługę, albo postawić własny serwer)
- Eksperymentujesz (ryzykując zawodność) z rozwiązaniem n2n dostępnego w np. Gargoiyle (technologia nawiązywania połączeń bez bezpośredniego dostępu przez serwer pośredniczący w samym nawiązaniu połączenia
- Wykupujesz usługę z routowalnym IP.
2. Musisz skonfigurować komputer, żeby reagował na bootowanie przez WOL - technologii jak się okazuje jest kilka, wszystkie opierają się na jakiejś odmianie Magic Packet, ale różne są szczegóły realizacji, wymagane kroki konfiguracji itd. A następnie musisz sprawdzić, czy to działa - wiele razy odbijałem się przy zdalnej administracji, że działa to zawodnie, wcale, albo z oporami różnego rodzaju.
3. Jak to wszystko już masz, musisz na routerze skonfigurować i uruchomić narzędzie, które wykona WOL (Wake on LAN) w praktyce tak, jak tego chcesz.

O tym, że musisz same pliki jakoś skutecznie udostępnić już wcale nie mówię, bo to oczywiste.
Ogólnie więcej z tym zabawy niż pożytku, choć jak masz profesjonalny sprzęt typu stacje robocze (Dell, HP itd) z odpowiednimi funkcjami, to się da to zwykle ustawić raz a dobrze, bo one mają odpowiednie funkcje zdalnej administracji wbudowane. Sprzęt typowo domowy nie jest produkowany pod tym kątem i działa jak chce i jak mu producent BIOS oprogramował (lub porobił błędy).
Jesli uda ci się uzyskać łączność do routera na publicznym IP, sposobami opisanymi powyżej, reszta jest prosta, bez karkołomnych kombinacji:

1. Włącz WOL na hoscie.
2. Ustaw na routerze forward z jakiegos wysokiego portu na port 9@IP@lan

Jesli w LAN masz hosta do obudzenia np 192.168.1.1, robisz redirect portu
np publiczne_IP:30009 => 192.168.1.1:9

3. Odpalasz na androidzie dowolny program potrafiący puścic MagicPacket na port,
np:

[Obrazek: 1.png]

Konfigurujesz i działa:

[Obrazek: 2.png]

MAC - mac urzadzenia do obudzenia
Nazwa hosta: publiczne_IP
port: 30009
ip urzadzenia: 192.168.1.1

Należy miec na uwadze, że router MUSI obsługiwać MAC & IP Binding.
(tp linki to z reguły potrafią). W ustawieniach nalezy na stałe przybindować
MAC do IP, w przeciwnym razie, po wygasnieciu powiązania w tablicy ARP, co zazwyczaj następuje po kilku minutach, router nie bedzie wiedzial, gdzie przetransferowac MagicPacket, gdy urządzenie będzie spać.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie