Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: ZTE MF910 - problem (?) z akumulatorem ? Samo-rozładowanie.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie.

Posiadam router MF910. Wersja dla Orange. Fabrycznie z simlokiem który sam zdjąłem w warunkach domowych. Router działa prawidłowo. Z kartą Aero2 + pakiet 30 GB + radio internetowe wytrzymuje na akumulatorze około 6 godzin ciągłej pracy wraz z udostępnianiem internetu dla 1 urządzenia.

Ostatnio zauważyłem u niego dziwną przypadłość - router wyłączony, naładowany na 100%. Po około miesiącu leżenia i nie używania, bez włączania itd - uruchamiam router, a tam stan akumulatora niemal że zerowy - "czerwona kreska" na ikonie akumulatora.

Czy u Was też tak jest, że nieużywany router sam rozładowuje akumulator ? Nie mierzyłem, ile pobiera prądu urządzenie kiedy jest wyłączone, być może "ten typ tak ma". Dajcie znać jak to wygląda u Was.

Pozdrówki
skaktus napisał(a):Czy u Was też tak jest, że nieużywany router sam rozładowuje akumulator ?
nie dysponuję tym sprzętem, więc poniżej tylko porady ogólne

ale zjawisko, które opisujesz jest całkiem normalne - układ czuwania pobiera energię w czasie, gdy urządzenie jest wyłączone (dlatego zaleca się przechowywać urządzenia z wyjmowalnym akumulatorem po jego wyjęciu z urządzenia, jeśli to ma być długi okres bezczynności)

dodatkowo niektóre hotspoty i smartfony dysponują trybem szybkiego startu, w którym urządzenie nie jest faktycznie wyłączane lecz przechodzi do stanu głębokiego uśpienia (twój model być może dysponuje takim trybem, niestety nie pamiętam czy jest odpowiednia pozycja w menu), w którym oprócz układu czuwania pracuje też wiele innych bloków funkcjonalnych, co powoduje znacznie szybsze samorozładowanie

jeśli akumulatora nie da się wyjąć (tak jest niestety w przypadku MF910), to należy jego stan kontrolować mniej więcej raz na miesiąc, a w przypadku niskiego stanu naładowania naładować go do pełna

jeśli wyjmujemy akumulator z urządzenia (mam na myśli takie gdzie akumulator jest przeznaczony do wyjmowania), to przed przechowywaniem oddzielnie należy:
- gdy jest to aku Ni-Cd lub Ni-MH (te rodzaje są coraz rzadziej spotykane) naładować go do pełna oraz sprawdzać stan naładowania co kilka tygodni (i w razie konieczności czyli stanu naładowania zbliżopnego do 0% należy naładować go ponownie)
- gdy jest to Li-ion lub Li-pol naładować go do ~40%-60% lub rozładować do takiego poziomu jeśli jest naładowany w 100%

PS ciągła praca stacjonarna przy podłączonej non-stop ładowarce jest najczęstszą przyczyną radykalnej utraty pojemności akumulatorów w technologii litowej, ale jeśli czas pracy na naładowanym aku nie skrócił Ci się radykalnie, to nie utrata pojemności jest przyczyną samorozładowania po miesiącu
Będę musiał zmierzyć, jaki prąd pobiera urządzenie w czasie "wyłączenia". Trybu szybkiego startu to cudo raczej nie ma. Uruchamia się jak traktor Wink

Co do akumulatorów to wiem co i jak - mam z nimi do czynienia od długiego czasu.

Dzięki za pomoc Smile Jak ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie, niech pisze.
Przekierowanie