Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: TP-Link TL-MR3420 v.1 Jaki modem LTE do niego?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wg info producenta jedynym modemem LTE zgodnym z routerem tp-link TL-MR3420 v.1 jest Huawei E-398. Sprawdzone, dziala.
Ale czy cokolwiek zmieni zmiana oprogramowania?
Obecnie mam na tym routerze Gargoyla 1.6 (najwyzszy, jaki sensownie dziala).
Czy wiec wciaz tylko Huawei E-398, czy tez mam jakis wybor?
albo korzystasz z oprogramowania producenta i wtedy korzystasz z jego listy kompatybilności, dotyczącej fabrycznego firmware dla danego routera

albo z alternatywnego oprogramowania (np. gargoyle) i wtedy działa to, co działa z tą wersją oprogramowania alternatywnego…

na gargoyle by obsy 1.6.2.2 masz jakiś wybór, choć pewnie będzie trzeba doinstalować sterowniki, co przerasta większość userów (a w dodatku nie wiem czy się zmieści we flashu, więc extroot itd.)
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl
Cezary napisał(a):wsparcie dla modemów 3G/LTE (pakiety chat/comgt/serial/serial-option/serial-sierrawireless/acm/cdc-ncm/cdc-ether)

gdybyś miał sprzęt z 8MB flasha, miałbyś wkompilowane dodatkowo w gotowych obrazach wsparcie dla
Cezary napisał(a):qmi-wwan/rndis/uqmi

dla wyjaśnienia - np. rndis jest bodajże potrzebny do obsługi modemów Huawei typu hilink, informacji o tym jaki modem pracuje na jakim sterowniku szukaj na forach poświęconych openwrt

nie widzę sensu zmainy modemu, bo procek w tym routerze jest i tak wąskim gardłem jeśli chodzi o wydajność (a nie w/w modem)
Dzieki.
Chyba zostane przy tym E-398. Znaczy, kupie go, bo go nie mam (pozyczylem tylko do testow, z gargoylem tez dziala).
A jest tu jakies porownanie tego E-398 z innym modemami LTE? Czego mu brakuje, poza niska predkoscia uploadu?
Na Gargoyle 1.6.2.2 chodzi większość modemów działających po ppp. HiLinki też można uruchomić. Nie działają niektóre modemy wymagajace NDIS.
Nie pamiętam, czy E398 działa w trybie QMI (NDIS dla E398) - być może trzeba coś doinstalować. Mogę sprawdzić - mam 3420 i E398, ale mówię z góry, że E3372 w trybie HiLink będzie zauważalnie szybszy.

E398 ma tylko jedno ograniczenie - maksymalny transfer to 100 Mbit/s (cat3). Poza tym to bardzo dobry modem.
(08-09-2016 18:19)TAtomicus napisał(a): [ -> ]Wg info producenta jedynym modemem LTE zgodnym z routerem tp-link TL-MR3420 v.1 jest Huawei E-398.

Czemu jedynym? Lista wspieranych modeli modemów do tego routera jest tutaj: http://www.tp-link.com.pl/support/3g-com...=TL-MR3420 . Masz tam całą masę modemów. A jeśli są problemy z obsługą tych, które są na liście, to przydałoby się zaktualizować firmware tego routera do najnowszego.
jeśli się nie mylę, to v1 ma swoją listę znaczne skromniejszą (nie wiem czy nadal jest dostępna na stronie producenta, może archive.org by pomogło w poszukiwaniach, ale chyba nie ma co walczyć z wiatrakami), bo producent przestał go wspierać dość dawno temu

lista którą zaprezentowałeś wygląda na nowszą (i chyba nadal aktualizowaną) dotyczącą wersji sprzętowej v2
No, tam akurat przy niektorych modemach jest zaznaczone, ze tylko v.2.
Rzecz w tym, ze to jest lista wszystkich zgodnych modemow, a nie modemow LTE.
A informacja, ze jedynym modemem LTE zgodnym z routerem mr3420 v.1 jest Huawei E398 pochodzi rowniez ze strony TP-Linka.
Choc w tej chwili nie potrafie podac linka.
no jeśli lista jest aktualna tj. w tym sensie, że faktycznie dotyczy ostatniego softu dla v1 w co szczerze wątpię,
jednak najnowszy oficjalny soft dla v1 jest z 2012 roku, a wtedy tych modemów z pewnością nie było na rynku

to masz tam jeszcze kilka modeli modemów LTE:
Huawei:
E3272s-153
E3276s-150
E3372s-153
ZTE:
MF821 (no ten może i był w 2012, ale raczej nikomu go nie polecam, znaczne lepszym wyborem jest huawei E398)


jeśli masz skąd pożyczyć którykolwiek z tych modemów i nie uwalisz routera przy powrocie do oficjalnego softu to oczywiście zachęcam do eksperymentu i podzielenia się wynikami

(UWAGA aby nie uwalić oficjalne fw. MUSI być BEZ bootloadera, czyli generalizując raczej nie pobrane ze strony producenta lecz z witryn poświęconych np. openwrt, gdzie zostało odpowiednio przygotowane, np.
http://www.friedzombie.com/tplink-stripped-firmware/
jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, a chcesz to zrobić - pytaj)
Przekierowanie