Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Zasięg 2G vs 3G
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
czy zasięg w tych technologiach będzie taki sam na częstotliwości 900 Mhz
nie
I uzupełniając przy założeniu (z gruntu błędnym) że moc nadawania jest taka sama, to:
- Im prostsza technologia, tym większy zasięg (2G>3G>LTE)
- W 2G BTS może nałożyć limit zasięgu ze względu na sposób działania (chodzi o TDM).
- W 3G zasięg zmienia się wraz z obciążeniem komórki (nie ma tego w LTE i 2G)
- W LTE następuje znaczący spadek wydajności wraz ze słabnącym sygnałem.
pytam bo ponoc plus powoli bedzie wyłaczał 2g ma go zastapic 3g

a w 3g poza miastem zasięg jest kiepski wiec nie wiem jak oni sobie to wyobrażają
takich zmian nikt nie robi "na pałę" więc z pewnością nie będzie to związane z pogorszeniem zasięgu dla "szarego użytkownika"

ciekawe tylko co z ruchem typu m2m, gdzie wykorzystuje się często stary osprzęt 2G
Żaden operator nie wyłączy technologii 2G w całości. Plus musi ograniczyć 2G, żeby zwiększyć pojemność 3G i LTE, ale nie wyłączy całkiem właśnie z powodu ruchu m2m (mają z pewnością setki tysięcy umów tego typu - i to nie tylko GPRS, ale SMS/Voice dla tych urządzeń) oraz tysięcy posiadaczy telefonów 2G i dualSIM, gdzie druga karta to właśnie 2G.
Więc ograniczenie pojemności tak, wyłączenie całkiem - już bardziej możliwe technicznie jest dla 3G (i przejście na LTE) niż dla 2G.
zauważyliście jak internet słabo działa na wsiach zwłaszcza w paśmie 3G 900 Mhz średnia prędkośc to 1 Mb/s
gdzie w miastach 10 bez problemu (tu już pewnie 2100 Mhz ) i tak jak do aero można napisać emalia i wylać swoje żale tak do reszty trzeba dzwonić i słuchać melodyjek
nie uogólniałbym tego za bardzo

oto przykład działania 3G
a) "w dziurze zabitej dechami"
[Obrazek: 5365088444.png]
b) i w dużym mieście (Wrocław) sprzed chwili
[Obrazek: 5602581867.png]
Play to jest w ogóle bardzo zapchany i transfery w miastach są raczej słabe ( sprawdzałem nawet wcześnie rano jak chodzi ten internet i więcej jak 6 Mb/s trudno osiągnąć, i to jest zastanawiające bo albo maja ustawiony taki limit albo ta siec tak bardzo rożni się technologicznie od konkurencji )
Ja bym nie generalizował. Ostatnio jak mierzyłem Play u siebie w pobliżu centrum Warszawy - było 100 Mbit/s na 2600 MHz. Za to 500m dalej już było 1 Mbit/s.
Wszystko zależy od obciążenia stacji bazowych oraz podłączenia, jakie ma stacja bazowa do infrastruktury - światłowód jak widać wiele daje.

Poza tym prędkość 1 Mbit/s była obecna w niektórych taryfach internetowych i usługach roamingowych (krajowych).
Własnie to mnie zastanawia jaki jest sens odpalać LTE kiedy dosył do stacji jest 10 Mb/s , podejrzewam że sporym problemem jest właśnie kiepska radiolinia do stacji na wsiach , i nie pisze tu o playu bo on na wsiach praktycznie nie inwestuje przynajmniej w moim regionie
mshmaster napisał(a):nie pisze tu o playu bo on na wsiach praktycznie nie inwestuje przynajmniej w moim regionie
no to fakt, że ciężko o zasięg - ten pierwszy wynik (ze wsi) to roaming w T-mobile
drugi to macierzysta sieć Playa

w pierwszej lokalizacji o LTE to można co najwyżej pomarzyć (w każdej sieci)
w drugiej miewam wyniki rzędu nawet kilkudziesięciu Mbps w LTE, ale w szczycie są spadki nawet poniżej 1Mbps
Często załatwienie szerszego dosyłu do nie jest prosta sprawa, a zasięg LTE ma być, choćby na papierze - mapa zasięgu ma być i już. A dosył kiedyś się załatwi.
Nie zawsze radiolinia to jedyne połączenie, poza tym radiolinie można teraz już bardzo szerokie ciągnąć, ale to koszty i pozwolenia.
na wsiach rządzą małe firmy dostawcy wi fi im sie opłaci podłączyc dobre łacze
Tyle, że podłączenie jednej radiolinii lub jednego łącza do BTS kosztuje tyle, co wartość całych inwestycji takiej małej sieci na WiFi przez 5 lat... Ale oni zwykle mają problemy z jakością i to czasem wielkie - overbooking i tego typu rzeczy.
działa wam internet play 3g ?
mshmaster napisał(a):działa wam internet play 3g ?
Krakowskie Błonia, Kraków:
[Obrazek: 5639424926.png]
telefon łączy mi się z 3g 900 Mhz dziwi mnie czemu nie wybiera 2100 Mhz ?
sygnał 900 jest trochę mocniejszy od 2100 ale na 2100 miał bym chyba lepsze transfery ?
co sądzicie o internecie 3g 900 Mhz download 0.5 Mb/s upload 4 Mb/s , kontaktowałem się z operatorem odpisali mi ze stacja działa prawidłowo . Mam co do tego wątpliwości .
Normalny efekt. Przepustowość sektora to 21 Mbit/s i masz tam 40 zapalonych użytkowników i wychodzi 512 kbit/s na osobę. Upload - nie jest używany i leży odłogiem. Typowy obraz przeciążonej stacji azowej.
Stron: 1 2
Przekierowanie