Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E398 - jaki router zakupić ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć
Jestem nowy na forum, Mam na imię Maciej, na forum trafiłem z wyszukiwarki już jakiś czas temu jako podglądacz, ponieważ widać poziom wiedzy wśród szanownego grona chciałbym Was zapytać o radę.

Mój zestaw do łączności to obecnie E398 + TL-3420 V1
poprzedni 3220 V2 zaczął zrywać połączenie i niestety musiałem wyciągnąć z szafy "dziadka"
Jak wszyscy na pewno wiecie 3420 V1 tnie mi prędkość UP/Down do 21/3 Mb/s
Znajduję się w dobrej lokalizacji, dookoła mam kilka BTS-ów z których mogę wybierać
Obecna oferta to RBM ze względu na duży limit,
dziś robiłem też testy na samym modemie i na routerze dla porównania:

RBM na routerze

[Obrazek: 5462277751.png]

RBM na modemie

[Obrazek: 5462304757.png]

Orange na modemie

[Obrazek: 5462411200.png]

Jak widzicie prędkości dość gigantyczne zważywszy na 40 tysięczne miasteczko,

Pytanie jaki router kupić żeby nie obcinał prędkości ?
Modem w zasadzie ma już z 5 lat - tylko czekać kiedy "umrze"
chciałbym router na przyszłość ale też bez wyrzucania jakiejś kosmicznej sumy na niego, w razie upadku modemu żeby podstawić nowy P&P

Co polecacie ?
sorry, że tak męczę w kółko jedną propozycją, ale jeśli chcesz "plug&play" w jakiejś-tam przyszłości to jedynie jakiś świeży model Dovado (co da jako-taką gwarancję, że będzie nadal aktualizowany, czyli Tiny AC albo Pro AC, "stary" Tiny w końcu przestanie być aktualizowany, choć nie wiem kiedy , a najświeższy soft dla niego jest sprzed tygodnia i wprowadza obsługę nowych modeli modemów i mobilnych hotspotów)
niestety te modele kłócą się z Twoim podstawowym założeniem, którym jest niska cena

na twoim miejscu pomyślałbym raczej o gargoyle 1.6.2.2 na obecnie używany sprzęt (chyba nikt nie robił porównania wydajności fabrycznego softu i gargoyle) ewentualnie możesz pomyśleć o wymianie modemu na hilink, co powinno odciążyć stary router i da szansę na lepsze wyniki (ale i tak nie jestem przekonany, czy ta zmiana pozwoli dorównać wydajnością do bezpośredniego wpięcia modemu do komputera)

tak naprawdę sporo zależy czy jesteś gotów przejść na alternatywne oprogramowanie routera, czy musi to być gotowiec z fabryki producenta

PS

E398 jest w zasadzie jedynym modemem LTE (na rynek EU) powszechnie wspieranym prawie przez każdy router będący w stanie obsłużyć jakiekolwiek modemy GSM (no może mnie poniosło, ale wiele routerów projektowanych pod 3G sobie z nim radzi, no ale nie spodziewaj się szczytów wydajności od takiego sprzętu)
tzn z gargoyle miałem już styczność, kupiłem TL-3220 V2 od znajomego za 4-Pak, sprawny, działający z chęcią przesiadki na open wrt jeszcze jak mój V2 działał,
podczas wgrywania softu coś poszło nie tak i uwaliłem router- brak połączenia, znalazłem manuala jak go przywrócić do życia ale nie mam czasu się w to bawić, szczerze wolałbym chyba zlecić taką usługę przeróbki z samej ciekawości jak by taki zestawik działał.

Tiny AC to już koszt większy, za tę cenę można kupić routery z wbudowanym SIM,
np. mr-6400, B315 o PRO AC już nie wspomnę, pytanie na ile routery z SIM mogą się z porównywać z dovado ?

Zastanawiam się jeszcze nad rozwiązaniem niskobudżetowym -
mianowicie zakup 3GN za 60 parę zł i pociągnięcie jak długo się uda a potem może za rok, może dwa zakup czegoś konkretnego na długie lata.

ile taki 3GN obcina prędkość ?
masz przecież TL-MR3420 V1 więc jaki jest sens wymiany go na jeszcze starszą konstrukcję?

może nie każdemu się spodoba co teraz napiszę, ale chyba nie znasz takiego przysłowia Wikongów:
"tania dziwka - pewny syf"

jeśli podrzucisz m i ten uceglony router do Wrocka mogę go spróbować odratować za przysłowiowy czteropak Big Grin

a na dobry początek napisz co do niego wgrałeś i jakie są objawy - może naprawa jest dużo łatwiejsza niż przypuszczasz?
Ja Ci dovado mimo wszystko mogę polecić, widać, że to dobry sprzęt i pewnie nie padnie po dwóch latach w przeciwieństwie do tp-linka Smile

o b315 poczytaj w google, lubi sobie paść po 2-3 miesiącach.

PRO AC to faworyt, jednak dużo droższy od PRO.
W miarę sensowną alternatywą może być też Asus RT-AC51u, ale nie testowałem jeszcze z E398. Z E3372 działa świetnie, limit około 100 Mbit/s down (praktycznie osiągnięcie w Play na 2600 MHz).
grzech1991 napisał(a):Ja Ci dovado mimo wszystko mogę polecić
no sorry Grzechu, ale chyba nie masz na myśli 3GN…

każdy router, który od dawna jest niewspierany ma taki sam sens zakupu - żaden
wiecie jaki jest temat - w odległości ok 30km ode mnie jest już dostępne LTE-A, kwestia czasu kiedy będzie w mojej lokalizacji, po prostu nie chciałbym wyrzucać kasy w błoto przez nieodpowiedni zakup teraz, a za kilka m-cy szukać sprzętu pod LTE-A

Pytanie 2:
Czy po wgraniu gargoyle do tp-linka będzie on miał odpowiednią wydajność prądową do nowych modemów ?
Pytanie 3:
więc wytrzymaj te kilka m-cy na tym co masz teraz, nigdy kupowanie sprzętu na wyrost nie miało głębszego sensu (szczególnie ekonomicznego - za jakiś czas kupisz coś lepszego za te same pieniądze co dziś, ewentualnie to samo taniej)

oferta sprzętu LTE-A jest wciąż bardzo skromna, ale w ciągu paru m-cy może (?) ulegnie to zmianie, a kiedyś na pewno
Odnosiłem się bardziej do tego:

Cytat:Tiny AC to już koszt większy, za tę cenę można kupić routery z wbudowanym SIM,
np. mr-6400, B315 o PRO AC już nie wspomnę, pytanie na ile routery z SIM mogą się z porównywać z dovado ?

3GN to staruszek.
grzech1991 napisał(a):Odnosiłem się bardziej do tego: […] 3GN to staruszek.
no jeśli tak to OK Tongue

dodam, że niemal żaden z obecnie dostępnych modemo-routerów nie obsługuje LTE kat. co najmniej 6 aby był jakkolwiek zgodny z LTE-A (poza mobilnymi hotspotem Alcatel Y901 kat. 6 i Netgear ac810 kat. 9 które akurat Play ma w ofercie)

"gołych" modemów praktycznie nie ma wcale, jedynie w miarę bogata jest oferta smartfonów, ale jakoś nie widzę chętnych do poświęcenia Galaxy S6/S7 LG G4 czy Xperii Z5 na modem…

a pojedyncze egzemplarze innego sprzętu pojawiają się z "walizkowego importu"

natomiast Dovado w ostatniej aktualizacji firmware (dostępnej dla Pro AC, Tiny AC, Pro, Tiny, Go i Doma, pozostałe modele nie są już wspierane, no i z tym że 4 ostatnie modele mają wydajność ograniczająca potencjalnie możliwe szybkości) wprowadziło obsługę hotspota Netgear ac810 w charakterze modemu

PS ja mieszkając we Wrocku (objętym "z przyległościami" zasięgiem Play'owskiego "LTE-Ultra") nie jestem gotowy psychicznie na wpompowanie w sprzęt LTE-A około 1000-1200zł po to by w godzinach szczytu mieć download na poziomie 1-1,5Mbps (no nie spodziewam się więcej a może nie mam racji?) w porównaniu z 0,5Mbps na obecnym sprzęcie…
szczególnie, że w Plusie na tym samym sprzęcie osiągam stabilnie 20Mbps o każdej porze (a w porywach i 40Mbps)
znalazłem E5186 w cenie ok 600 PLN z jakiejś szwedzkiej sieci, a zważywszy na to że mam znajomego w Malmo może warto by się było nim zainteresować,
ciekawe jak kompatybilnością sieci PL do S ?
600 pln troche dużo ale miałbym 1 urządzenie zamiast 2
Według mnie nie warto inwestować takiej kasy w LTE-A na razie. No chyba, że jesteśmy fascynatami, albo mamy sprzęt za darmo (ja do testów z Play dostałem - siedzę w Karwii i mam LTE+ czyli LTE-A, ale mimo agregacji 25 Mbit/s nie przekraczam).
Poza tym zrobiłem testy w optymalnej lokalizacji, która nie jest miejscówką operatora (bo w siedzibie na ich pikokomórkach to faktycznie czasem 250 Mbit/s na S7 się da wyciągnąć). I na 2600 mam 90-100 Mbit/s, a na wszystkich pozostałych razem wziętych - dodatkowe 10-15 Mbit/s. Szkoda na to kasę wydawać.

Jakby ktoś pytał, czemu nie ma regularnych modemów kat9 - to proste - w środku mamy w zasadzie 3 modemy na 3 pasma, a to oznacza 3x większy pobór mocy części radiowej. Przy limicie 2,5W na gniazdo USB okazuje się, że po prostu przy współczesnych technologiach na razie trudno zrobić modem, który miałby trzy tory radiowe i mieścił się w limicie 0,5A przy 5V jak obowiązuje w USB.
a jak wygląda kwestia gargoyle, czy po zmianie na TL-3220 V2 będzie on w stanie pracować z nowymi modemami typu E3376 bez obcinania prędkości ?
jak wydajność prądowa ? wg mnie samym programem nic się nie zmieni bo hardware zostaje ten sam czyli itak trzeba będzie dokupić hub aktywny ?
poprawcie mnie jeśli się mylę
Niespecjalnie. Gargoyle dodaje obsługę nowszych modemów i wiele dodatkowych (ale nie zawsze każdemu potrzebnych) funkcji i możliwości. Sama maksymalna wydajność USB nie rośnie, choć pozwala w niektórych warunkach na osiągnięcie wyższych prędkości, niż na fabryce - widziałem prędkości do 45 Mbit/s w szczycie.

Wydajność prądowa jest ograniczona sprzętowo. Jest kilka hacków do tych urządzeń, które ograniczenie znoszą wraz z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym. Ryzujesz spaleniem zasilacza i routera.
Fantastic- napisał(a):znalazłem E5186 w cenie ok 600 PLN z jakiejś szwedzkiej sieci
poczekaj do końca aukcji, bo i ja (chyba) go znalazłem, ale spodziewam się że cena jeszcze wzrośnie, ale już przy tym poziomie cenowym nie zamierzam licytować
(za 600 są wciąż sprzedawane podobne urządzenia czyli modemo-routery stacjonarne zaledwie kat. 3 lub 4 choć oczywiście można je znaleźć i za pół tej ceny od mniej więcej pól roku może od roku?, czyli LTE-A za kilka-kilkanaście miesięcy powinno też spaść do tego pułapu cenowego)

[update] chociaż właśnie sprawdziłem, że ten model można już w miarę bezproblemowo kupić za 955zł nowy z gwarancją i nie od operatora (jeszcze niedawno był sporo droższy ~400$)
w Playu jest teraz dostępny przy lojalce na 2 lata niby już od 49zł, ale tylko z abo nolimit za 70zł (gdybym tyle zamierzał wydawać na internet miałbym światłowód w chacie, więc za 2 lata pewnie będzie taniutki jak barszcz, gdy przyjdzie czas na przedłużenie umowy dla tych co teraz podpiszą) w niższych abo cena jest aż do 360zł co się przekłada na ceny z drugiej ręki
a na Allegro są pochodzące z Plusa za około 600zł

jak masz znajomych w SE, NO czy DK to porusz temat - czasem można stamtąd coś ściągnąć w rozsądnej cenie

co do kompatybilności - sprzęt przeznaczony do sprzedaży w EU powinien działać w każdym kraju w EU
co najwyżej bez ekstra-optymalizacji lub bez niektórych opcji wyłączonych ba życzenie operatora - np. sprzęt z "three"/"tre" (czyli "trójki") bywa pozbawiony wsparcia dla 2G (ale czy to ma znaczenie?)


@jakubd

oczywiście taka konstrukcja to wyzwanie dla producentów, ale:

1) specyfikacja USB3.0 podnosi obciążalność zwykłego portu do 0,9A

2) coraz nowsze generacje sprzętu są coraz bardziej energooszczędne (choć pewnych kwestii nie da się przeskoczyć) oto przykład:

teraz jestem w bardzo trudnej lokalizacji dla modemów komórkowych i E3531 (tak to tylko 3G choć HSPA+DC 42Mbps) pobiera w masakrycznie kiepskich warunkach zaledwie 200-250mA (w trakcie ulewnego deszczu sygnał spada do ~-100dBm a w zasadzie nawet powyżej granicy zerwania połączenia czyli jakieś -106dBm)
natomiast we w miarę dobrych warunkach (mam sygnał do -85 dBm przy ładnej pogodzie) maksymalny pobór prądu mieści się w 50mA, a przeciętnie to rzędu 10-20mA

dla porównania parę generacji starszy K3565 (3,6Mbps) ciągnął ponad 0,7A w warunkach na 100% lepszych niż te granicznie złe, które mam tutaj (i jakoś dawał radę na porcie USB2.0 jak i z niektórymi routerami) a chyba nigdy pobór mu nie spadał poniżej 100mA (no już nie sprawdzę tego, bo nie posiadam już żadnego egzemplarza, a pomiary kilka lat temu były raczej wyrywkowe - na kablu samoróbce z użyciem zwykłego miernika)
(11-07-2016 00:35)szopen napisał(a): [ -> ]jak masz znajomych w SE, NO czy DK to porusz temat - czasem można stamtąd coś ściągnąć w rozsądnej cenie

Właśnie o to chodzi że mam,
znajomy wspominał coś koło 600zł w ofercie na kartę czyli bez zobowiązań, w ofertach abonamentowych powinno być jeszcze taniej.

ale coraz więcej myślę nad gargulcem, chyba nadszedł ten czas żeby spróbować w końcu i nie ukrywa jest to alternatywa mieszcząca się w niskim budżecie,

w weekend postaram się połączyć z tą białą niedającą życia puszką i opiszę, nie ukrywam że licze na waszą pomoc bo sam miałem trudności z przywróceniem go do życia.
Przekierowanie