Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Nokia 21M-02 - problem z Ubuntu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Chciełbym prosić o radę. Zainstalowałem Ubuntu w wersji 11,4 modem pracował normalnie . Po upgreadzie do wersji 12,04 LTS modem przestał być widziany przez system. Cały czas miga czerwone światełko. Nie pomaga wymuszanie próby instalacji z palca modem nie działa. Po zmianie systemu na Win7 wszystko jest w porządku. Może ktoś coś na ten temat wie.
Pozdrawiam
Niestety możesz tylko spróbować ręcznie (albo automatycznie też się uda?) odwrócić instalację pakietu deb wbudowanego w modem, a potem ponownie go zainstalować - niestety trzeba pamiętać, że przed aktualizacją dystrybucji do nowej wersji warto odinstalować pakiety, które grzebią głęboko w systemie, a potem je ponownie instalować.
Dodatkowo nie mam pewności, że aktualne sterowniki 21M-02 są na 100% zgodne z 12.04 - oficjalnie robili jest pod 10.4 i 11.04 - a ponieważ sporo grzebią w systemie te pakiety, to z 12.04 nie muszą być zgodne.
Miganie modemu na czerwono oznacza, że sterowniki nie przełączają Nokii w tryb modemu - po prostu nie działają prawidłowo. Diagnostyka szczegółowa problemu wymaga oglądania logów systemowych.

Może ktoś z forum ma Ubuntu 12.04 i 21M-02 i mógłby potwierdzić zgodność?

PS: poprawiłem nieco temat, żeby było łatwiej go znaleźć w przyszłości
(24-05-2012 23:03)jakubd napisał(a): [ -> ]Może ktoś z forum ma Ubuntu 12.04 i 21M-02 i mógłby potwierdzić zgodność?
Nie mam modemu, ale czy ktoś mógłby wystawić rzeczony pakiet deb? Obejrzałbym sobie na sucho co tam siedzi.
wystawić to słabo, bo 15MB nie mieści się tu w załączniku, ale jak chcesz to mogę podesłac na maila to co jest na Nokii 7M-02 (jak sądzę nie różni się jakoś specjalnie od tego co jest na 21M-02)
(29-05-2012 01:08)szopen napisał(a): [ -> ]wystawić to słabo, bo 15MB nie mieści się tu w załączniku, ale jak chcesz to mogę podesłac na maila to co jest na Nokii 7M-02 (jak sądzę nie różni się jakoś specjalnie od tego co jest na 21M-02)
Zawsze są róźne rapidshare'y i podobne, jeśli się nie ma własnego serwera. :)

Wyślij na mój nick w domenie dug.net.pl. Dzięki
Czasowo wystawiłem na jdtech.pl - średnio to zgodne jednak z licencją Nokii, ale jeżeli się przyda: http://jdtech.pl/upload/nokia21m_nim.zip
Dzięki. Pobrałem, postaram się jeszcze dziś obejrzeć co tam siedzi.
Chochlików i innych krasnoludków się nie spodziewaj Smile Powinno być bit po bicie to samo, co masz w modemie.
(29-05-2012 08:07)jakubd napisał(a): [ -> ]Chochlików i innych krasnoludków się nie spodziewaj :) Powinno być bit po bicie to samo, co masz w modemie.

Krasnoludka nie znalazłem, ale chochlika i owszem. ;)

Chodziło mi o deba ("odwrócić instalację pakietu deb wbudowanego w modem"), nie Setup.exe.
Za dużo wątków o Nokiach na raz Smile Uwaga, idą _właściwe_ prezenty:
http://jdtech.pl/upload/nokia_21m_iso.zip - kompletny plik ISO całego dashboardu Nokii
http://jdtech.pl/upload/nokia_21m_deb.zip - deb i sh do instalacji w Ubuntu
Dzięki, pobrałem i wstępnie popatrzyłem.

Pierwsze wnioski mam, ale się wstrzymam jeszcze.
dla porównania przesłałem też zawartość 7M-02 (też zgodny z A2 tyle, że 8 kat.)
Dzięki, ale szczerze powiedziawszy podejrzewam, że jest w nim dokładnie to samo.

Za chwilę zobaczymy. :)

Dopisek: a jednak co innego (lub inna wersja tego samego):
Kod:
md5sum Setup.deb ../../nokia/Ubuntu/Setup.deb
65de111e7e7386a598c27dc1e3aa0917  Setup.deb
9847ae9cc5753824f6066558507d5edc  ../../nokia/Ubuntu/Setup.deb
Między 7 a 21M raczej będzie różnica w sterownikach (inny ciąg inicjujący dla usb_modeswitch) ale poza tym bez większych różnic.
(29-05-2012 18:23)jakubd napisał(a): [ -> ]Między 7 a 21M raczej będzie różnica w sterownikach (inny ciąg inicjujący dla usb_modeswitch) ale poza tym bez większych różnic.
Owszem, ale można dać w jednym pakiecie kilka różnych (i tak właśnie zrobili w 21M).

Zresztą z tego co na szybko zobaczyłem (może nie dojrzałem), sterowników w tym pakiecie tak naprawdę nie ma -- jedynie instrukcja dla usb-modeswitch, konfiguracja sudo dla kilku kluczowych programów i jakiś program (czy raczej nakładka, sądząc z sudo, korzysta z wvdiala) do nawiązywania połączeń.
A całość chyba nie bardzo uniwersalna (chyba tylko z Ubuntu i pochodnymi zadziała prawidłowo - już w 12.04 się wykłada nawet) - zobacz jak na chama działa ten skrypt sh, który przerabia wersję 32 na 64 bit.
Temat ma już ponad 2 lata, ale może komuś przyda się rozwiązanie. Specjalista od linuksa ze mnie marny i gdyby jakiś fachowiec był w stanie poskładać to co napisano wyżej i niżej oraz ewentualnie poprawić/dopisać, to na pewno się przyda Smile

Instalacja pakietu deb, który jest na modemie nie jest potrzebna. Ponieważ na początku o tym nie wiedziałem, to zainstalowałem go a później odinstalowałem. Może coś ważnego po tej operacji zostało, więc w razie czego można powtórzyć Wink

To co jest konieczne: Podłączamy modem i automagicznie pojawia się w systemie CDROM o nazwie "Nokia Internet Modem" - ten na którym jest oprogramowanie do modemu. CDROM trzeba wysunąć. Po wysunięciu ponownie automagicznie instaluje się Nokia USB Modem (sterownik: cdc_acm), który jest widoczny w NetworkManager i klikając w opcji "Modyfikuj połączenia..." dodajemy komórkowe. Konfigurujemy jak zwykle APN darmowy i korzystamy od kapcia do kapcia Wink

Jeszcze w sprawie oprogramowania Nokii. Udało mi się je uruchomić po wrzuceniu do /usr/NokiaInternetModem/lib bibliotek libcrypto.so.0.9.8 i libssl.so.0.9.8, ale do stanu działaniu już nie potrafiłem dojść. Łączyło się z siecią, ale nie udało się przyznać IP i DNSów. W większości przypadków jednak najzwyczajniej w świecie się wykładało, szczególnie na starcie, więc odinstalowałem kompletnie.
Natywne rozwiązania z distro są jednak najlepsze.
Przekierowanie