Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Rozbudowa E3372+Dovado Tiny.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, posiadam sprzęt w/m z którego jestem bardzo zadowolony. Jedynie denerwuje mnie gorszy odbiór w gorszą pogodę i słabszy zasięg w niektórych miejscach w domu. Jako że, jedyna pamiątką jaka została mi po neostradzie to otwór w ścianie pomyślałem o zewnętrznej antenie. Sprzęt jest nisko budżetowy i takiej anteny też szukam, jednak wolę nieco dołożyć niż się denerwować. Na rynku jest wiele modeli i jeszcze więcej opinii, ciężko laikowi wybrać. Bardzo prosiłbym o pomoc ;-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
chyba najwyższy czas na przebudowę forum - wiele tematów dotyczących 3G czy Aero2 jest nadal aktualnych (choć może wymagałyby drobnej modyfikacji)



1) zasięg LTE - przeszukaj forum to było już poruszane

jakkolwiek możesz śledzić tamten wątek
http://forum.jdtech.pl/Watek-zasieg-play...zmacniacza
może autor raczy się z nami podzielić wynikami pracy tych chińskich anten (jeśli się w jakąś z nich wyposaży)

przy okazji podałem tam też przykłady anten polskiej produkcji, które są sprawdzone (i przynajmniej nie mają naciąganych parametrów)



2) zasięg WiFi - to też było dziesiątki razy

http://forum.jdtech.pl/Watek-router-do-d...rodzinnego

a) podstawowe rozwiązanie to wybór optymalnego miejsca na router (zazwyczaj chodzi o miejsce w centrum mieszkania)

b) lub dostawienie dodatkowego AP połączonego kablowo z routerem (może oprócz dziury w ścianie masz jeszcze jakieś inne pozostałości? - stary router zwykle można prosto przekonfigurować na AP)

c) rozwiązania typu PLC (przesyłanie sieci przez sieć energetyczną) + ewentualnie dodatkowy AP

d) ewentualnie jeśli nie potrzebujesz wydajności i sam zasięg Cię zadowoli użyj repeatera
Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o antenę, nurtuje mnie jedno pytanie. W jaki sposób ją się podłącza w modemie mam małe wejście.

Co do routera, posiadam D-Linka DSL 2640B. Jest to stare urządzenie, poradzi sobie z Lte? Ogólnie, zależy mi na wzmocnieniu odbioru sygnału do modemu, na piętrze mam dobry zasięg. Na parterze, gorszy więc chyba urządzenie typu repeater będzie dobrym rozwiązaniem.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Antenę LTE podłącza się do jednego (najlepiej obu) gniazd antenowych w modemie. LTE mają zwykle 2 takie złącza - i podłącza się dwie (lub podwójną) antenę, które są ustawione w przeciwnych polaryzacjach (jedna pionowa, druga zwykle pozioma).

Gdzie do tego routera chcesz podłączyć modem USB? Przecież DSL 2640B nie ma gniazda USB.
(23-05-2016 10:55)jakubd napisał(a): [ -> ]Gdzie do tego routera chcesz podłączyć modem USB? Przecież DSL 2640B nie ma gniazda USB.
Kolega chyba miał na myśli że chce podłączyć D-Linka po kablu do Tiny i używać go jako repeater/AP.
W takim wypadku brak wsparcia dla LTE nie ma znaczenia.
Tomq napisał(a):W jaki sposób ją się podłącza w modemie mam małe wejście.
służą do tego tzw. pigtail'e czyli przejsciówki posiadające "duże" gniazdo antenowe (np. FME często stosowane w antenach GSM) oraz "mały" wtyk pasujący do modemu (np. CRC-9, uwaga jest kilka standardów złącz!) oczywiście trzeba użyć 2 sztuki w przypadku zestawu 2-antenowego

chińskie anteny maja od razu wtyki pasujące do modemu (dlatego trzeba uważać co kupujesz), ale w zamian za zastosowany na całej długości kabel o bardzo kiepskich parametrach (dlatego ich nie polecam i szkoda mi kasy na eksperymenty)

Tomq napisał(a):Co do routera, posiadam D-Linka DSL 2640B. Jest to stare urządzenie, poradzi sobie z Lte?
nie poradzi sobie z LTE bezpośrednio, z w/w powodów - nie ma USB i nie ma wsparcia dla modemów GSM,

ale jeśli chcesz je użyć jako dodatkowy Access Point to nie powinno być problemu (o ile tylko jest sprawny), główną trudnością jest zazwyczaj konieczność przeciągnięcia kabla skrętki na przeciwległy koniec mieszkania (względem miejsca gdzie masz router z modemem)

jeśli masz obawy co do sprawności sprzętu to możesz po uprzedniej konfiguracji połączyć routery krótkim kablem (połączenie miedzy portami LAN obu routerów!)

konieczne zmiany to wyłączenie DHCP na D-Linku i ustawienie kanału WiFi nie pokrywającego się z Tiny (jeśli Tiny pracuje na 1, to D-Link powinien być na 6 lub wyższym, ocenę odpowiednich kanałów można wykonać używając programu inssider link w tamtym poście
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-solidn...8#pid34968
wersja 2.1.6.1394 jest dla windows xp, dla nowszych windowsów jest wersja bez numeru!)

dla wygody konfiguracji warto jednak ustawić też IP dla D-linka w obrębie tej samej sieci, w której pracuje Tiny
(fabryczne IP Tiny to 192.168.0.1 a D-linka to 192.168.1.1, w takim wypadku konflikt nie występuje, ale nie będziesz miał dostępu do panelu konfiguracyjnego D-Linka - sugeruję np. 192.168.0.2 dla D-linka, ale tak naprawdę to musiałbyś powiedzieć jaką masz faktyczną konfigurację - zasada jest taka: ma to być adres wewnątrz twojej podsieci, ale spoza zakresu puli DHCP głównego routera)
Przekierowanie