Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E173u-2 i linux Ubuntu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam !

Czy Mdem Huawei E173u2 z Aero2 zadziała pod Linuxem Ubuntu ? Mam taki system na laptopie. Wiem już ,że są problemy z Windows 7. A jak z Ubuntu ?
Osobiście nie sprawdzałem, ale nie powinno być szczególnych.


Dodam, że u mnie na E3131 (i nie tylko u mnie) NetworkManager polegał z kretesem na ponownym łączeniu co godzinę. W razie czego możesz zaadoptować na swoje potrzeby ten tekst: http://dug.net.pl/tekst/197/aero2_z_mode...wei_e3131/ (prawdopodobnie tylko część dot. usb-modeswitch nie będzie pasować).
Oczywiście mowa o modemach pochodzących z Play po "odblokowaniu" - http://jdtech.pl/2011/08/aero2-na-czym-p...-e169.html
Inne E173*-2 nie sprawiają takich problemów.

Modemy serii E173 są dość szeroko wspierane przez wiele dystrybucji, więc nie powinno być problemów poza tym co opisuje azhag.
A czy to prawda,że Ubuntu 12.04 (najnowsze) wspiera Aero2 ? Tak z "definicji" ? Słyszałem takie pogłoski.
(25-05-2012 09:12)Darth Artorius napisał(a): [ -> ]A czy to prawda,że Ubuntu 12.04 (najnowsze) wspiera Aero2 ? Tak z "definicji" ? Słyszałem takie pogłoski.

Coś pokręciłeś. System może obsługiwać (bądź nie) taki lub inny modem podłączony do komputera, jaka karta SIM w nim siedzi nie gra roli.

To trochę jakby powiedzieć, że system obsługuje papier do drukarki firmy XYZ. ;)
Natomiast faktem jest, że profil w Network Managerze w Ubuntu "zna" Aero2 (ma gotowy profil) od września zeszłego roku.
(25-05-2012 20:19)jakubd napisał(a): [ -> ]Natomiast faktem jest, że profil w Network Managerze w Ubuntu "zna" Aero2 (ma gotowy profil) od września zeszłego roku.
Prawda, program NetworkManager rzeczywiście ma zdefiniowany profil dla Aero2. :)
Witam po raz pierwszy.

Aero2 + huawei e173u-2 z play'a + Ubuntu 12.04 LTS (64bit)
działają bezproblemowo, przynajmniej w Toruniu ;-)
Tak jak koledzy wspomnieli wcześniej jest profil w menedżerze połączeń.

[offtopic] Pod windowsem trzeba zainstalować wcześniej sterowniki, czyli program dostarczany przez dostawcę (play, iplus), po tym nagle system zauważa modem i już można korzystać poprzez top-netinfo. Choć nie jest to takie oczywiste, na laptopie na którym korzystam z iplusa, nie było problemu, ale na innych komputerach stacjonarnych, był problem z ogarnięciem samego połączenia. Być może nie do końca zrozumiałem genialną filozofię połączeń sieciowych w win7.
Ciekawe ,że instalując pod Win 7 modem E160, mimo zainstalowania programu z BlueConnect, modem nie był widziany jako modem. Dopiero pobranie sterowników Huawei ze strony http://87.230.26.193/~fala/glowna.html "uruchomiło" mi modem. Były to same sterowniki. Niestety nie ma tam sterów do E173U2.

Pod Win 7, modem będzie mi potrzebny głównie do ewentualnych poprawek (gdyby nie działał z Aero2) z TNI ,wgrania nowego firmware. Mobilny Internet potrzebny mi jest pod Linuxem (laptop) i Androidem (tablet A73)
Jeśli potrzeba to ja mogę z tego pożyczonego E173u-2 zrobić paczkę z softu i wystawić w sieci. Co prawda to play, ale stery zawiera.
Czy w tablecie A73 uruchomiłeś już jakiś modem ?
A73 działa u mnie bez problemu z E160 z kartą Play Online.

E173U2 zadziałał na razie pod Windows 7 z programami TNI, Play online i programem od Huawei - z Aero 2. Pod Linuxem Ubuntu 11.10 również działa !
Zaktualizowałem Linuxa do wersji 12.04. Chwilowo nie mam Aero2, które zdobędę po wizycie w Warszawie. Mam jednak kartę Play Online. Kiedy włożyłem modem do portu USB laptopa, jest wykrywany, w Network Manager pokazują się 2 profile : Aero2 i Play. Play pokazuje się jako sieć aktywna.Jednak nie mogę się połączyć z Play - nie mogę wybrać tego profilu. Jedynie Aero2, ale przecież nie mam jego SIMa. Co zrobić abym tymczasowo mógł korzystać z Play Online ? W ustawieniach sieci mam "Dostawca PLAY" ale "opcje" są wyszarzone i nie mogę tam wejść.

[Edit] Pomogło wyjęcie modemu, włożenie tam karty TMobile Tak Tak. Możliwe stało się uruchomienie "opcji", wklepanie profilu Tak Tak (zmiana APN darmowy na internet). Potem tak samo zrobiłem z Play.

Czy Network Manager jest tak dziwny,że nie może zapamiętać paru profili (Aero,Play,TMobile) i zmieniać zależnie od tego co się wrzuca do modemu ?

[Edit2] Dzięĸi poradom zdalnym Kolegi, udało mi się zainstalować Network Connections Shortcut pod Gnome-Shell. W Menu uzyskałem wtedy opcję Network Connections (https://extensions.gnome.org/extension/1...-shortcut/) i jestem w stanie wejść w poważniejsze ustawienia, zrobić kilka profili pod kolejne karty SIM. Uffff...
nm-connection-editor możesz z palca odpalić i sobie wyedytować wszystko. On był dostępny z poziomu network managera w gnome3, w shell domyślnie to wycieli i uprości na rzecz pseudoedytora.
Przekierowanie