Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Dovado PRO AC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
w MBBM juz jest jako "wkrótce dostępny" http://www.mbbm.com.pl/internet-3g-route..._5306.html
natomiast na allegro dostępny http://allegro.pl/dovado-pro-ac-router-u...56841.html
No najtańszy to on nie jest Smile
671 zł / 690 zł na „początku”;
patrząc po cenach startowych modelu TINY AC jest w miarę;
niemniej lekko zaporowo Smile

mało tego: jest już aktualizacja FW… mocni są;

[attachment=1890]

*chyba pora puścić w obieg poczciwe TINY;
Mi się Tiny AC bardzo podoba, nie mniej Dovado GO wydaje mi się bardziej elastyczne - Jak Tiny, tylko z baterią. Wydajność mi absolutnie wystarcza.
Ale teraz pracuję nad trudniejszym projektem - VPN Bonding dla 3 modemów i 3 operatorów. To by mi rozwiązało mnóstwo problemów.
Orientuje się ktoś, czy w trybie Bridge Dovado Pro AC obsługuje "modem redundancy", czyli automatyczny failover z jednego modemu USB na drugi?

Używam Tiny AC i WAN failover z/na USB modem możliwy jest tylko z wykorzystaniem connection tracker, który jest wyłączony w trybie bridge.
Dla pro

Cytat:Modem Mode
Here you can configure the router to use one or two USB modems.
If you have two modems, then you must select which modem that is going to be used for primary connections.
Note: ONLY the primary modem will be active towards the Internet, while the 2nd modem can serve as backup.
(20-07-2016 09:56)grzech1991 napisał(a): [ -> ]Dla pro

Cytat:Modem Mode
Here you can configure the router to use one or two USB modems.
If you have two modems, then you must select which modem that is going to be used for primary connections.
Note: ONLY the primary modem will be active towards the Internet, while the 2nd modem can serve as backup.

Niestety nie ma tu napisane, czy ta konfiguracja dwóch modemów USB w czym jeden jako backup, działa lub nie w trybie bridge. Np. w Tiny AC backup na WAN lub na USB realizowany jest za pomocą connection tracker i pingowania, a connection tracker jest wyłączony w trybie bridge. Zatem na jakiej podstawie realizowany jest USB modem failover na drugi modem USB w Dovado Pro AC? Czy ktoś sprawdzał jego działanie w trybie bridge?
obawiam się, że nikt nie sprawdzał, ale "na logikę" nie działa
(i jakoś nie umiem sobie wyobrazić bridge z 2 modemami naraz)
Wolałbym jednak nie teoretyzować, skoro na oficjalnych screenach z Dovado nie ma wyraźnie napisane przy konfiguracji dwóch modemów że to nie działa w trybie bridge.

http://i.imgur.com/ZEYVyfU.png

Napisałem do Dovado, zobaczymy co odpiszą w tej sprawie. Posiadając Tiny AC, który robi za bridge, mogę albo kupić Dovado Pro AC, albo dokupić drugi Tiny AC, który ustawię także w tryb bridge, a WAN failover ustawię na Asusie, który robi u mnie za router.

Główny zamiar to 2x LTE od różnych operatorów z WAN failover, z pomięciem podwójnego NAT. Tak się teraz zastanawiam, że chyba nawet drugi Tiny AC będzie lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę rozbudowane możliwości routingowe Asusa.
stiwi napisał(a):Tak się teraz zastanawiam, że chyba nawet drugi Tiny AC będzie lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę rozbudowane możliwości routingowe Asusa.

podejrzewam, że masz rację, tyle, że warto wspomnieć, że nie na każdym Asusie (więc może pochwal się modelem)
W trybie bridge w połączeniu z modemem (na ile ja zrozumiałem jak to u nich działa) router nie ma możliwości monitorowania połączenia, bo go po prostu bridguje dalej w sieć do komputera docelowego - sam router nie ma żadnej kontroli nad tym, co się z tym połączeniem dzieje - nie może wykonać ping, bo sam nie ma realnego dostępu do Internetu. I dlatego nie może robić failover.

Rozwiązanie - ustalić dokładnie po co jest potrzebny bridge i zrelizować potrzebną funkcjonalność np. za pomocą forwardu portów, a nie bridgeowania.
(20-07-2016 13:17)szopen napisał(a): [ -> ]
stiwi napisał(a):Tak się teraz zastanawiam, że chyba nawet drugi Tiny AC będzie lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę rozbudowane możliwości routingowe Asusa.

podejrzewam, że masz rację, tyle, że warto wspomnieć, że nie na każdym Asusie (więc może pochwal się modelem)

RT-AC68U: https://imgur.com/a/G09Ue

(20-07-2016 14:02)jakubd napisał(a): [ -> ]W trybie bridge w połączeniu z modemem (na ile ja zrozumiałem jak to u nich działa) router nie ma możliwości monitorowania połączenia, bo go po prostu bridguje dalej w sieć do komputera docelowego - sam router nie ma żadnej kontroli nad tym, co się z tym połączeniem dzieje - nie może wykonać ping, bo sam nie ma realnego dostępu do Internetu. I dlatego nie może robić failover.

Rozwiązanie - ustalić dokładnie po co jest potrzebny bridge i zrelizować potrzebną funkcjonalność np. za pomocą forwardu portów, a nie bridgeowania.

Tak masz racje, jest też odpowiedź z Dovado:

"Modem redundancy works, but only in Routed Mode as it relies on the Connection Tracker; a ping-based watchdog. That does not work in Bridged Mode."

Czyli wniosek jest taki, że jeśli ktoś nie chce używać Dovado jako głównego routera i nie być za podwójnym NATem, lepiej jest 2x Tiny AC i na głównym routerze zrobić failover / load balancing.

Z T-Mobile będę miał na dniach B315, więc na pewno porównam zasięg i prędkość vs Tiny AC + E398. Jeśli nie będzie źle, to teoretycznie B315 może być wpięty do Asusa jako drugi WAN. Tylko B315 nie ma bridge, ale zdaje się że ma DMZ + możliwość wylączenia firewalla.
stiwi napisał(a):Czyli wniosek jest taki, że jeśli ktoś nie chce używać Dovado jako głównego routera i nie być za podwójnym NATem, lepiej jest 2x Tiny AC i na głównym routerze zrobić failover / load balancing.
No i trzeba dopisać inne warunki, że musi korzystać z dwóch sieci komórkowych i nie ma stałego WANu.
Ale generalnie można po prostu użyć np. mikrotika, albo nawet routera z openwrt, który sobie z tym da radę np. przez koncentrator USB.

Wszystko zależy od wiedzy, budżetu i cierpliwości do dopracowania konfiguracji.
Doszedł B315s-22, nie wiem czy to dobrze czy źle, bo narobił zamieszania:

[Obrazek: 5492034177.png]

vs Dovado Tiny AC + E398:

[Obrazek: 5490337422.png]
B315 jest szybszy, bo ma szybszy interfejs komórkowy i to jest główna różnica. Ale stabilność to jednak inna klasa.
(21-07-2016 11:32)jakubd napisał(a): [ -> ]B315 jest szybszy, bo ma szybszy interfejs komórkowy i to jest główna różnica. Ale stabilność to jednak inna klasa.

Zastanawiam się czy to jest kwestia E398 i czy np E3372 byłby szybszy. Ten B315 od T-Mobile się nie nadaje do niczego, brak wersji bridge, brak DMZ, brak możliwości wyłączenia firewalla. Dzwoniłem do serwisu Huawei czy mogą zmienić soft, powiedzieli że nie ma na polskę oficjalnie otwartego softu dla tego routera a na forum Orange ktoś pisał że mu się udało zmienić w serwisie.
jeśli sufix modelu jest zgodny, to "flaki" są takie same
nieautoryzowane firmware na 100% pojawi się prędzej czy później w sieci
Firmware od b593 różnych odmian krąży od lat. B315 to też nie nowość, i też krąży pewnie, ale nie szukałem.
(21-07-2016 15:47)jakubd napisał(a): [ -> ]Firmware od b593 różnych odmian krąży od lat. B315 to też nie nowość, i też krąży pewnie, ale nie szukałem.

Jest, ale jego wgranie nie jest możliwe z poziomu gui i nie obejdzie się bez Windowsa. Nie bardzo rozumiem logikę i sens takiego okrajania FW przez operatorów. Trochę jakby w salonie sprzedawali samochody bez kierownicy.
te samochody może i bez kierownicy, ale za to można nimi jeździć bez prawa jazdy i "na gazie", wprawdzie często tylko na jednej trasie, ale zawsze to coś Tongue

no i muszę powiedzieć, że porównanie Ci się udało Big Grin
Stron: 1 2
Przekierowanie