Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Lark 70.2S i Aero2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Lark 70.2S i Aero2
Dzisiaj kolejna przygoda tym razem z kolejnym tanim tabletem: Lark 70.2S.
Na pokładzie system Android 2.3.4.
Testy wykonałem na modemie E173u-2 z Play po modyfikacji (tzw. odblokowanie). Modem "na dzień dobry" rozpoznał modem, ale po ustawieniu profilu Aero2 z APN darmowy zamiast grzecznie się zalogować do sieci, zaczął w kółko: wyszukiwać sieć (Aero2), pozwalać na zalogowanie się do sieci Aero2 (miganie na niebiesko) po czym tablet resetował modem.
Ponieważ miałem drugą sztukę E173u-2 to sprawdziłem i okazało się, że na tym modemie następuję dwukrotne zresetowanie i w końcu tablet się łączył z siecią. Przemyślałem sprawę i za pomocą Top NetInfo ręcznie wskazałem operatora 260-17/Aero2, do którego modem ma się logować (modem to ustawienie zapamiętuje) i wtedy po podłączeniu pierwszego modemu E173u-2 do Larka okazało się, że... działa poprawnie - po jednym zresetowaniu modem nawiązał połączenie z Aero2 i działa prawidłowo.

Wniosek:
Lark 70.2S działa na oryginalnym ROMie 2.3.4 z E173u-2 po odblokowaniu i ręcznym wybraniu operatora Aero2 za pomocą komputera.
Z lekkim poślizgiem, ale jednak Smile Lark 70.2s + Huawei 3131 "odblokowany" zgodnie z opisem Jakuba, na lapku wszystko OK, włożony do tableta i... zonkSad Diodka miga na niebiesko, wymuszona sieć aero2 - a tablet ani dudu Wink Wybrane ustawienia->sieci komórkowe->włączony przesył danych, operatorzy sieci->wyszukaj sieci: "podczas wyszukiwania sieci wystąpił błąd", wybierz automatycznie -> "nie można nawiązać połączenia z tą siecią". Przy wybraniu Punkty dostępowe -> nazwa: aero2, APN: darmowy, zapisz: "pole MCC musi zawierać 3 cyfry", po wpisaniu "260" ->zapisz: "pole MNC musi zawierać 2 lub 3 cyfry" wpisuję 06 /lub cokolwiek innego/, typ uwierzytelnienia: PAP lub CHAP -> menu -> zapisz - powrót - nie ma nic zapisanego. Oszukuję, wpisuję: nazwa-> aero2, APN -> darmowy, wyjście "home" - punkt zapisany, kropka niebieska. Po kliknięciu w kropkę - dalej ni chuchu Sad Ktoś coś? Bo ja już nic Sad
Odpowiedź jest prosta - Lark 70.2S (podobnie jak większość innych tabletów z Androidem) jest NIEZGODNY z E3131s-2 i nic z tym nie zrobisz (w każdym razie nic prostego).

W sumie ciekawe, czy da się pogrzebać po zrootowaniu systemu i poprawić konfigurację usb_modeswitch w celu dodania obsług E3131s-2, ale na razie nie znam żadnych prób.
Czyli żeby być w zgodzie z dostawcą aero2 trzeba będzie dołożyć jakieś MIFI i korzystać z WIFI w tablecie. Tyle tylko, że taka zabawa zasadniczo podraża koszty Smile Blisko już w gotówce będzie do manty mid07 - tyle, że ta znów nie ma modemu 3G klasy 10 /bo pytałem support, ale końce w wodę, więc chyba nie ma/. Kwadratura koła? Ciekawe, czy GCR01 Goclevera będzie chciał "gadać" z 3131 Smile Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym względzie? Aha, jeszcze jedno - używam czasem swojej nokii c6 jako modemu - po kablu działa przyzwoicie. Kiedy jednak próbuję ją uruchomić przez joiku jako hot-spot - natychmiast zrywa połączenie z aero2. Zastanawiam się więc, czy dostawca nie korzysta z jakichś sposobów, żeby uniemożliwić dalsze "rozpowszechnianie" swojego internetu /czy technicznie jest to możliwe? w/g mojej skromnej raczej wiedzy na ten temat raczej trudne/ - bo wtedy ten mój sposób - to też klops Smile
Kwestia zgodności z wymogiem kat10 opisałem już dokładnie - regulamin regulaminem, a na razie życie życiem - urządzenia wolniejsze działają bez problemów.
Zgodność modemów HSPA+ z tabletami jest na razie bardzo ograniczona. Nie mam dostępu do tych tabletów poza nielicznymi spotkaniami z czytelnikami bloga - na razie zgodnego "od ręki" z E3131 nie widziałem.
A Symbian jest znany ze swojej alergicznej reakcji na blokadę TS11 i nic na razie nie da się na to poradzić. Nowsze softy (o ile są) radzą sobie często lepiej.

Natomiast Aero2 nie stosuje (bo mu nie wolno) żadnych blokad i ograniczeń w dostępnie, a więc i w używaniu routerów - działa to tak samo jak Cyfrowy Polsat.
Jakub, czytałem prawie cały Twój blog zanim cokolwiek napisałem i przyznam, jestem pod wrażeniem Smile Super profesjonalny, wiele cennych uwag i sposobów również od forumowiczów. W temacie aero2 na pewno najlepszy! Co do zgodności z kat10 - masz absolutna rację, ale nikt nie da gwarancji, że np od jutra dostawca nie zażyczy sobie, aby wszystkie modemy spełniały wymagane kryteria i cóż - będzie w zgodzie z regulaminem Smile Dlatego wolę się zabezpieczyć przed takim zagraniem /które, jak znam życie, na pewno nastąpi/ i skoro już mam kupić modem, to zgodny z wymaganiami Smile Jak na razie moja zabawka /70.2s/ jest zareklamowana /oprócz niemożności ustawienia APN "olewała" również reset, a i z precyzją dotyku miała niejakie trudności/ ale po odebraniu jej znów zacznę się trochę nią bawić, być może łącznie z ingerencją w system - a efekty niechybnie tu opiszę Smile Larka nie traktuję jako docelowy tablet, po prostu chciałem się samemu przekonać, czy taki gadżet będzie do czegoś przydatny - i stwierdziłem, że jak najbardziej Smile Chciałem również przed zakupem jakiegoś docelowego tableta sprawdzić wygodę użytkowania w zależności od wielkości ekranu - i teraz wiem, że na pewno 7, góra 8 cali. Aha i dziękuję za szybkie odpowiedzi - to naprawdę "powalające" Smile))
Dzięki za słowa uznania, ale jak zwykle powtarzam, że najważniejsi są czytelnicy - od nich pochodzi większość informacji, ja je tylko zbieram w jednym miejscu i pomaga rozwiązywać typowe problemy.
A wracając do tematu - warto byłoby rozpracować działanie E3131 z tabletami - rozwiązałoby to problem zgodności z wymogiem kat10 przy tabletach. Na razie jednak nie widzę tego w zbyt jasnych barwach - są tablety zgodne, ale to mniejszość.
Trochę OT /a nawet bardzo Smile/ - w sprawie mojego 70.2S nadal nic się nie ruszyło, czekam /prawie miesiąc/ na to aż szanowny serwis Larka się zlituje i odeśle mi zabawkę. W t.zw. międzyczasie pojawił się Lark 70.15 który ma już niezły wyświetlacz, BT i 3G. Ponieważ 3G jest HSPA sądzę, że będzie działał z Aero, chociaż raczej nie spełni warunku kat 10. Niemniej za taką kwotę /ok 700 PLN/ wydaje mi się z tymi parametrami wart zainteresowania - ale odstrasza mnie ten serwis. A tak na marginesie Jakub - czemu w wykazie tabletów zgodnych nie ma jeszcze Samsunga Tab 7 plus? Oj, popraw się, popraw Wink
Faktycznie temat tabletów troszkę zaniedbałem, ale brakuje mi raportów od użytkowników tabletów z kartami Aero2 - zasada z modemów (co najmniej 2 raporty potwierdzenie w specs) przy tabletach się nie sprawdza chyba, ale chcę mieć pewność, że informacje w tabeli są pewne.
Dzięki za raport, tabelę będę dzisiaj aktualizował.
Lark 70.2S android 2.3.4, karta Aero2, modem Huawei E173 od Jakuba i sukces. Dzięki pomocy Jakuba wszystko działa. Jestem bardzo zadowolony ze wsparcia jakiego udzielił mi Jakub.
Wrócił mój Lark 70.2S z serwisu! Hurrra! Zabrało to im tylko 5 tygodni, ale wykonali ogromną pracę. Nie zrobili NIC! Napisali wprawdzie w karcie napraw, że dokonali "flash upgrade" - ale co apgrejdowali, skoro tablet ma Androida 4? Natomiast nic nie zrobili z niedziałającym resetem ani z nieprecyzyjnym ekranem. Odebrałem tablet, bo nie będę się kopał z koniem - pewnie pojechał by na kolejne 5 tygodni do serwisu i wrócił w stanie nienaruszonym Smile Serwis Larka - to totalna PORAŻKA! Wolę już sam go zepsuć /tablet, nie serwis oczywiście, bo serwisu bardziej zepsuć się nie da/ Wink Ale ad rem - w t.zw. międzyczasie przyszedł mi router WIFI Goclevera - GCR01 - zamówiony za przedłużenie Neozdrady. Niestety - modem 3131 włożony do routera miga ładnie na niebiesko - i dalej zonk, ten router jakoś z tym modemem nie lubi pracować Smile Wygląda na to, że dojrzewam powoli do Szajsunga z modemem 3G - bo podobają mi się różne zabawki, w tym tableciątka Smile Coś może jeszcze pogrzebię w Larku, ale trochę nie mam na to czasu Smile
Lark i tego typu producenci nie mają wielkich sieciowych serwisów, więc nie można się spodziewać niczego, poza wymianą na nowy (tylko trzeba ich do tego zmusić).
A routerek GCR01 to ciekawe urządzonko, ale nie ma nawet listy zgodności - więc trzeba na czuja sprawdzać co i jak, dlatego nie polecam tej zabawki.

A tablety z 3G to jedyne wygodne i działające bez problemów rozwiązanie. Polecam. Choć i tak uwielbiam swojego HP Touchpad'a, którego używam z własną siecią WiFi, albo od czasu do czasu z ZTE MF60 - jak jestem poza domem i to się sprawdza świetnie.
Lark ma jednego serwisanta - w Łomży. Wszystkie urządzenia do nich trafiają, a serwis jest znany głównie z tego, że ściemnia Smile Tak też było w moim przypadku - tablet oddałem do sklepu, w którym dokonałem zakupu /media ekspert/ - sklep, nie powiem, chciał mi nawet zwrócić kasę lub wymienić tablet na inny, ale po sprawdzeniu jeszcze 2 Larków jakie mieli w sklepie okazało się, że żaden na reset nie reaguje - najpierw serwis nie przysyłał kuriera po odbiór reklamacji, a po 4 tygodniach od daty reklamacji, kiedy tablet już był w Łomży dziewczyna ze sklepu zadzwoniła do serwisu, gdzie usłyszała, że tablet już po naprawie został odesłany. Na moją sugestię dostała nawet numer listu przewozowego - po sprawdzeniu u firmy kurierskiej okazało się, że taka przesyłka nie istnieje, a nr listu jest z sufitu i sprzed roku Smile)) Dlatego - nigdy więcej Larka Smile Chociaż mam ich dwie nawigacje i obie działają Smile
Co do listy zgodności - producent w instrukcji załączonej do urządzenia podaje, że GCR01 został sprawdzony i działa z: Huawei - EC122, EC169,EC226, EC1260, EC1261, E1692, EC189, EC168. E1555, E1550, E160, E176G, E172, K3715, E180, E220, E226, E156G, E510, E1750, E1820, EC189, ET127, ET128, ET128-2; ZTE- MF626, MF636, MF637U, MF100, MF110, AC560, AC580, AC2726, AC2736, AC2746, AC2766, AC590, AC581, AC582, AC8710, MU350, MU351, A356, MF622
Jak widać, sporo tego - ale z tego do aero niewiele Wink
Wow, aż tak źle z tym Larkiem? Przypomina mi to opowieści o Regenersis sprzed kilku lat...

Co do listy zgodności - problem nie tylko w tym, że mało co jest do Aero2 (w ogóle cokolwiek z kat10?), ale większość tego sprzętu nie występuje w Europie, albo jest od dawna nieprodukowana.
Z kat 10 jest E1820, który powinien działać z aero, nie spełnia kat 10 E180 ale działa /jest na liście zgodnych/, pewnie któryś z ZTE /chociaż głowy nie dam Smile/ Ogólnie - dostałem odpowiedź od supportu, że wszystkie z Qualcomm'em powinny działać /ale to też prawdopodobnie chyba na pewno Smile/
Uuupsss! E1820 nie ma UMTS 900 /ma tylko 2100/ więc z aero działał nie bedzie Sad
Dziś dostałem E173u-2 i po modyfikacji by jd włożyłem do Larka - działa Smile Ale GCR01 także z tym modemem pracować nie chce. Mamy więc już 2 modemy, z którymi GCR01 nie działa Smile
Modem E173u-2 z Larkiem działa bardzo dobrze, ale baterię "żre" w oczach Smile Od pełnego naładowania do "zdechnięcia" upłynęło niecałe półtorej godziny Smile Baterię w ogóle ma nie powalającą - od 3 do 4 godzin pracy z wyłączonym WIFI Sad
Przekierowanie