Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: AERO2 - zdychanie połączeń [E3372]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć

U mnie jest ten modem wpięty w USB router-a i jest jedynym źródłem internetu w domu.
Jako dostawcę LTE używam AERO w wersji płatnej.

Całość pięknie śmiga ale po dłuższej bezczynności widzę, że połączenie zdycha. Muszę wchodzić na adres 192.168.8.1 i odklikać restart połączenia przez ikonkę na stronie.

Co może być przyczyną tego ?
U mnie [Śląsk, Gliwice] ostatnio też połączenia zdychają (standardowe BDI w Aero2), ale na innym sprzęcie... przeważnie w okolicach 9-13.
Więc może to być problem chwilowy, po stronie dostawcy - zwłaszcza, że wcześniej się nie zdarzało.
Też pomaga restart połączenia.
Przysypianie łącza tego typu śmierdzi na kilometr problemem u operatora - przeciążeniem jakimś.
Może ustaw, żeby modem zasypiał na idle (przy braku ruchu się rozłączał sam)?
Ale jak to zrobić z GUI ?
Mogę oczywiście napisać skrypt wg. scenariusza:
1/ Sprawdzam dostępność jakiejś strony www np. w3.org
2/ Jak nie dostępna ( nie dostaję żadnego kodu http -3,4,5xx ) puszczam przez API modemu restart
3/ Jak dostępna nie robię nic

Co robić, wygląda to jakiś problem bezczynności połączenia, może wysyłać co 15 minut w cron-ie routera pobierania strony www.
W GUI HiLinków jest timeout - w niektórych wersjach, domyślnie chyba 10 minut.
Wlacz ping, czy wygeneruj jakis inny ruch w sieci tak zeby modem byl caly czas w HSPA i zobacz czy sie rozlaczy. W moim przypadku, modem huawei e3131 s-2, jesli jest w trybie UMTS i wlaczam silnik 3 fazowy na podworku lub czasami nawet zarowke 200W modem potrafi sie zawiesic, musze go restartowac. W trybie HSPA jak cos sciagam czy slucham radia nie zdarzylo mi sie zeby sie rozlaczyl. Jako router uwywam plyty glownej z prockiem i 126mb ramu (na allegroszu za kilkanasie zl) w worku foliowym na dachu. Modem bez restartu potrafi dzialac kilka tygodni, musze go restartowac jedynie jak wlacze krajzege (czy jak to sie nazywa do ciecia drewna Big Grin ) albo czasami jakis inny wysokowatowy odbiornik pradu. Z tego co zauwazylem modem jest bardzo podatny na zaklucenia elektromagnetyczne jesli jest w trybie UMTS.
Przekierowanie