Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E3372h-153 - wymuszenie LTE
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
posiadam modem Huawei E3372h-153 kupiony w morele.net
http://www.morele.net/modem-gsm-huawei-e...53-700462/
W ich ofercie jest informacja o wersji E3372s-153 a ja dostałem E3372h-153 ale mniejsza o to.
Czy jest możliwość wymusić tylko LTE na tym routerze?
Wchodząc w ustawienia sieci mam coś takiego:
[Obrazek: wjevFTV.jpg]

Wersja oprogramowania modemu: 22.200.09.00.1185
Wersja interfejsu www: 17.100.11.00.1185

Zawsze miałem 4 kreski zasięgu a dzisiaj od rana ledwo 1 i nawet jak ustawię wyszukiwanie sieci na tryb manualny, a następnie wybiorę Play 4G to po chwili samo przełączy się na 3G.

Czy mogę jakoś wymusić LTE na tym modemie?

Pozdrawiam.
a tu gdzie masz aktualnie wybrany tryb automatyczny nie możesz wybrać "tylko LTE" czy "4G only" wtedy nie bedzie przełączać w tryb 3G, poprawiam się, to chyba dotyczy wyszukiwania sieci a nie wyboru pasma, jeśli jest tak jak myśle to pozmawiaj z Jakubem może ma jakiś sofcik do wgrania żeby wymusić LTE
Na tym modemie tak, ale z tym oprogramowaniem - niestety nie.
Konieczna będzie zmiana na takie, które ma tę dość podstawową funkcję - niestety przy serii h może to być dość skomplikowane w zależności od tego, czy już zostały zdjęte zabezpieczenia, czy też nie.
O jakie zabezpieczenia chodzi?
Dzisiaj wymieniłem oprogramowanie w moim E3372 model (M150-2) czyli e3372h. Nie musiałem zdejmować żadnych zabezpieczeń, całość zajęła 5 minut.
Modemy z serii h z fabrycznym firmware nie pozwalają na zmianę oprogramowania na inną, niż prawidłowo podpisaną cyfrowo. Zabezpieczenie dawno temu zostało złamane, ale wymaga dość złożonej procedury typu "jeden fałszywy ruch i mamy kłopoty".
Jednak modemy z importu dostępne na naszym rynku mają zwykle firmware już zmieniony na taki z j.pol. więc zabezpieczenie mają zdjęte. Jednak wgranie fabrycznego firmware od operatora jakiegoś zabezpieczenie może przywrócić.
To w sumie nie wiem z jakiej serii był mój model, nadrukowane logo MEGAFON a pod klapką napis M150-2. W każdym bądź razie z modemu za 100zł powstał prawdziwy kombajn, dostęp do RSSI, RSRP, RSRQ, SINR, LAC, CellID, wymuszanie konkretnego pasma + obsługa kodów USSD. Niczego do szczęścia mi więcej nie potrzeba Tongue
Po M150-2 nie da się ustalić, który to modem. Za to po numerze seryjnym się da:
Jeżeli początek numer seryjnego to G4P - masz modem h-153
Jeżeli L8F - masz stary dobry E3372s-153.
Dax13 napisał(a):Dzisiaj wymieniłem oprogramowanie w moim E3372 model (M150-2) czyli e3372h.
Dax13 napisał(a):kombajn, dostęp do RSSI, RSRP, RSRQ, SINR, LAC, CellID, wymuszanie konkretnego pasma + obsługa kodów USSD.
czy możesz zatem podać linki?
oraz oczywiście pełną wersję swojego modemu
Od razu mówię, że nie wolno tak robić, jeżeli mamy do czynienia z modemem w odmianie h z fabrycznym firmware, bo skończy się to tzw. semibrickiem - modem przestanie reagować nawet na próby wgrania zwykłego firmware i będzie cały czas migał szybko diodą. Ten tutaj został na pewno odblokowany już przez polskiego sprzedawcę.
A w jaki sposób sprawdzić czy dany modem jest odblokowany?
Zasada podstawowa - jak ma firmware zgodny z operatorem na obudowie - to prawie na pewno jest zablokowany.
Jeżeli nie ma zgodności - nie wiadomo.
Jedyna pewna metoda - próba wgrania innego firmware. Jeżeli skończy się semibrickiem - to jest zablokowany Smile

Bezpieczna metoda to zawsze wykonywać procedurę odblokowującą, która zaczyna się od wgrania jakiegoś zabytkowego firmware.
Panowie znalazłem coś takiego http://www.ebay.com/itm/NEW-HUAWEI-E3372...SwPc9Wubbc wyglada mi na to że ten modem o którym piszecie obsługuje LTE ale już w tej nowszej technologi, to co teraz niby play wprowadza, jesli sie mylę to przepraszam za wprowadzenie w błąd, sugeruje sie informacją z opakowania
bełkot marketingowy (4G oznaczające 3G w 900MHz, 4G+, LTE Ultra itd.) nie jest wyłączną domeną polskiego Playa, niektóre zagraniczne sieci również bezczelnie wykorzystują takie metody (w tym wypadku podejrzewam, że w oznaczeniu "LTE+" chodzi o LTE z DL>100Mbps czyli kat. > 3)

z całą pewnością specyfikacja dostępna pod w/w linkiem wyklucza Playowskie "Ultra"
Cytat:Speed (4G) LTE Cat4 up to 150 Mbps download; up to 50 Mbps upload

a czytając zapowiedzi "między wierszami" - technologia używana przez Play wymaga minimalnie modemu LTE kat. 6 lub 9
https://en.wikipedia.org/wiki/E-UTRA#Use...categories
E3372 jest kategorii 4, a w Play wymagana jest jest kategoria, w której obsługiwana jest agregacja: co najmniej 6, najlepiej 9. Dodatkowo modem musi obsługiwać te pasma, które uruchomi Play, czyli 800, 1800, 2100 i 2600 - jeżeli w naszej okolicy działa tylko jedno z tych pasm, to i tak agregacja nie jest możliwa, choć to mniej więcej pokazywać ma mapa.
Ja mam takie pytanie.
Mam modem E3372h-153 HiLink i brak w nim opcji "Tylko LTE". Ale mam router Dovado Tiny AC do którego jest wpinany modem i tutaj, ale nie jestem pewien chyba można wymusić "Tylko LTE". Czy w takim przypadku jak mój muszę wymienić modem na taki, który posiada opcję "Tylko LTE"?
Jeżeli Dovado proponuje ci możliwość wymuszenia - to ta opcja będzie działała. On przełącza modem w tryb tradycyjny i tam przesyła rozkaz pracy tylko w LTE.
Natomiast jak chcesz mieć możliwość sterowania poza Dovado tą opcją - musisz wymienić oprogramowanie na inne. Przy h-2 uwaga na zabezpieczenia, bo możesz sobie zrobić kuku w modem Smile
Wielkie dzięki. Wszystko śmiga aż miło.
Przepraszam za odkopanie, ale chce się upewnić. Aby mieć pewność, że na tym modemie będę mógł wymusić tylko lte musi być to wersja E3372s-153?
Nie, u mnie na Hi-linku da się też wymusić tylko LTE.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
Stron: 1 2
Przekierowanie