Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Router z USB do obsługi Huawei E3131
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Prosiłbym o poradę najtańszą opcję routera z wyjściem rj45 i z usb do obsługi Huawei E3131 z kartą aero2 a docelowo inną kartą.

//mod: poprawiłem tytuł
absolutnie najtańszy będzie z pewnością sprzęt z drugiej ręki

jeśli chodzi o rozwiązania fabrycznie gotowe do obsługi modemu, to popatrz na TP-Linki
TL-MR3020/3040/3220v2/3420v2
albo na Asusy z obsługa modemów USB (modele od RT-N10U w górę, choć te najstarsze modele mają ograniczoną wydajność)


jeśli jesteś gotów na instalację i konfigurację tzw. alternatywnego oprogramowania (wymaga poświęcenia naprawdę sporo czasu by zrozumieć o co chodzi, ale instalację gargoyle by obsy bez uwalenia routera można ogarnąć poświęcając na czytanie tylko parę godzin), to repertuar i sposób wyboru w miarę sensownego routera przedstawiłem kiedyś tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-router...2#pid27392
i metoda jest nadal aktualna - choć w przypadku gargoyle należy myśleć o wersji 1.6.2.2 z eko.one.pl (oparte na openwrt AA)
a w przypadku Openwrt+LuCi można pomyśleć o dopracowanej BB lub rozwojowej linii CC
Ok dzięki a odp. A więc najtaniej z nowych wyjdzie chyba TL-MR3220 - ok 100zl z przesylka
Obecnie mam tplinka td-w8970 ale w trybie Wireless Router Mode. Rozumiem że nie ma możliwości obsługi jednocześnie trybu 3g i Wireless Router Mode? Tzn 3g nie chciałbym rozdzielać bo wifi tylko lan.

Jeśli chodzi o alteratywne rozwiązanie to faktycznie musiałbym poczytać. A tak w skrócie jakie są plusy takiego oprogramowania ??
piotro9X napisał(a):Obecnie mam tplinka td-w8970 […] Rozumiem że nie ma możliwości obsługi jednocześnie trybu 3g i Wireless Router Mode? Tzn 3g nie chciałbym rozdzielać bo wifi tylko lan.

nie bardzo rozumiem pytanie…
te 3 tryby pracy różnią się tylko interfejsem WAN, którym może być
1) wbudowany modem ADSL
2) komórkowy modem USB
3) gniazdo Ethernet ( w tym wypadku do LAN przypisane są tylko 3 porty)

hmm chyba, że to literówka i bo=po Big Grin

jeśli nie chcesz udostępniać internetu 3G przez WiFi to możesz zbudować reguły dostępu
(lub być może wręcz wykorzystać funkcję "kontroli rodzicielskiej" - Parent Control)

piotro9X napisał(a):Jeśli chodzi o alteratywne rozwiązanie to faktycznie musiałbym poczytać. A tak w skrócie jakie są plusy takiego oprogramowania ??
plusy są takie, że jeśli coś wymyślono, to przeważnie można to wykorzystać,
czyli elastyczność oprogramowania jest praktycznie nieograniczona (w zamian za to zaawansowane możliwości są trudniejsze do użycia niż w fabrycznym oprogramowaniu i przeważnie niedostępne bez instalacji dodatków)

np. można przyjąć, że obsługę modemów 3G może mieć każdy router, o ile tylko ma odpowiednie możliwości sprzętowe, czyli np. port USB

natomiast fabryczne oprogramowanie ma zestaw funkcji przewidzianych przez producenta i… cześć - nie przeskoczysz tego
(17-01-2016 21:44)szopen napisał(a): [ -> ]hmm chyba, że to literówka i bo=po Big Grin

Tak literówkaSmile miało być "po"

(17-01-2016 21:44)szopen napisał(a): [ -> ]jeśli nie chcesz udostępniać internetu 3G przez WiFi to możesz zbudować reguły dostępu
(lub być może wręcz wykorzystać funkcję "kontroli rodzicielskiej" - Parent Control)

tzn. tak przed tp linkiem mam router operatora internetu dlatego tp link działa w tym 3 trybie i rozdziela mi internet po wifi i to chciałbym zostawić, natomiast niezależnie od tego chciałbym inne urządzenie poprzez lan podłączyć do modemu 3g. I teraz nie zmieniając trybu byłaby możliwość uruchomienia tego modemu 3g na tym tp linku co mam i spięcia tp linka z tym dodatkowym urządzeniem poprzez lan??
Czy jednak bym musiał dokupić niezależnie drugi router tak jak pytałem a początku??
niezupełnie rozumiem co chcesz uzyskać, a właściwie chyba zupełnie nie rozumiem
(bo po co wspominałeś o swoim routerze skoro nie chcesz go używać?)

więc może "wyłóż kawę na ławę" i napisz co chcesz uzyskać i dlaczego tak?


czyli nie "mieszając mydła z powidłem" (wnioskuję z tego co napisałeś teraz) chcesz mieć dwie odseparowane od siebie sieci:

1) jedną w której używasz dotychczasowych 2 routerów (nie wnikam jak, po co i dlaczego)

2) oraz drugą całkowicie odrębną (może być nawet w całkiem innej lokalizacji) gdzie masz modem 3G, router go obsługujący i jakieś urządzenie podpięte kablowo do routera


3) bo jeszcze sobie wyobraziłem inny scenariusz - wszystkie urządzenia masz w jednym miejscu, ale ruch internetowy z jednego z urządzeń chcesz kierować przez modem 3G a ruch z pozostałych urządzeń przez łącze dotychczasowego providera

no to coś takiego jest raczej niewykonalne na fabrycznym sofcie (chociaż głowy sobie za to nie dam uciąć - może dałoby radę ustawiając statyczny routing, no ale właśnie to zależy od tego co chcesz faktycznie uzyskać), jakkolwiek fabryczne oprogramowanie umożliwia posiadanie tylko jednego interfejsu WAN

na alternatywnym oprogramowaniu możliwości konfiguracyjne są większe (choć wciąż nie wiem co chcesz uzyskać i dlaczego tak a nie inaczej, więc nie mogę gwarantować, że to co chcesz jest wykonalne)

najprościej jednak będzie użyć kolejnego routera niepodpiętego do istniejącej sieci

PS
poradnik jak wybierać sprzęt pod alternatywny soft
https://wiki.openwrt.org/toh/buyerguide
zawiera link do cenowarki (jednak przed ostatecznym wyborem lepiej sprawdzić co jest aktualnie obsługiwane na danym urządzeniu lub spytać na forum)
Dokładnie chcę uzyskać to co napisałeś w 3 ptk. Tak myślałem że to będzie ciężkie do zrealizowania dlatego nastawiałem się na drugi router. Co prawda mógłbym kombinować z tym oprogramowaniem alternatywnym ale to musiałbym poczytać pewnie sporo a i tak nie ma pewności czy to ruszy.
No nic zakupie jakiś inny router tylko jeszcze pytanie. Czy te routery co wymieniłeś mają opcje zasilania z usb tak aby po wyłączeniu urządzenia biorczego router z modemem też się wyłączał ??.
Dzięki za pomocSmile
Punktu 3 an fabrycznym nie zrobisz. Na alternatywnym, jak zrozumiesz działanie stosu TCP/IP, podsieci i kilku innych drobiazgów - bez problemu da się zrobić, ale nie uda się tego wyklikać ot tak w Gargoyle - potrzebujesz gołego OpenWRT, być może da się to zrobić w Luci, ale Luci wymaga raczej routerów z flash powyżej 4 MB.
Jak się nie boisz zabawy w linii poleceń, edytora vi i tego typu zabawy - to spoko, nawet MR3020, MR3220 zadziała.
Jak nie planujesz pobawić się w zrozumienie działania TCP/IP, podstaw linuksa itd - od razu sobie daruj i kup drugi router tak, aby działał niezależnie od pierwszego.
Ok dzięki, zainwestuje w drugi router tylko jeszcze pytanie:
Czy routery o których mowa mają opcje zasilania z usb tak aby po wyłączeniu urządzenia biorczego router z modemem też się wyłączał ??.
Coś zakręciłeś i nie rozumiem.
MR3x20 są zasilane z sieci. Jak je wyłączysz to z automatu odcinają zasilanie na USB. Ale nie mają jak wykryć, że zniknął komputer po drugiej strony sieci WiFi albo ethernet. Poza tym nie miałby to sensu, bo jak wyłączone urządzenie miałby wykryć, że znowu jest włączony klient jakiś?
Chciałbym połączyć to w ten sposób:
- urządzenie biorcze zasilane jest z sieci, posiada 2 gniazda usb i korzysta z 3g poprzez lan z routerem który zamierzam kupić,
- i teraz zamiast zasilania routera z sieci chciałbym zasilić go poprzez usb z urządzenia biorczego
piotro9X napisał(a):Czy te routery co wymieniłeś mają opcje zasilania z usb tak aby po wyłączeniu urządzenia biorczego router z modemem też się wyłączał ??.

więc jako jedyny sensowny wybór pozostaje TL-MR3020 (z tego co podałem wyżej, bo pewnie można znaleźć jeszcze jakieś inne konstrukcje tego typu, choć raczej "pochodzenia typowo chińskiego" choćby TPLink TL-WR703N Big Grin czyli wersja na rynek chiński), który może być zasilany z USB jakiegoś urządzenia (ale weź pod uwagę, że to USB musi być w stanie znacznie przekraczać specyfikację obciążalności portu USB, możesz wprawdzie użyć kabla typu Y i zasilać router na raz z 2 portów USB lub wręcz z kilku łącząc kabelki Y kaskadowo)

edit: no dobra wiemy że masz tylko 2 porty - zacząłem odpowiadać zanim opublikowałeś ostatni post, nie zmienia to faktu, że nie obiecuję 100% działania (z 2 portów da się wprawdzie "uciułać" 1A czyli w warunkach przyzwoitego zasięgu 3G powinno to działać)
To zadam jeszcze inaczej pytanie. Jeżeli router zasile normalnie z sieci i będzie on obsługiwał ten modem 3g to czy po wyłączeniu urządzenia biorczego będzie jakiś transfer spoczynkowy generował modem??
w normalnym wypadku modem sam z siebie nie generuje żadnego ruchu (ale np. router może raz co jakiś czas pobierać z internetu informację o aktualnym czasie, co jednak jest śmiesznie mała ilością danych)

PS jakie urządzenie zamierzasz podłączyć w ten sposób?

Aero2 BDI bez wykupionych pakietów płatnych nie nadaje się dla żadnego urządzenia działającego samodzielnie, bo wymaga rozwiązywania kodu Captcha
Zamierzam jakiś pakiet wykupić najlepiej żeby nie był ograniczony ilością dni, kupie ten modem i zobaczymy jak będzie śmigało na usb to zostawię jak ie to normalnie podepnę pod sieć.
wciąż nie wiemy co to za urządzenie (gdyby to było np. Rapberry Pi to jest chyba w stanie obsłużyć modem bez użycia routera, jakkolwiek starsze wersję wymagają i tak aktywnego huba usb), w każdym razie aby mieć spokój na długo jest kilka opcji

1) Orange Free na Kartę + doładowanie (np. za 100zł jest 36GB co nie jest jakąś szczególnie ciekawą ofertą, ale atrakcyjności dodaje RWK) + włączenie RWK (koszt 3zł lub 0zł zależnie od tego kiedy zostanie włączony)
(ten temat wymaga sprawdzenia regulaminów obowiązujących po nowym roku - ale jako "stary użytkownik" mogę powiedzieć, że "u mnie nadal działa")

2) Virgin Mobile i usługa Fremium - jeśli zmieścisz się w 300MB/m-c
http://jdtech.pl/2015/10/virgin-mobile-i...darmo.html
lub "bez ograniczeń" na lejku jeśli prędkość nie ma znaczenia (faktycznym ograniczeniem jest prędkość lejka, ale dla wielu urządzeń to wystarczy w zupełności)

3) wykupienie iluś-tam pakietów "z góry" w Aero2 "płatnym"
http://jdtech.pl/2015/12/aero2-nowe-paki...calne.html
nie zapominajmy, że Aero2 BDI kończy działalność w grudniu bieżącego roku (o ile nie zajmie się tym UKE lub jakiś inny nowoutworzony organ)
Jest to urządzenie na linuksie multimedianlo telewizyjne i pewnie dałoby rade skonfigurować ale to też bardziej zaawansowane. Z tego co widzę to dla mniej najkorzystniej wypada opcja 2)
no cóż jeśli chodzi o multimedia to zazwyczaj przesyłane są koszmarne ilości danych - w tym wypadku z ofert prepaid najtaniej wychodzi Play z ofertą 45zł/m-c i "nielimitowanym" internetem czyli 100GB w dowolnej technologii (w tym 3G)

lub RBM z ofertą DIL też 100GB/m-c ale za darmo (tyle, że dochodzi koszt utrzymania ważności konta 50zł/100dni), ale wtedy musisz mieć i zasięg LTE Playa i modem LTE
uruchomione na linuxie, skorzystałem z porad:
http://forum.suse.pl/index.php?topic=25214.0
Przekierowanie