Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E5330Bs-2 czy Huawei E5251s-2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Potrzebuję router w wersji przenośnej i raczej budżetowej. W routerze będzie działać głównie Aero2 (przynajmniej do końca roku 2016 Wink oraz kilka razy przez kilka dni iPlus (kilka <6 i razy i godzin dziennie) , przy czym LTE nie jest wymagane, a przez to i router jest sporo tańszy. Teoretycznie więc można by wziąć cokolwiek, ale co warto?

Wymyśliłem więc Huawei z serii Exxxx. Ze znanego portalu aukcyjnego na A. wybrałem dwa modele jak w temacie i zastanawiam się który warto wziąć. Cena w zasadzie ta sama tj. 140 z za E5251 i 150 zł za E5330.

E5251s obsługuje DC-HSPA+, ale z innego wątku już wiem, że nie ma się co napinać. Ten E5251s jest z Orange (teoretycznie bez simlocka) więc pewnie będzie miał brandowany soft więc pewnie i żadnych updateów. E5330 to zwykła wersja.

To który polecicie?

I czy wymieniając karty będę musiał coś przestawiać czy routery te zapamiętują ustawienia do danych kart SIM?

pozdrawiam,
1) nie wiem jak szukałeś na tym słynnym portalu aukcyjnym, bo ten pierwszy model znalazłem już za 85 zł w opcji KupTeraz (bo są też i licytacje), drugiego nie szukam, ale idę o zakład, że także znajdziesz go taniej (E5330 może być bez brandu, ale podejrzewam, że większość jest z Vodafone - pod ich brandem był to bodajże Vodafone R207?)

2) jeśli modem czy router jest z Orange to na 99% ma lub miał SIM-locka
2a) sam simlock w Huawei'ach nie jest w tej chwili problemem (można zdjąć kodem za free), ale Orange usunięcie SIM-locka wbija do karty gwarancyjnej (więc choć nie powinni, mogą "kłaść kłody pod nogi" przy próbie skorzystania z gwarancji, jeśli był zdejmowany poza drogą oficjalną, a ta kosztuje bodajże 70 bądź 77zł)

3) na aktualizacje softu nie ma co się nastawiać - są dostępne w zasadzie tylko dla softu brandowanego i to zazwyczaj tylko jeśli łatają jakieś poważne luki, natomiast flashowanie tego co nie jest oficjalnie dostępne to w zasadzie pewna utrata gwarancjijak dla mnie "oba samce, oba kotne"

choć faktycznie obsługiwane funkcje bądź ich brak mogą zależeć od brandowania firmware, ale aby to móc porównać trzeba mieć oba egzemplarze w ręce (a nie mam)

ja bym wybrał nowszy model czyli E5251 choćby tylko z jednego powodu - bo to jest nowszy model Big Grin
można też zastosować kryterium ceny - poszukaj ich lepiej na portalu na A Big Grin
Tańsze widziałem, ale właśnie z informacją, że są z Vodafone, albo że używany (a szukałem nowych). Albo jak już miał wszystko to wysyłka za 20-30 zł i wychodzi na to samo bądź prawie to samo. Ten mam do odbioru rzut kuflem od domu Smile albo jak się uprę to z darmową przesyłką dwie ulice dalej (co daje mi możliwość sprawdzenia jak to wygląda). Dla E5251s tańsze, te za ok. 90 zł, mają simlocka więc zakładając, że zależy mi na nieszarpaniu się z Orange w razie przypadku wychodzi znów na to samo (ten za 140 oficjalnie jest bez simlocka).

Wydawało mi się, że E5251 jest starszy (i z numerów i szybkiego googlowania). Ale jeszcze go poszukam, szczególnie, że jakoś mi bardziej chyba pasuje.
Przekierowanie