Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E3372 + Vodafone R101 - brak internetu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Posiadam:
Huawei E3372 Hilink (od Megafona) wgrana najnowsza aktualizacja - 22.286.53.01.161)
router Vodafone R101 z wgranym oprogramowaniem w wersji 1.05.02 (oficjalnie nie wspiera Huawei E3372, ale widzi go poprawnie w zakładce diagnostyki)
Karta SIM w sieci Play (Fakt Mobile) oferująca możliwość połączenia przez LTE.

Modem działa poprawnie kiedy jest podłączony bezpośrednio do komputera (lub przez przedłużacz) - mam połączenie z internetem, modem działa w trybie LTE. Modem łączyłem z routerem bezpośrednio i poprzez kabel USB ustawiając modem w miejscu gdzie mam pewność, że jest dobry zasięg. Rezultaty były identyczne w obu przypadkach.

Po przeczytaniu kilku tematów na tym forum ustawienia w zakładce Mobile Broadband ustawiłem na:
OpCo: Manual
Connect Method: Automatic
Automatically connect even when roaming: NIE zaznaczone.
APN: internet (to ustawienie odczytałem z ustawień modemu, APN internet zapewnia mi połączenie z internetem kiedy modem jest podłączony do komputera)
Phone Number: *99#
DNS: 0.0.0.0
DNS2: 0.0.0.0
Security: PAP/CHAP/MS-CHAP v2
User Name: puste
Password: puste
Confirm Password: puste
Idle Time: 999

Jako tryb połączenia zaznaczyłem 4G.

Kiedy podłączam modem do routera tryb połączenia zmienia się na 3G Preffered a opcja 4G staje się nie możliwa do zaznaczenia. Router widzi modem i w zakładce diagnostyki podaje poprawną nazwę modemu, numer identyfikacyjny modemu i wersję jego oprogramowania. W zakładce Podłączone Urządzenia router poprawnie podświetla Modem 3G+ jako podłączony (na zielono).

Pomimo to w zakładce Mobile Broadband jedynie czasami widzę jakąkolwiek sieć do wybrania, przeważnie jest to Fakt Mobile 3G, rzadziej Fakt Mobile 4G. Obydwie jednak szybko znikają z tabelki na górze strony i modem pozostaje nie połączony z internetem.

Coś robię niepoprawnie? Czy też r101 po prostu nie współpracuje z Huawei 3372 i kropka?

EDIT: Zauważyłem że zamieściłem temat w złym dziale natomiast nie widzę działu poświęconego problemom z innymi sieciami stąd pozostawiam go tutaj.
1. To dość stary router i oficjalnego wsparcia dla E3372 nie ma. Trzeba szukać specjalistów od tego modelu. Ja co prawda mam ten router, ale nie robiłem takich eksperymentów (maltretowałem go tylko z niesłynnym gównem o nazwie K3805-Z, z którym chodzi świetnie.
2. Moje pytanie główne jest takie, czy modem działa jaki Hilink po podłączeniu do R101? Można to poznać po tym, że modem łączy się z siecią (dioda świeci) i ew. można wejść na stronę 192.168.8.1. Jeżeli router przełącza w tryb tradycyjny, to marne szanse, zwłaszcza na obsługę E3372h-153.
Po podłączeniu dioda świeci, natomiast sposób w jaki się świeci zmienia się co chwila na początku. Po paru chwilach dioda zaczyna dawać dwa zielone sygnały co 2s (opis z instrukcji: Dwa mignięcia w kolorze zielonym, co 2 s: modem USB jest włączony). Na początku modem przechodzi przez dużo innych stanów ale nie przywiązałem uwagi do kolejności, jutro sprawdzę i napiszę czy jest jakaś ustalona kolejność. Wiem że wg. sygnałów diody modem próbuje się łączyć na początku z LTE, 3G i 2G i na chwilę dioda pozostała w włączona w kolorze niebieskim (połączenie z siecią 3G).

Być może też istotny szczegół: po podłączeniu modemu do R101 przeprowadzeniu próby i podłączeniu go z powrotem do komputera zmieniają się ustawienia w modemie. Przeważnie mam ustawiony rodzaj połączenia w modemie na "Wyłącznie LTE", po przeprowadzeniu próby zmienia się ono na "Automatycznie". Zachowanie powtórzyło się wiele razy, podczas każdej próby z R101.
Z moich doświadczeń r101 lubi przełączać hilink w tradycyjny. Byc moze ostatnia wersja fw dla tego routera byla tylko przygotowana do 4g ale chyba nie wspiera 4g przynajmniej z moich prób z modemem 4g (byl to chyba zte k5005z od Vodafone wiec troche mozliwy byl mod pod potrzeby operatora, bo sam modem bylo ciezko odpalić na systemie nizszym niż win7 lub 8) świecil na różowy czyli w tym wypadku 4g wymuszone kodem at ale wszelkie proby wymuszenia 4g na routerze byly nieudane tak jakby to byla tylko martwa opcja.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Niestety po przełączeniu w tryb tradycyjny potrzebna jest pełna obsługa danego modelu. A obsługi najnowszych modemów bym się nie spodziewał. Ale sprawdzę jak to działa w wolnej chwili.
Przekierowanie