Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Aero2 Huawei E3131s-2 nie loguje do sieci macierzystej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzien Dobry.
Prosze o pomoc z uruchomieniem Aero2 na modemie Huawei E3131s-2. Internet dzialal na tym modemie kilka miesiecy na ustawieniach ^syscfg=14,2,2000000000000,1,2 czyli czyli UMTS pasmo 900Mhz w roamingu Plus'a. Od tygodnia internet przestal dzialac, nie moze sie zalogowac (miga zielona dioda 2 razy co 3 sekundy). Probowalem innych konfiguracji jednak nie udalo mi sie polaczyc z Aero2. Telefon Samsung Monte (ponad 5'cio letni) laczy sie bez problemu przy ustawieniach sieci UMTS 900/2100Mhz. Kupilem drugi taki sam modem, jednak zachowuje sie on identycznie. Oba modemy lacza sie do innych sieci. Zanim internet przestal dzialac na telefon laczyl sie w roamingu plusa, teraz jest to Aero2, komenda +CREG pokazuje 1, czyli siec macierzysta, kiedys bylo 5 czyli roaming plusa. Pojechalem z modemem do niedalekiej miejscowosci gdzie jest BTS sieci plus (tak mowi btssearch) modem laczyl sie bez problemu w roamingu Plusa do sieci Aero2, internet dziala, natomiast nie potrafie sie polaczyc do sieci macierzystej (teraz tylko z tej sieci macierzystej mam zasieg w miejscowosci w ktorej mieszkam). Probowalem wszystkie ustawienia ^syscfg niestety nie udalo mi sie zalogowac. Do innych operatorow loguje sie bez problemu. Sprawdzalem na kilku telefonach, wszystkie loguja sie do Aero2, internet dziala, jednak oba modemy nie. Skonczyly mi sie juz pomysly, prosze o rady, wskazowki. Dziekuje.
z tego co opisałeś powyżej - przyczyny leżą po stronie operatora - pisz do BOKu Aero2
Dzieki za odpowiedz, bede probowal. Nie potrafie znalezc informacji czym sie rozni polaczenie modemem a telefonem. Jest to stary telefon ktory podlaczony do komputera dziala jako modem (podlaczony w trybie Kies). Uzywam programu minicom do komunikacji, opowiada na komendy AT, ^creg? pokazuje 0 1 czyli siec macierzysta, wczesniej bylo to 0 5 . Testowalem telefonem samsung galaxy s4, dziala bez problemu zalogowany to tego sameto BTS'a co stary telefon w sieci Aero2. Jednak oba modemu loguja sie tylko przez Plusa.
Nie ma różnicy między połączeniem telefonem a modemem od strony ogólnej sieci GSM.

Różnice są za to inne: Modem ma antenę w innym miejscu - znajduje się ona od strony gniazda USB. Warto użyć przedłużacza. Jest przez to podatny bardziej na zakłócenia od komputera.

Poza tym:
1. Ja bym nie wymuszał żadnej technologii teraz, nie ma powodu - zostaw automatykę.
2. Od wielkie wymiany SIMów działamy w sieci Plus w roamingu, która jest oznaczona jako macierzysta (to akurat nie działa skutecznie), ale jednocześnie sieć Plusa (260-01) jest oznaczona jako posiadająca nazwę Aero2. Dodatkowo na wszelki wypadek jest oznaczona sieć jako MVNO o nazwie Aero2 (stąd czasem na ekranach telefonów i aplikacji napis "Aero2 Aero2"). Fizycznie wszystko to są stacje bazowe Plusa emitujące sygnał Plusa 260-01. Nie ma żadnych danych w eterze o kodzie Aero2 260-17.

Ja obstawiam, ze masz słabszy sygnał teraz i tyle. Być może UMTS 900 jest słabszy, a lepszy będzie 2100 - po prostu zostaw automatykę (pasma i operatora) i wyświetl listę sieci. Jak nie będzie Plusa wcale, to znaczy, że nie masz zasięgu na tym modemie i popracuj nad tym problemem -wyjdź na świeże powietrze, użyj przedłużacza USB, w ostateczności użyj anteny.
To nie jest kwestia zasiegu, sprawdzalem w miejscowosci gdzie na telefonie jest max zasieg Aero2, internet dziala (przez telefon) modem sie nie loguje. Prosze mi wierzyc ze to nie jest wina kabla......... Nad problemem pracuje juz kilka dni, sprawdzalem w kilku miejscowosciach na wielu komputerach oraz telefonach zawsze rezultat ten sam, telefon sie laczy zawsze, modem laczy sie tylko, gdy ^creg pokazuje 0 5 czyli roaming Plusa. Drugi modem jest nowy, nic przy nim nie grzebalem oprucz sysconf. Zrobilem na szybko test, w domu telefonem i modemem oraz ~5km w strone najblizszego BTS Plusa. Zalaczam screeny moze czegos nie widze. Juz nie mam pojecia..........

w domu (dokladniej to na domie)
http://s17.postimg.org/3vmwgf69b/aero2huawei_dom.png
http://s18.postimg.org/v64jdgck9/aero2phone_dom.png

5km do bts plusa (droga przez gesty las)
http://s7.postimg.org/nzxhr0i57/aero2huaweirudka.png

BTS 4BD1 (w dziesietnych 19425) drugi screen, tydzien temu laczylem sie modemem do tego BTS's, gdzie ^CREG 0 5 teraz 0 1
Rozumiem, że robiłeś te testy BEZ WYMUSZANIA pasma U900 lub U2100, najwyżej ogólnie technologii 3G?
Bez wymuszania pasma (widac na screenie). Jedynie 3G Probowalem wielu konfiguracji syscfg, nic nie pomaga.Przestawialem tez programem topnetinfo, menagerem play'a tak wiec nie wpisuje niczego blednie przez minicom.
Moje podejrzenia są cały czas takie same:
1. Komputer emituje zakłócenia na paśmie (nie wiemy którym, albo może na obu), w miejscu podłączenia modemu. (sprawdź to analizując poziom sygnału po przyłożeniu telefonu w miejsce, w którym znajduje się modem - tutaj pojedyncze centymetry mają znaczenie)
2. Poziom sygnału lub jego jakość (BER) jest zbyt słaby, aby nawiązać stabilne połączenie.
Nie, to nie sa zaklucenia. Modem laczy sie w kilka sekund do Orange, Play, Aero2 w samochodzie przy pracujacym silniku. Jade 15 km dalej, gdzie jest zasieg z BTS w ktorego wczesniej korzystalem i modem sie nie loguje, nawet na chwile nie widzialem fioletowej diody, Play i Orange dziala, telefon z karta Plusa tez. Wkladam karte Aero2 do telefonu, telefon do laptopa i dziala, zasieg max. Testowalem juz prawie u wszystkich znajomych, rozne kable, komputery, loguje sie nawet podlaczony do ladowarki.
Dobra, a w 2G możesz się zalogować, czy też nie?

Generalnie to musi być sprawa modemu i jego konfiguracji.
Tak, moge sie zalogowac na 2G do (chyba) tego samego BTS na ktorym wczesniejmi dzialal modem i obecnie jestem do niego zalogowany telefonem. Chyba bo inna jest tylko ostatnia cyfra CID, inny sektor. Nie widze innego sensownego wytlumaczenia jak ustawienia modemu, chociaz drugi, nowy, tez sie nie loguje. Nic nie zmienialem gdy przestalo dzialac,stalo sie to podczas polaczenia.

Czytam o dostepnych kommendach AT do tego modemu, zmieniam ustawienia tych ktore wydaja mi sie ze moga miec jakis zwiazek ale bez skutku, oczywiscie wczesniej sprawdzam default ustawienia i do nich wracam, robie to tylko z jednym modemem.
W telefonie jak rozumiem sprawdziłeś jakimś netmonitorem, że to na pewno ten sam BTS?
tak...
No to jak masz czas i niepotrzebne kilka PLN - kup prepaid Plusa i przetestuj to samo na tych samych stacjach bazowych.
Jak będzie się działo coś innego, to zgłaszasz raport technicznych do BOKu Aero2. Jak to samo - do Plusa i Aero2.
Sprawszalem karta plusa, loguje sie do obu BTS. Wiec pozostaje tylko kupic jakis stary tani telefon ktory bedzie robil jako modem, Huawei e3131 pod tego BTS'a skonfigurowac mie umiem.............
Albo zrobiłeś jakąś programową krzywdę tym modemom, albo masz takiego dziwnego BTSa i to fajna sprawa do wyjaśnienia - ale wymaga cierpliwości w kontakcie z Aero2.
Tak na zdrowy rozsadek jakie jest prawdopodobienstwo ze uszkodzilem modem, a drugi nowy przyszedl uszkodzony. Oba dziajala idealnie w innych siechach oraz z Aero2 z BTS w innej miejscowosci. Nie wklepuje AT komend na pale, zawsze czytam do czego komenda sluzy i sprawdzam ustawienia fabryczne. Aero2 to moj glowny dostep do internetu dlatego mi na tym zalezy, W poprzednim miesiacu z Aero2 uzylem troche ponad 12GB z tego BTS, moze dostalem jakis ban na hardware, IMEI nie mam pojecia..... W miasteczku gdzie stoi ten BTS raczej nikt nie uzywa Aero2, nie spoktalem nikogo kto by o tym slyszal, tam siega cywilizacja i ludzie maja internet od prywatnych dostawcow. Kontakt z BOK ? Chcialbym ale jestem prosty czlowiek i nie potrafie rozmawiac z takimi ludzmi w krawatach. Zawsze z Aero2 mialem max transfer,niezaleznie od pory dnia, nawet przy slabym zasiegu, czulem sie jak bym byl sam zalogowany.
Nie, nie mówię, że uszkodziłeś, tylko jest w nich jakaś zmiana w konfiguracji, która powoduje taki efekt. Ja miałem taki problem na początku z wyjaśnieniem, dlaczego modemy niektóre nie logują się do Aero2, ale po kliknięciu Połącz - wszystko działało, choć tylko czasem. Ale to chodziło o stare karty Aero2 (sprzed wymiany) i domyślne ustawienia modemów Play na "CS only" (a nie na prawidłowe PS_CS).
Tutaj albo właśnie czegoś nie wiemy o modemie, albo coś jest nie tak z BTS.

A biuro obsługi Aero2 i tak działa tylko przez email, więc nie jest to rozmowa.

Ban na sprzęt (model) to niespotykana sprawa, a już na pewno nie na jednym BTSie.
Model loguje sie do BTS plusa (z ktorego nie mam zasiegu w domu) niezaleznie od wybranej opcji komutacji CS PS CS_PS, laczy sie rowniez jak wylacze roaming. Pozyczylem telefon galaxy s4, aero2 loguje sie wszedzie w domu, na strychu jest -70 kilka db. Mam wymuszone WCDMA, ten telefon obsluguje 900/2100Mhz, probowalem wylaczyc pasmo 2100Mhz w service mode ale nie zatwierdza zmian (poza tym nie chce sie tym za bardzo bawic bo jak zepsuje to wlasciciel mnie zastrzeli). Aplikacje typu netmonitor ograniczaja sie do dopania sily sygnalu lac i cid BTS i jego lokalizacji (chyba po parametrze TA). Wczesniej na modemie ten BTS dzialal z aero2 na 900Mhz, teraz na telefonie mysle ze tez poniewaz jest oddalony 7km.
Do tej pory z internetem mobilnym mialem tyle samo wspolnego co ze sredniowieczna literatura mongolska, nie wiem na ile skomplikowana jest komunikacja modem - BTS, moze w wolnym czasie uda mi sie to w jakims stopniu kiedys zrozumiec albo szybciej zapytac sie kogos madrego, podlaczyc oscyloskop do modulu FR zeby podejrzec raw data, wiecej pomyslow na chwile obecna nie mam.



ok 12 w nocy zauwazylem ze modem loguje sie to BTS z ktorego korzystalem wczesniej, drugi tak samo, szybko i bez problemow, internet dziala z pelna predkoscia, a wlasciwie dzialal bo po godzinie przestaly sie logowac... tak samo jak teraz (6 rano), loguje sie tylko telefon.
Historia z PS/CS to był tylko przykład z historii, a nie porada techniczna.

Ja twojego przypadku wyjaśnić nie potrafię, choć ostatnie zdanie wskazuje na 99% winy operatora i tej konkretnej stacji bazowej.
Stron: 1 2
Przekierowanie