Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Połączenia Video przez sieć 3G - dziś chyba zanika i prawie tego nie ma
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z wielkim zaskoczeniem odkryłem właśnie, że żyłem przez kilka lat pod parasolem, który ukrył mnie przez dziwnym zaniknięciem obsługi połączeń wideo w sieciach 3G praktycznie we wszystkich nowych urządzeniach.

Moja historia jest prosta: najpierw miałem Sony Ericssona K800, który połączenia wideo obsługiwał bez problemu.
Potem przeskoczyłem na Windows PocketPC i analogiczne i tam w większości romów do różnych modeli 3G video call (zwane poprawnie 3G-324M) zwykle było.
Potem jak już przeskoczyłem HTC Dream (zwanego także G1) to w zasadzie jechałem na Samsungach aż do dziś.

I cały czas żyłem w przekonaniu, że 3G video caling, rozmowy video przez 3G (standard 3G-324M) to po prostu NORMA.

Ba, przez ręce przeleciał mi Samsung Wave 3 (Bada OS) i kilka Nokii i - zawsze tam to było.

Oczywiście nie oczekiwałem wsparcia połączeń wideo w telefonach, w których nie było przedniej kamery - np. Nokia Lumia 800, ale W Nokii N95, E75 itd. - zawsze było, gdy była obsługa 3G.

Aż w rękę wpadło mi Xiamoi Redmi 2 (opisane w wątku obok), gdzie połączenia video nie da się wywołać w żadną stronę. Podrążyłem temat i już wiem, że dodać się tego nie da w żaden sposób.
Przeleciałem XDA-Developers i różne blogi - w zasadzie nikt nie zauważył, że wsparcie 3G video calling kiedyś było standardem, a teraz nikogo prawie nie obchodzi.
Android tego w standardzie nie ma.


A teraz okazuje się, że nawet flagowce LG, Nokii/Microsoft i znakomita większość Androidów - nie ma 3g video calling. iPhone też nie ma.
Alternatywny soft nie pomaga - Cyanogen nie ma.

W tej chwili znam tylko dwie marki telefnów, które mają 3G video calling działające prawie w każdym modelu: Samsung i.... MyPhone (tego ostatniego odkryłem przed chwilą. Ktoś widział/słyszał urządzenia innych producentów, które mają do dziś obsługę tego standardu?

Ja rozumiem, że z tego nikt nie korzysta - faktycznie w codziennym kontakcie z ludźmi to się mało sprawdza. Poza tym mamy Skype, Line, Viber i setki innych rozwiązań po IP. Ale ostatnio zacząłem korzystać z powodu... dziecka. Z niemowlakiem nie pogadasz głosowo, a na spacerze, gdy połączenia internetowe nie dają czasem rady, 3G video call działa nadzwyczaj dobrze i nie kosztuje.

PS: podstawowe uzasadnienie dla braku obsługi 3G video call to poza mikrym wykorzystaniem przez użytkowników to także całkowity brak wsparcia dla tej technologii przez sieci 3G w USA.
http://forum.jdtech.pl/Watek-nastepna-re...ka-i-kiedy

tutaj o tym wspominałem, ale lakonicznie bo korzystałem z telefonu.

Co do 3G, aby mogło to działać na alternatywnym sofcie, soft producenta musi to wspierać.
Wiesz ze tez mi umknęło to ze nie jest to standard. Kiedys wziąłem desire s jak byl zachwyt telefonami HTC z myślą że z zona będę miał połączenie video no bo kamera na przodzie jest a tu zonk nie ma a w nokiach nawet bez przedniej kamery było. No ale teraz oboje mamy samsungi to jest ale rzadko uzywamy

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Też to kiedyś zauważyłem i bardzo się zdziwiłem. iPhone ma FaceTime, ale to leci po iP, i tylko z innym nowym iPhonem.
Drążyłem ten temat i wyjaśnienia producentów były takie że jakość tych połączeń była niska, więc zarzucili technologię do czasu wprowadzenia 4G. Tylko po co wciąż montowano kamery? I czemu teraz skłaniają się bardziej do Skype'a niż videorozmów?
Proste wyjaśnienie jest takie że chodzi o kasę - na transmisji internetowej można więcej zarobić niż na rozmowach w standardzie GSM, które z tego co pamiętam kosztowały tyle co zwykłe rozmowy.
(13-09-2015 10:24)Arathefu napisał(a): [ -> ]Też to kiedyś zauważyłem i bardzo się zdziwiłem. iPhone ma FaceTime, ale to leci po iP, i tylko z innym nowym iPhonem.
Drążyłem ten temat i wyjaśnienia producentów były takie że jakość tych połączeń była niska, więc zarzucili technologię do czasu wprowadzenia 4G. Tylko po co wciąż montowano kamery? I czemu teraz skłaniają się bardziej do Skype'a niż videorozmów?
Proste wyjaśnienie jest takie że chodzi o kasę - na transmisji internetowej można więcej zarobić niż na rozmowach w standardzie GSM, które z tego co pamiętam kosztowały tyle co zwykłe rozmowy.

Na transmisji internetowej więcej zarobia? Raczej nie bo skype-skype masz za free jak ktoś ma robić po 3/4G połączenia video przez skype to prędzej poszuka darmowego Wi-Fi niż to zrobi.
Kamery z przodu są w większości używane do selfie, rozmowy przez nie to mniejszość.

Wysłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Nie zawsze jest w okolicy darmowe WiFi (a od kiedy ludzie nauczyli się zakładać hasła to jeszcze mniej Wink ).
Poza tym połączenia przez Skype też nie we wszystkich taryfach są za darmo.
O jakich taryfach mówisz Skype do Skype był free i zawsze będzie tak się nawet reklamowali.skype na numery stacjonarne komórkowe etc. To płatne owszem

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Nie zrozumieliśmy się. Wiem że skype - skype jest free.
Chodzi mi o to, że operatorzy komórkowi biorą pieniądze za transmisję danych, po której te połączenia się odbywają.
Połączenia wideo były (są?) w cenie połączenia głosowego, więc śmiesznie tanie. Natomiast Skype, niezależnie czy to tekst, głos czy obraz, leci po IP. A za transmisję danych, czy to 3G czy 4G, operatorzy już nieźle zarabiają.
No raczej nie zrozumielismy się co do przeznaczenia, skype raczej służy do połączenia za granicę w Pl to raczej głos i jak już wiesz że rozmówca ma telefon do wideorozmow to możesz się tak łączyć, ale przy taryfach bez limitu typu NJU czy komuś się chce bawić w wideo, raczej mało prawdopodobne, sadze że pewnie mniej niż 1% tego używa. Co do skype to nie znam osób które używają na telefonie po 3G raczej Wi-Fi i w domu (ze względów finansowych i technicznych) częściej tablet lub komputer może niektórzy nawet SmartTV. Sam uzywam na ipadzie skype ale wolę Viber jakoś mniej tnie i w moim odczuciu połączenia video stabilniejsze i też free do viberowcow. Whatsapp póki co to ma tylko głosowe i jakos nie specjalnie jakosciowo mnie zadowala czy będzie wideo rozwijane nie wiadomo bo to teraz część FB imperium na szczęście nie wpleciona z messengeremFB ale z czasem kto wie.

Wysłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Witajcie. Dopiszę coś od siebie bo może komuś się to przyda. To jest bardzo niedoceniona usługa. Sam korzystam z powodzeniem z tego jako monitoring. Dobrze, że jeszcze to nie znikło z cenników operatorów. Kiedyś założyłem wątek na tym forum u Jakuba o monitoringu w Aero2 i nie wypaliło to. Z pomocą przyszli mi Chińczycy z Aliexpress. ;-) Za niecałe 60$ kupiłem kamerę/centralkę alarmową 3G EYE i bez problemów mi to działa już 3 lata (Chińscy producenci wspierają jeszcze ten standard). Działa z każdą siecią i dodatkowo do tego są różne czujniki. Wystarczy by ktoś znalazł w się w zasięgu czujnika to dzwoni mi telefon i widzę wszystko na żywo. Mogę jeszcze wykupić pakiet nolimit na połączenia i mam monitoring 24h w całej Polsce. Jedyna wada to wielkość wyświetlacza telefonu, ale do podglądu wystarcza. Roczne utrzymanie niewiele kosztuje a działa idealnie.
Podaj linki do tego cuda i może parę obrazków żeby było widać jakość, oczywiście nie kierujac na swoje bogactwo tylko może jakiś neutralny fragment mieszkania.

Wysłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Przekierowanie