Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: UKE: Samorządowy internet szybszy i z większym transferem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:Bezpłatne, lokalne hot-spoty przyspieszą z 512 Kb/s do 1 Mb/s w przestrzeni otwartej i do 2 Mb/s w miejscach publicznych. Zwiększy się także miesięczny transfer danych - zakłada projekt Urzędu Komunikacji Elektronicznej. [...]
Prosto z www.portalsamorzadowy.pl.
Pewnie jeszcze dużo czasu upłynie, nim zmiany zostaną wprowadzone Wink
Myślałem o innym projekcie, bo jest też drugi - pokrywanie "białych plam". Miałem bekę jak o tym słuchałem, bo stwierdzili że tym ludziom podepną 30 MB/s (tak, 240 megabitów).

A ten projekt jest... taki sobie. Jeszcze pytanie czy to będzie 1 Mbps dla każdego podpiętego, czy 1 mega w sumie.
Dla większości użytkowników to chyba i tak słaba opcja, bo 3G wyciąga więcej.
Ogólnie śmiech na sali, artykuł o tym piszę właśnie. Szaleństwo z tym 1 Mbit/s. Ale są rozwiązania, jak obejść ustawę, o ile samorząd ma na to ochotę.
Cytat:Przyspieszenie bezpłatnych lokalnych hot-spotów z 512 Kb/s do 1 Mb/s w miejscach publicznych, oraz zwiększenie ich miesięcznego limitu transferu danych z 750 MB do 1 GB - zakłada zmodyfikowane stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowane w środę.
Chodzi o stanowisko prezesa UKE regulujące maksymalną prędkość hot-spotów (otwartych punktów dostępu do bezprzewodowego internetu), oferowanych przez samorządy bezpłatnie lub po cenie niższej, niż oferowana na rynku telekomunikacyjnym.

Zgodnie z nowym stanowiskiem maksymalna szybkość wysyłania i odbierania informacji ma zostać zwiększona z obecnych 512 Kb/s (kilobitów na sekundę) do 1 Mb/s (megabita na sekundę), zarówno w budynkach publicznych, jak i miejscach publicznych o charakterze otwartym. Zakłada ono również zwiększenie maksymalnego limitu transferu danych, wysyłanych i odbieranych za pomocą lokalnych hot-spotów - z obecnych 750 MB do 1 GB.

Prezes UKE zastrzega jednak, że decyzje o ewentualnym przyspieszeniu, będą podejmowane przez niego indywidualnie, "po analizie wyników stanu lokalnego rynku telekomunikacyjnego, w tym penetracji usługami telekomunikacyjnymi na danym rynku oraz zakresu działalności świadczonej przez dany samorząd czy też liczbie mieszkańców objętych zasięgiem sieci w miejscu ich zamieszkania".

"Uzasadnieniem podniesienia prędkości transferu danych w przypadku hot-spotów zainstalowanych tylko i wyłącznie w miejscach publicznych lub wewnątrz budynków jest zachęcenie do ograniczania świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego usług dostępu do internetu bez pobierania opłat tylko i wyłącznie do miejsc publicznych, tj. placów, skwerów, parków, bez możliwości korzystania przez mieszkańców z tych usług w miejscu swojego zamieszkania" - wyjaśnia UKE w komunikacie.

UKE zaznaczyło też, że konieczność limitowania bezpłatnego lub taniego dostępu do internetu w ramach hot-spotów, wynika z konieczności pogodzenia interesów lokalnego rynku komercyjnego - aby nie doprowadzić do ograniczenia konkurencji - oraz samorządów, które dzięki takim usługom mogą się promować lub zapewniać dostęp do internetu osobom wykluczonym cyfrowo.
Prosto z it.wnp.pl

Właśnie zauważyłem, że wczoraj pojawił się artykuł na jdtech.pl w tym temacie Wink
Przekierowanie