Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei B315 Prośba do posiadaczy routera (screeny, opinie, dane techniczne)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Rozważam zakup tego routera, ale ponieważ mało wiem o możliwościach konfiguracyjnych urządzeń Huawei (operatorzy podają na swoich stronach niewiele informacji o tym modelu, brak danych na stronie producenta), chciałbym poprosić osoby, które kupiły Huawei B315 o wykonanie i udostępnienie zrzutów ekranu ze strony zarządzania routerem.

Będę wdzięczny także za wszelkie opinie oraz informacje techniczne.
To na razie dość mało popularny model. Mam na stanie starszy B593s-22 z softem Plusa i nie widziałem żadnej rozsądnej oferty na B315 bez umowy.
Zamierzam kupić router w salonie Play za 600zł (cennik urządzeń bez promocji).
Cena porównywalna z D-Link DWR-921 w sklepach internetowych, ale ten ostatni ma dużo negatywnych opinii na forach (najwięcej dotyczy niestabilnej pracy).
Ewentualnie poszukam innego urządzenia typu "wszystko w jednym" (wbudowany modem LTE/3G, LAN, WIFI, WAN RJ45) w cenie do 650zł.

Przez kilka miesięcy korzystałem z pożyczonego B593 i byłem zadowolony ze stabilności i osiąganych transferów. Mam nadzieję, że pod tym względem nowszy model nie będzie gorszy.
Nowszy model jest uproszczony pod względem funkcjonalności (VoIP), chyba także mniejszy i przez to tańszy dla nich w produkcji. Jak to się przekłada na stabilność - raczej gorzej nie będzie, ale wiele zależy od oprogramowania.
Bez testów wiele powiedzieć się nie da.
Ja osobiście B593s-22 z Plusa/CP uznaję za przeciętnie stabilny, nieco wyżej niż DWR-921, ale nadal zestawem nie do pobicia pozostaje Dovado Tiny+E398 (12 miesięcy pracy ciągłej bez żadnych zakłóceń), dopiero dalej za nim WNDR3700v2 (Gargoyle)+E3372 (około miesiąca zanim trzeba było zresetować modem - ale nie router, jednak dało się to zrobić zdalnie), a wszystko przy pracy ciągłej z LTE.
Dla porównania B593 zaczyna robić problemy po średnio 2-3 tygodniach (mowa o firmware z CP/Plus), DWR-921 po tygodniu potrafi zasnąć i przestać reagować.
Cześć! Dodaję pytanie do tego wątku, gdyż zastanawiam się nad wykorzystaniem B315. Zacznę jednak od początku...

Potrzebuję zainstalować rodzicom internet bezprzewodowy LTE. Wybór padł na sieć Play. Zrobiłem (w miejscu docelowym) test z modemem E3372 (bezpośrednio podłączonym do PC) i wyszedł bardzo pomyślnie (stabilność i zasięg sieci). Docelowo chciałbym internet rozsiewać po piętrowym domku. Rozważam więc dwie opcje: Dovado Tiny+E3372 albo B315.

Może z doświadczenia swojego będziecie mogli odpowiedzieć na któreś z moich pytań:
1. Z którego urządzenia powinienem spodziewać się lepszego zasięgu WiFi? Wiem, że nie obejmę w całości obu pięter domu, ale chciałbym w miarę możliwości pokryć jak najwięcej. Wiele osób poleca Dovado Tiny, ale jego mikro antenka wywołuje u mnie obawy o zasięg WiFi...
2. Czy potraficie powiedzieć, po której opcji powinienem spodziewać się większej stabilności? Dla rodziców to właśnie stabilność (a nie na przykład szybkość transferu) jest najważniejsza.
3. Czy ewentualnie decydując się na B315 z rynku wtórnego powinienem zwrócić uwagę czy kupuję z dystrybucji Playa czy Plusa? Wiem, że oba nie mają simlocka, ale wiem też, że operator może customizować soft (w szczególności nawet "wycinać" częstotliwośći dostępowe które zapewnia chipset). Pytam, ponieważ w obrocie wtórynm jest mnóstwo urządzeń z Plusa, a Play to prawdziwa rzadkość. Może wiecie, czy są między nimi różnice.
4. Czy ewentualnie decydując się na opcję Dovado Tiny+E3372 powinienem kupić modem HiLink czy nie-HiLink (który bardziej lubi się z routerem)?

Dzięki za każdą radę/uwagę.
Zasieg WiFi zwiekszysz sprzetowo drugim routerem dzialajacym w trybie repeater lub wtyczkami sa one zwane różnie dlan lub powerlan http://www.devolo.com/en/Products/dLAN-500-AV-Wireless+ coś takiego wtykasz w gniazdo prądu przy routerze wpinasz kabel lan i w miejscu gdzie slaby zasięg wpinasz drugi wtyk ktory ma WiFi oraz gniazdo lan jesli potrzebny stabilny sygnał do tv czy jakieks konsoli. Router jest tańszy ale może się nie komunikować z innym co wiem z własnego doświadczenia.

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
(03-06-2015 09:08)r2d2 napisał(a): [ -> ](...)
1. Z którego urządzenia powinienem spodziewać się lepszego zasięgu WiFi? Wiem, że nie obejmę w całości obu pięter domu, ale chciałbym w miarę możliwości pokryć jak najwięcej. Wiele osób poleca Dovado Tiny, ale jego mikro antenka wywołuje u mnie obawy o zasięg WiFi...
2. Czy potraficie powiedzieć, po której opcji powinienem spodziewać się większej stabilności? Dla rodziców to właśnie stabilność (a nie na przykład szybkość transferu) jest najważniejsza.
(...)

Dovado Pro + dodatkowe anteny (np. TL-ANT2408CL v1.0) + modem np. Huawei E398 z PLUS`a - taki zestaw: raz, że działa stabilnie, dwa potrafi "pokryć" sporo przestrzeni; a co równie ważne daje większe możliwości ew. rozbudowy;

ciężko będzie o coś "znacząco" bardziej stabilnego;

tanio też niestety nie będzie;

ew. zasięg "rozszerzyć" jakimś podstawowym repeaterem jak wspomniał mój przedmówca;
r2d2 napisał(a):1. Z którego urządzenia powinienem spodziewać się lepszego zasięgu WiFi? Wiem, że nie obejmę w całości obu pięter domu, ale chciałbym w miarę możliwości pokryć jak najwięcej. Wiele osób poleca Dovado Tiny, ale jego mikro antenka wywołuje u mnie obawy o zasięg WiFi...
Na pewno wbudowana antenka nie zapewni wielkiego zasięgu. Ale można zrobić coś bardzo prostego - antenkę wymienić na większą. Można użyć repeatera lub (co bardziej niezawodne) podłączyć kolejny router typu MR3420 w trybie Access Point przez ethernet i używać go tylko jako dodatkowego nadajnika.
r2d2 napisał(a):2. Czy potraficie powiedzieć, po której opcji powinienem spodziewać się większej stabilności? Dla rodziców to właśnie stabilność (a nie na przykład szybkość transferu) jest najważniejsza.
Bezwarunkowo Dovado jest stabilniejszy, zwłaszcza w połączeniu z E398. Wszystkie zintegrowane jakie miałem w ręku (nie miałem B315 jednak) prędzej czy później wymagają resetu. Zwykle to około 1-2 tygodnie działają maks. Dovado chodzi latami bez resetów, jak zapewnisz mu zasilanie.
r2d2 napisał(a):3. Czy ewentualnie decydując się na B315 z rynku wtórnego powinienem zwrócić uwagę czy kupuję z dystrybucji Playa czy Plusa? Wiem, że oba nie mają simlocka, ale wiem też, że operator może customizować soft (w szczególności nawet "wycinać" częstotliwośći dostępowe które zapewnia chipset). Pytam, ponieważ w obrocie wtórynm jest mnóstwo urządzeń z Plusa, a Play to prawdziwa rzadkość. Może wiecie, czy są między nimi różnice.
Jak korzystasz docelowo z sieci Play możliwe, że w firmware optymalizacje jakieś są pod ich sieć (możliwy niewielki zysk stabilności i szybkości). Plusowy jednak będzie działał też bez problemu.
r2d2 napisał(a):4. Czy ewentualnie decydując się na opcję Dovado Tiny+E3372 powinienem kupić modem HiLink czy nie-HiLink (który bardziej lubi się z routerem)?
Modem można przerobić z jednej wersji na drugą. Większą wydajność zapewni pewnie HiLink.
Przekierowanie