Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Po wpisaniu captcha nie odblokowuje połączenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Mam taki oto problem, że po wpisaniu captcha nie odblokowuje połączenia choć mam komunikat, że kod prawidłowy. Po prostu nie ma neta i pomaga tylko reset modemu. Żeby było ciekawiej tak się dzieje na 3 modemach:
- E182E (od CP, org. firmware, ost. wersja)
- E3131 Hilink,
- E173-u2 (od Play, z softem który odblokowywał 900MHz).

Żeby było jeszcze ciekawiej, tak się dzieje na dwóch kompach: Asus x202e i tablet Toshiba Encore, oba z win8.1.
Również wpięcie w/w modemów (za wyjątkiem E3131) do routera Ovislink AirLive N.Plug daje ten sam efekt: brak neta, pomaga tylko reset routera.
I żeby było jeszcze ciekawiej, tak się dzieje na 2 kartach aero. Zdarzyło się wprawdzie, że ze 4 razy odblokowało neta po wpisaniu captcha, (modem był w routerze) ale to wszystko.

Czyściłem przeglądarkę, cache, dns-y, robiłem restarty itd. Choć mimo wszystko nie może to tak działać, że za każdym razem kiedy chcę korzystać z aero muszę wyczyścić całego kompa.
Np. taki test: karta w modemie, w routerze Arlive. Na jednym kompie w przeglądarce wpisuję captcha i mam komunikat, że poprawnie. W tym momencie idę i uruchamiam drugi komputer, przeglądarkę i... neta brak (wifi połączone oczywiście).

Nigdy nie korzystałem z TNI itp. programów, bo nie było potrzeby, więc modemy nie są grzebane/poprzestawiane. A odkąd mam tylko Win7 i Win8 nawet nie korzystam z Mobile Partnera bo winda sama bez problemu obsługuje wszystkie te modemy/połączenia. Nie mam absolutnie żadnych problemów z w/w sprzętem jeżeli w obojętnie którym modemie/routerze jest karta orange, plus, play czy rbm.

Na kompie i tablecie jest windows 8.1 preinstalowany. Prócz tego: steam, origin, skype, inssider, winrar, ccleaner, java, firefox. Najbardziej podejrzane strony na jakie wchodzę z tych kompów to niebezpiecznik i securitytube. Poza tym nie mam żadnego dodatkowego antywirusa, firewalla czy antimalware. Tylko to co wbudowane w windows.

Z powyższego wniosek, że to wina routera albo raczej obu kompów, ale nie mam zielonego pojęcia gdzie szukać przyczyny, więc za wskazówki będę bardzo wdzięczny.
Pytanie za 5 punktów - Od kiedy tak masz?
Od niedawna reset odblokowanie połączenia wykonuje Aero2 po swojej stronie... czasem trwa to dłużej niż 10sek, ale nie więcej niż 30 Wink
Także aktualnie wpisanie Captcha i odczekanie chwili powinno przywrócić Internet.

Próbowałeś z kartą Aero2 włożoną do telefonu?
Choć to dziwne, jeszcze można obstawiać problem w modemach... z jakiegoś powodu nie chcą przyjąć nowych ustawień IP/DNS, gdy zmienia je dostawca :?

Jeszcze myślę, czy to nie wina Windows 8.1 - ja zauważyłem inne zachowanie, problem przy przełączaniu automatycznym WiFi.
Asus TX300 po WiFi do Huawei E5331 (na Aero2) [ustawione automatyczne podłączenie], i czasem gdy przełączę się na inne WiFi (HotSpot z telefonu), a później (przy wyłączeniu HotSpotu telefonicznego) Windows 8.1 sam nie podłącza się do E5331.

Update z 10:30
U mnie właśnie, mimo poprawnego kodu, też się internet nie pojawił (czekałem 5min). Pomogło dopiero ponownie uruchomienie E5331.

Update z 11:30
Przy kolejnej captchy reset odblokowanie połączenia (przez Aero2) nastąpił po ponad 1 minucie.
Podpowiem, że po tych "10 sekundach" nie zmienia się IP, a jedynie ustawienia firewalla po drugiej stronie (u operatora) - otwiera się dostęp i tyle.
To chyba coś kiepsko działa ten Firewall Wink
Może stąd problemy u Piotr3k.
On działa dziwnie, ale tutaj to jakaś interakcja pomiędzy routerem i siecią Aero2. Mam taki sam router i spróbuję coś takiego zestawić dziś w nocy, może uda mi się doprowadzić od tego efektu i zdiagnozować kawałek po kawałku.
Witam ponownie.

Odpowiadając na pytania, taką sytuację mam do kiedy aero zrezygnowało z konieczności restartu modemu, czyli od początku zmian operatora. Po prostu nie zadziałało to.

Żeby jakoś usystematyzować te testy wydzieliłem z mojego sprzętu jakby dwa zestawy:
1. Asus x202e (Win8.1 x64) + E182e zamiennie z E3131 Hi Link - modem w porcie USB, wif wyłączone.
2. Tablet Toshiba Encore (Win8.1 x86) + router Ovislink Airlive N.Plug + E173-u2 - łączność przez wifi

Oba komputery zostały gruntownie wyczyszczone z cookies, DNS cache, pliki tymczasowe, cache przeglądarki (Firefox) itp.

Jeśli chodzi o zestaw 1. to w zeszłym tygodniu testowałem przez 4 dni wyłącznie z E182e. Sporadycznie, bodaj 2 razy odblokowało internet po wpisaniu captcha. Tu muszę powiedzieć, że ja nigdy nie czekałem na odblokowanie dłużej niż ok. 30 sekund - jeśli po 30 sek. nie mogłem wyświetlić jakiejś strony po prostu restartowałem modem. Zauważyłem też, że bardzo często modem się rozłącza. Siłę sygnału mam bardzo dobrą a do nadajnika 300m i tylko jedna ściana po drodze. Nie jest to też raczej kwestia niewystarczającego zasilania modemu. Jedno z gniazd USB tego Asusa można obciążyć bardziej niż standardowe, nawet w instrukcji jest opisane jako gniazdo gdzie zalecają podłączać urządzenia jak smartfony itp. w celu ładownia. W tym gnieździe zawsze był modem. Druga przypadłość to taka, że windows nie łączy automatycznie po rozłączeniu, tylko w przypadku wznowienia pracy komputera. Sądziłem, że aktualizacja sterowników ze strony producenta może rozwiąże problem ale nie rozwiązała.
W sobotę porzuciłem E182e i przełożyłem kartę do E3131 HiLink. W sobotę i niedzielę bywało, że po wpisaniu captchy internet został kilka razy odblokowany, oceniam że to jakieś 3 razy na 10-12h. Dziś (poniedziałek) sytuacja jest bardzo dobra. Za każdym razem po wpisaniu captcha internet jest od razu odblokowany. Bardzo mnie to cieszy i mam cichą nadzieję, że tak już zostanie, i że były to jakieś przejściowe problemy po stronie operatora. Może jutro wrócę jeszcze do sprawdzenia jak się teraz zachowuje E182e.

Jeśli chodzi o zestaw 2. to w poprzednim tygodniu testowałem równolegle z zestawem 1 przez te 4 dni i ani razu nie odblokowało połączenia po wpisaniu captcha. Zawsze kończyło się wył/wł routera bądź restartem z poziomu www. Przez weekend w ogóle nie wziąłem tego zestawu do ręki, ale dziś po powrocie do domu sprawdzę czy coś się zmieniło.

Wracając do Waszych sugestii - też pomyślałem, że może cały problem w windows, że może pieprzą mu się dns-y przy każdym zablokowaniu i odblokowaniu. Lub może sam blokuje do nich dostęp (o ile nie operator) kiedy połączenie po stronie operatora jest blokowane. Ale z drugiej strony sytuacja w drugim zestawie by temu przeczyła, bo nawet jeśli wpiszę na tablecie captcha z poziomu przeglądarki a potem połączę się przez wifi do routera z dowolnego komputera to również nie ma połączenia z internetem. Cały sęk w tym, że ja chciałbym zrozumieć co te problemy powoduje i po której stronie.

Później dam znać czy coś się zmieniło w kwestii E182e i całego zestawu 2.
Pozdrawiam.
Przekierowanie