Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei B315
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Cześć

Panowie macie jakieś doświadczenia z tym ustronstwem?
Od dwóch dni staram się zmusić te dwa routery do równoczesnej pracy w domu.

Pierwszy dlink dwr 921 - nie idealny potrafi się zawiesić szczególnie przy ściąganiu większych plików co doprowadza mnie Do szału.
Ale widzę po pierwszych dniach ze huawei tez stabilnością nie grzeszy,
Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia
B315 jest tak nowy, że nie znam nikogo, kto by go miał.
Huawei B315s-22
Zgodnie ze specyfikacją, obsługuje sieci:
GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
UMTS: 900, 2100 MHz
LTE: 2100 (B1), 1800 (B3), 2600 (B7), 900 (B8), 800 (B20) MHz [FDD] oraz 2600 (B38) MHz [TDD]
Co wskazuje, że będzie dobrze współpracować z Aero2 (UMTS oraz LTE).

Informacje dodatkowe:
WiFi: 2,4GHz
Antena zewnętrzna (Ilość gniazd): Tak (2)
Port LAN: 4
Port RJ-11: 1
Port USB: 1 (2.0)
tiger: Podaj pliz pełne oznaczenia jakie masz na routerze (s-22?) oraz wersję firmware. Jeżeli pochodzi od jakiegoś operatora, też daj znać.
Ogólnie powinna to być nowsza i nieco tańsza wersja B593s-22, ale to nie znaczy, że działać będzie lepiej.
W Polsce B315 jest w Plus i Play... na stronie Play nie ma niestety specyfikacji, nie wspominając o znalezieniu czegokolwiek szczegółowego w necie.
Zupełnie jakby sprzęt był robiony na zamówienie Wink
Huawei nie ma wszystkich swoich urządzeń na stronach, bo do większości to nie on zapewnia wsparcie.
(02-04-2015 01:35)tiger napisał(a): [ -> ]Cześć

Panowie macie jakieś doświadczenia z tym ustronstwem?
Od dwóch dni staram się zmusić te dwa routery do równoczesnej pracy w domu.

Pierwszy dlink dwr 921 - nie idealny potrafi się zawiesić szczególnie przy ściąganiu większych plików co doprowadza mnie Do szału.
Ale widzę po pierwszych dniach ze huawei tez stabilnością nie grzeszy,
Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia
Mam to urządzenie od 2-ch dni, wersja z Play. Działa stabilnie, skonfigurować i zapomnieć.
Jaki koszt?

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
Cześć

Dziękuję za szybki odzew Smile
Jakubie dane o których piszesz :

Nazwa urządzenia: B315s-22
Wersja sprzętu modemu: WL1B310FM01
Wersja oprogramowania modemu: 21.300.01.01.264
Wersja interfejsu www: 17.100.09.00.03

Modem/Router pochodzi z Play.

Generalnie mam w domu DWR-921 w którym działa Plus (LTE 30GB) ale jako że prowadzę też działalność w domu i nie wystarcza mi ten limit (a dużo złego naczytałem się o "nielimitowanym LTE w plus, i moje doświadczenie z tym operatorem najlepsze nie są) to wybór padł na "noLimit" w play.

Ze względu na słabe doświadczenia z DWR-921 (zawieszanie przy pobieraniu więszych plików) wybrałem tym razem Huawei … Ale nie idzie zmusić te ustroństwa d opracy razem jako dwa niezlazeżne routery w domu.

Wybierałem kanały jako automatyczne, przypisywałem kanały na stałe, największa kiszka się robi jak do dwóch roterów ustawie takie samo hasło dostępowe do sieci. Wtedy urządzenia klienckie mimo tego ze widza oba nie potrafią zalogować się do żadnego Smile

Generalnie ten drugi dopiero testuje ale widzę że potrafi żyć własnym życiem … w jednej chwili działa by po dwóch godzinach rozłączyć wszystkich na "chwilę".
Po czym SID jest niewidoczny - a pomaga dopiero wyłaczenie i włączenie. Oczywiście wszystkie diody na routerze wskazują że wszystko jest jak najbardziej ok Smile

Mam do Was pytanie - czy jest jakieś nie konsumenckie urządzenie … no nie wiem Cisco nawet trzy razy droższe ale działające stabilnie przewidywalnie ? Smile
(02-04-2015 20:36)spag napisał(a): [ -> ]Jaki koszt?

380 zł za nowy, taniej niż allegro jak sprawdzałem.
(02-04-2015 20:38)tiger napisał(a): [ -> ](...)
Ale nie idzie zmusić te ustroństwa d opracy razem jako dwa niezlazeżne routery w domu.

Wybierałem kanały jako automatyczne, przypisywałem kanały na stałe, największa kiszka się robi jak do dwóch roterów ustawie takie samo hasło dostępowe do sieci.
(...)

Miałem częściowo podobne objawy u siebie:
-trzypokojowe mieszkanie;
-B593u-12 + LTE_PLUS;
-Huawei E5180 + LTE_PLAY;

Pojawiły się problemy z wzajemnym zagłuszaniem sieci / urządzeń.
Dodatkowo w „zasięgu” było dość dużo innych sieci.

Uwagi praktyczne:
-ustawić oba urządzenia, fizycznie, z „dala od siebie” (oczywiście w miarę możliwości);
-ustawić na obu urządzeniach rozgłaszanie najlepiej mocno różnych nazw SSID – analogicznie z różnymi hasłami;
-zweryfikować jak wygląda „obciążenie” na różnych pasmach (polecam, inSSIDer v2.1.6.1394);
-ustawić każde z urządzeń na najbardziej oddalonych od siebie kanałach (+ najmniej obciążonych przez inne sieci);
-testować.
blogger napisał(a):Mam to urządzenie od 2-ch dni, wersja z Play. Działa stabilnie, skonfigurować i zapomnieć.
no sorry ale po 2 dniach nic się nie da powiedzieć o stabilności...
po miesiącu to i owszem, można przyjąć, że jest to stabilne działanie


tiger napisał(a):największa kiszka się robi jak do dwóch roterów ustawie takie samo hasło dostępowe do sieci. Wtedy urządzenia klienckie mimo tego ze widza oba nie potrafią zalogować się do żadnego
mam wrażenie, że zbudowałeś DWIE ROZŁĄCZNE sieci nawzajem się zakłócające, co w domu nie ma raczej żadnego sensu - najprościej wyłączyć jeden z routerów

nie widzę również sensu tworzenia takiej rozłącznej instalacji jak opisał bakahk (mimo, że jego opis jest prawidłowy i w pewnych sytuacjach ma sens, to jest jednak jest to opis tworzenia 2 oddzielnych i nie skomunikowanych ze sobą sieci)
bakahk napisał(a):Uwagi praktyczne:
-ustawić oba urządzenia, fizycznie, z „dala od siebie” (oczywiście w miarę możliwości);
-ustawić na obu urządzeniach rozgłaszanie najlepiej mocno różnych nazw SSID – analogicznie z różnymi hasłami;
-zweryfikować jak wygląda „obciążenie” na różnych pasmach (polecam, inSSIDer v2.1.6.1394);
-ustawić każde z urządzeń na najbardziej oddalonych od siebie kanałach (+ najmniej obciążonych przez inne sieci);

może napisz co i jak chcesz uzyskać i jak to robisz (ze skrinszotami), a postaramy się pomóc (oczywiście nie gwarantuję, że się uda)

tiger napisał(a):Mam do Was pytanie - czy jest jakieś nie konsumenckie urządzenie … no nie wiem Cisco nawet trzy razy droższe ale działające stabilnie przewidywalnie ?
no i nie wiem czy to kwestia urządzenia czy tylko poprawnej konfiguracji, jakkolwiek na stabilność może mieć wpływ też działanie sieci LTE w twojej okolicy
(03-04-2015 12:26)szopen napisał(a): [ -> ](...)
to jest jednak jest to opis tworzenia 2 oddzielnych i nie skomunikowanych ze sobą sieci)
(...)
może napisz co i jak chcesz uzyskać
(...)

Dokładnie, tak. W "moim" przypadku ma to pewien sens - dwie osobne sieci. W zasadzie tak zrozumiałem założyciela tematu.

Pytanie/a:
Chcesz uzyskać dwie niezależne sieci (by mieć wybór, backup, itd)?
Czy może chcesz mieć "jedną sieć"?
... ale z dwoma "dostępami do Internetu" (na zapas, razem, itp.).
(03-04-2015 12:43)bakahk napisał(a): [ -> ]
(03-04-2015 12:26)szopen napisał(a): [ -> ][...]
może napisz co i jak chcesz uzyskać
(...)
[...]
to było oczywiście pytanie do wątkotwórcy

bo jak podejrzewam ustawił oba routery na tym samym kanale i z takim samym SSID oraz zabezpieczeniami, a tym samym zakłócających się wzajemnie, bo stanowią 2 różne sieci o pokrywającym się zasięgu

jest to przykład rozwiązania, które w zupełnie innych warunkach może być prawidłowe (sam stosuję ten trik w przypadku kilku sieci na obszarach rozłącznych terytorialnie, bo znacznie ułatwia życie - raz skonfigurowany klient działa w obszarze każdej z tych sieci)

tu zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest... wyłączenie jednego z routerów oraz włączenie go tylko wtedy gdy jest awaria drugiego (wtedy ten drugi należy wyłączyć oczywiście ręcznie poprzez choćby odcięcie zasilania) - wtedy można mieć wifi i sieć lan w obu skonfigurowane identycznie
(03-04-2015 12:26)szopen napisał(a): [ -> ]
blogger napisał(a):Mam to urządzenie od 2-ch dni, wersja z Play. Działa stabilnie, skonfigurować i zapomnieć.
no sorry ale po 2 dniach nic się nie da powiedzieć o stabilności...
po miesiącu to i owszem, można przyjąć, że jest to stabilne działanie
Co do zasady masz rację ale od 2007 roku zaczynając od Motoroli V6 jako modem gdzie urządzeń miałem sporo trochę z doświadczenia i trochę statystycznie podchodzę do tematu. Oprócz D100 z E172 i dwr 116 z E3372 przy dobrze dobranym sofcie nie miałem problemów. Stąd widząc działanie przy kilku urządzeniach, przy mocnym obciążeniu itd. zaryzykowałem takie stwierdzenie.
(03-04-2015 13:10)szopen napisał(a): [ -> ]
(03-04-2015 12:43)bakahk napisał(a): [ -> ]
(03-04-2015 12:26)szopen napisał(a): [ -> ][...]
może napisz co i jak chcesz uzyskać
(...)
[...]
to było oczywiście pytanie do wątkotwórcy

bo jak podejrzewam ustawił oba routery na tym samym kanale i z takim samym SSID oraz zabezpieczeniami, a tym samym zakłócających się wzajemnie, bo stanowią 2 różne sieci o pokrywającym się zasięgu

jest to przykład rozwiązania, które w zupełnie innych warunkach może być prawidłowe (sam stosuję ten trik w przypadku kilku sieci na obszarach rozłącznych terytorialnie, bo znacznie ułatwia życie - raz skonfigurowany klient działa w obszarze każdej z tych sieci)

tu zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest... wyłączenie jednego z routerów oraz włączenie go tylko wtedy gdy jest awaria drugiego (wtedy ten drugi należy wyłączyć oczywiście ręcznie poprzez choćby odcięcie zasilania) - wtedy można mieć wifi i sieć lan w obu skonfigurowane identycznie

Tak - Chce uzyskać dwie sieci w obrębie jednego domu. Muszę tłumaczyć założenie biznesowe które temu przyświeca ?

Twoje podejrzenia są nie na miejscu w stosunku do mojej osoby i nie mam pojęcia skąd wynikają. Delikatnie sugerujesz brak elementarnej wiedzy nie znając rozmówcy Smile Ale nic to odpowiem Smile

Kilka postów wyżej pisałem że ustawiałem kanały na automatyczne, oraz na sztywne ,możesz mi wierzyć że SID'y prezentują się rożnie (skąd w ogóle pomysł by prezentowały się identycznie).
Moja wiedza być możę nie ekspercka ale nie widzę przeszkód by obie sieci miały zabezpieczenia WPA2. Jedyne co ustawiałem takie samo to hasła … ale to wg teorii powinno działać ok.

Rozwiązanie które proponujesz (wyłączenie jednego routera) nie jest żadnym rozwiązaniem… W pierwszym swoim poście napisałem że próbuje zmusić oba routery do pracy … a nie jeden z nich.

(03-04-2015 12:26)szopen napisał(a): [ -> ]
tiger napisał(a):Mam do Was pytanie - czy jest jakieś nie konsumenckie urządzenie … no nie wiem Cisco nawet trzy razy droższe ale działające stabilnie przewidywalnie ?
no i nie wiem czy to kwestia urządzenia czy tylko poprawnej konfiguracji, jakkolwiek na stabilność może mieć wpływ też działanie sieci LTE w twojej okolicy

Być może - ale właśnie chciałbym uzyskać pomoc w diagnozie i ewentualnie wskazówkę co do tego jakie urządzenie wybrać gdy wyeliminuję problem z siecą LTE.
Wybacz ale zaczytane w sieci opinie pozwalają domniemać ze jest to jednak kwestia sprzętowa po mojej stronie Smile

(03-04-2015 08:59)bakahk napisał(a): [ -> ]
(02-04-2015 20:38)tiger napisał(a): [ -> ](...)
Ale nie idzie zmusić te ustroństwa d opracy razem jako dwa niezlazeżne routery w domu.

Wybierałem kanały jako automatyczne, przypisywałem kanały na stałe, największa kiszka się robi jak do dwóch roterów ustawie takie samo hasło dostępowe do sieci.
(...)

Miałem częściowo podobne objawy u siebie:
-trzypokojowe mieszkanie;
-B593u-12 + LTE_PLUS;
-Huawei E5180 + LTE_PLAY;

Pojawiły się problemy z wzajemnym zagłuszaniem sieci / urządzeń.
Dodatkowo w „zasięgu” było dość dużo innych sieci.

Uwagi praktyczne:
-ustawić oba urządzenia, fizycznie, z „dala od siebie” (oczywiście w miarę możliwości);
-ustawić na obu urządzeniach rozgłaszanie najlepiej mocno różnych nazw SSID – analogicznie z różnymi hasłami;
-zweryfikować jak wygląda „obciążenie” na różnych pasmach (polecam, inSSIDer v2.1.6.1394);
-ustawić każde z urządzeń na najbardziej oddalonych od siebie kanałach (+ najmniej obciążonych przez inne sieci);
-testować.

Większość elementów już przetestowałem. Pozostało mi jeszcze ustawienie skrajnych kanałów i oddzielonych maksymalnie miejsc.

Co do miejsca umieszczenia to będzie problem bo z dachu mam poprowadzone niezależne anteny zewnętrzne do tych routerów. Niestety nie mogę tych kabli przedłużyć z dachu na parter - oba routery mogę umieścić w obrębie strychu.
No a jedna sieć na 2,4GHz a druga na 5GHz nie rozwiązywałaby sprawy ?
(03-04-2015 14:03)blogger napisał(a): [ -> ]No a jedna sieć na 2,4GHz a druga na 5GHz nie rozwiązywałaby sprawy ?

zastosowanie 2 rozłącznych pasm w których pracują sieci załatwia tylko jeden problem - wzajemnej interferencji obu sieci wifi (mniej więcej w sposób jednakowo skuteczny jak użycie kanału 1 i 13 w 2,4GHz ),

dodatkowo tworzy problem niekompatybilności z częścią klientów wifi - tych których karty wifi nie obsługują pasma 5GHz (a takiego sprzętu jest wciąż większość w stałym użyciu) oraz... gorszego zasięgu w tym paśmie

nie załatwia natomiast żadnego innego problemu...

jednak bez informacji, co wątkotwórca chce uzyskać nie można mu skutecznie pomóc

PS może coś istotnego przeoczyłem, ale w/g znanych mi specyfikacji ani B315 (który jest głównym tematem tego wątku), ani DWR-921 (który jest tematem pobocznym) nie mają wifi dwupasmowego, więc o 5GHz można śmiało zapomnieć
B315 z pewnością nie posiada 5GHz.
Zrobiłem na szybko mały test.
1. B315 na kanale 6 - Orange
2. N.Plug z E3131 na kanale 1 - Plus,
Wszystko na 2,4GHz oczywiście.

Podobny SSID, takie same hasła. Wszystko chodzi bez problemu. Może problem z klientem końcowym ? W moim przypadku Nexus 7, Laptop i Lumia 925.
Może jakieś inne urządzenie zakłóca ?
Nie rozumiesz problemu - jeśli tylko SSID są różne, to wtedy nakładanie się kanałów ma wpływ w zasadzie tylko na wydajność.
Kanały 1 i 6 się nie pokrywają o ile tylko oba AP routerów pracują z kanałem 20MHz (czyli zapewne 72Mbps)

Dlatego czekam na odzew wątkotwórcy

edit - poprawki po słowniku telefonu (skąd on wziął słowo "Kuchenna" Big Grin)
Stron: 1 2 3
Przekierowanie