Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: TP-Link TL-WDR4300 Jak skonfigurować dla Huawei E3372
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Obecnie korzystam z internetu LTE od Play na modemie Huawei E3372 ( Hilink) i router Tp Link mr3420 v2. Niestety pokrycie mieszkania o pow. 50m przez routera to porazka. W telefonach wifi gubi zasieg w juz innym pokoju a za chwile znowu lapie ten zasieg. Wszystkoe jest ok jak przebywa sie w tym samym pokoju co router. Dlatego tez zastanawiam sie nad kupnem Tp Linka WDR4300 tylko nie wiem czy bedzie dzialal z modemem Huawei E3372. Prosze o pomoc w ewentualnej konfiguracji.
TL-WDR4300 po wyjęciu z pudełka nie będzie działał wcale z żadnymi modemami, bo jego fabryczne oprogramowanie nie obsługuje modemów wcale

jedyna droga to dobrowolna rezygnacja z gwarancji i instalacja alternatywnego firmware,
opisywałem to wiele razy na tutejszym forum, więc szukaj, a znajdziesz

podejrzewam, że chcesz zastosować "gargoyle by obsy"
http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl

kluczowy fragmet tekstu pozwalający nie uwalić routera na wstępie to ten:
Cytat:Plik z nazwą factory należy użyć jeżeli obraz będzie wgrywany z oryginalnego oprogramowania, sysupgrade - z istniejącego OpenWrt lub Gargoyle.
Obrazy mające 8M-16M w nazwie są większe i przeznaczone są dla routerów w wymienioną kością pamięci flash (nie mogą być wgrane do routerów bez przeróbek - z normalną ilością pamięci flash).

jakkolwiek należy przeczytać cały wstęp (ten spod linka a nie mały urywek zacytowany wyżej) tyle razy, aby mieć zupełną pewność, że sie go zrozumiało i wie co robi

PS biorąc pod uwagę opis problemu
zolwik46 napisał(a):Niestety pokrycie mieszkania o pow. 50m przez routera to porazka. W telefonach wifi gubi zasieg w juz innym pokoju a za chwile znowu lapie ten zasieg. Wszystkoe jest ok jak przebywa sie w tym samym pokoju co router.
raczej świadczy o tym, że mieszkasz w żelbetowych ścianach,

albo tak masz zakłócony eter przez sąsiadów, że jedynie znalezienie właściwego kanału może pomóc (a i to czasem nie pomaga - ludzie nie potrafią zmniejszyć mocy nadawania swoich routerów, więc możliwe że musiałbyś to robić za nich)

masz smartfon z androidem?
https://play.google.com/store/apps/detai...yzer&hl=en
nie sugeruj się w 100% sugerowanymi kanałami - ta aplikacja podpowiada tak jakby wszyscy pracowali w b lub g albo n 1t1r
rzeczywistość jednak wyprzedza możliwości tego programu - Polacy uwielbiają kupować nowoczesny sprzęt i ustawiać wszystko na maksa niezależnie od tego czy im to do czegoś potrzebne czy nie
no i można się zdziwić ile jest sieci dookoła - szczególnie w dużych blokowiskach, gdzie ściany są "prawie z papieru"

skany dużo bardziej oddające rzeczywistość zobaczysz w aplikacji inssider pod windows jednak warunkiem jej poprawnego działania jest posiadanie dostatecznie nowoczesnej karty wifi w komputerze

jest jeszcze jedna możliwa ale mało prawdopodobna przyczyna - masz wadliwy router - jeśli jesteś z Wrocka, to mogę wpaść na godzinkę ze swoim sprzętem, jeśli nie to diagnozę MUSISZ przeprowadzić sam
Najczęściej problemy z zasięgiem WiFi to właśnie zakłócenia od sąsiadów oraz nieprawidłowe ustawienie samego routera.
aaa i jeszcze jedna porada - użyj sensownej długości przedłużacz, tak aby modem mógł być możliwie najbliżej tego okna gdzie jest najlepszy zasięg, a router mógł być możliwie najbardziej centrum mieszkania

anteny routera bezwzględnie MUSZĄ być w pozycji pionowej (router może być mocowany poziomo lub pionowo i po to właśnie jest możliwość zginania anten)
Udalo mi sie pozyczyc od kolegi Tp Linka WDR4300 i wgral do niego dd-wrt jednak za chiny nie udalo mu sie uruchomic neta. Jedynie chyba "gargoyle by obsy" pomaga w odpaleniu neta jednak wiekszosc uzutkowników z gargolcem na pokladzie ma klopoty z rozlaczaniem i zawiechami routera. Sam juz nie wiem co mam robic gdyz obecnie mam Tp Linka mr3420 ktory kupilem razem z modemem Huawei e3372. Teraz nie wiem czy mam oddac mr3420 i szukac czegos innego choc nie wiem czego czy meczyc sie tak dalej. Licze na was :-) plissss. Ogolnie poradzcie czy jakis repeater czy cos innego zastosowac zebym mial zasieg w calym mieszkaniu.
ja używam kilka routerów z tych serii (TL-WDR 3500/3600/4300) oraz z innych (niekoniecznie z usb np TL-WR710 czy TL-WR740) z czego większość pod gargoyle od Cezarego i jakoś nie mam problemów "z zawiechami"...
mimo to nie twierdzę, że nie występują - po prostu nigdy czegoś takiego nie widziałem

jednak statystyki temu przeczą
http://dl.eko.one.pl/stat.html
ludzie obdarzeni wolną wolą i rozumem chyba nie używali by gargoyle na setkach routerów gdyby występowały w nim tak poważne problemy

tak się zastanawiam czy po prostu problemy o których wspominasz nie wynikają np. z nadpisania ustawień kalibracyjnych kart sieciowych w routerze np. przez wgranie obrazu sysupgrade zamiast factory
(a zatem czy ich występowanie nie ogranicza się tylko do użytkowników którzy są idiotami?)
^ to tylko teoria nawet nie analizowałem czy coś takiego jest możliwe (ale chyba jednak jest)

konfiguracja gargoyle jest bajecznie prosta
natomiast jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o konfiguracji sieci, to powinieneś sobie poradzić z operwrt+luci

"gołe" openwrt to faktycznie dla początkującego pełen hardcore Big Grin

ale fora tematyczne działają całkiem prężnie i widziałem wątki, gdzie radziły sobie zupełne głąby (dzięki sensownym radom), więc podejrzewam, że jesteś niepotrzebnie przerażony albo... zbyt leniwy

o DDwrt się nie wypowiem, bo nigdy nie miałem sprzętu na którym działało, teraz już mam, ale używam gargoyle i openwrt+luci więc z grubsza wiem o co w nich chodzi, a szkoda czasu na naukę innej alternatywy, chociaż pewnie jest dość podobnie, jeszcze bym trochę napisał, ale muszę spadać

PS jako repeater użyłbym najtańsze TL-WR740 (ewentualnie 741 itd w stronę coraz wyższych cen) + gargoyle Big Grin

sugeruję jednak przeciągnąć kable i nie używać WDS (który mocno ogranicza wydajność wifi)

skanowałeś sieci wifi w/w aplikacjami? masz pusto w eterze czy totalny tłok? daj screeny

PPS skoro nie potraficie odpalić neta pod DDwrt to poszukajcie dokładnego opisu jak powrócić do fabrycznego softu (na 100% nie można tego robić "na pałę")

jaki operator? kablówka/ADSL czy GSM?
Ja także na stabilność Gargoyle nie narzekam - MR3420 pracuje w kilku lokalizacjach już kilka miesięcy, WNDR3700 działa 3 tygodnie bez awarii i resetowania z E3372.

Co do DD-WRT - z tego co zobaczyłem, to obsługa E3372 w tym firmware to WIP - trwają prace, nie ma finalnej i pewnej obsługi.
jakubd
A czy po zaktualizowania mr3420 do Gargoyle stabilnosc i szybkosc sieci poprawila sie?
Nie narzekam ani na stabilność fabrycznego, ani Gargoyle - zarówno z modemem, jak i WAN po ethernecie. Zmiany głównie dotyczą funkcjonalności i np. Aero2 z E3131 po prostu jest wygodniejsze w działaniu (zwłaszcza ostatnio).
Wydajności nie mierzyłem precyzyjnie, różnicy istotnej nie widzę na oko, wychwycenie jej wymagałoby pewnie testów syntetycznych.
A o czym swiadcza wysokie pingi rzedu 120-300ms przy polaczeniu wifi z routerem mr3420 i pod jego usb Huawei e3372? Transfery oscyluja 20-30 Mb/s, a przy bezposrednim podlaczeniu modemu do lapka nawet 50 Mb/s. Router stoi w przedpokoju w centralnej czesci mieszkania i tylko w tym miejscu idealnie sygnal dochodzi do wszystkich pokoi. Najlepszy transfer odnotowalem ok 5m od przedpokoju w pokoju pod oknem.
z samej wartości pinga (skąd i dokąd?) nie można wywnioskować zbyt wiele

jeśli masz na myśli optymalny serwer w ookla speed test (o ile faktycznie jest to optymalny serwer do badania odpowiedzi) to wyniki nie są szałowe jak na LTE
Właśnie zasadnicze pytanie właśnie - a co pingowałeś...
I jak chcesz ustalać co jest przyczyną - powtórz badanie ping bez routera (E3372 podłączony do komputera, w tym samym miejscu (nie przemieszczaj modemu).
Przekierowanie