Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Dobór sprzętu pod LTE Play
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
1. W Polsce są dostępne tylko dwie wersje E3372: s-153 oraz h-153. Obie występują w odmianie tradycyjnej i HiLink.
2. Wszystkie wersje działają poprawnie z AC51u. HiLink działa zwykle nieco szybciej - mogę dziś wieczorem zobaczyć, czy nadal tak jest na aktualnej wersji firmware.
3. Na tych aukcjach ma dwa różne urządzenia - na pierwszym s-153, na drugim h-153.
- Pierwszy prawdopodobnie pochodzi z Austrii i jest tradycyjny
- Drugi na pewno jest tradycyjny
4. O różnicach między s i h pisałem na blogu:
http://jdtech.pl/2016/03/jaka-wersje-mod...iadam.html
plus ciekawostka:
http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-e337...-sam-modem
OK, to proszę sprawdz czy HiLink działa z moim obecnym firmware tzn 3.0.0.4.380_3625 bo taki chyba jest najnowszy.

Czyli śmiało mogę kupować jakikowliwek e3372 pod AC51u? Nie ważne czy 'H' czy 'S'
Zrobiłem upgrade do tej wersji (trzeba robić ręcznie, automat w routerze nie wykrywa tej wersji).

I tak:
- E3372h-153 w trybie HiLink - prędkości w granicach 50-60 Mbit/s down, 26 up
- E3372h-153 w trybie tradycyjnym - prędkości w granicach 26 Mbit/s up i down
- E3372s-153 w trybie tradycyjnym - prędkości w granicach 26 Mbit/s up i down
Wszystko na tej samej SIM, w tym samym uchwycie do modemu (przedłużacz USB z podstawą) i po wymuszeniu Play 2600 FDD.
W obu przypadkach połączenie tradycyjnych modemów szło po zabytkowym protokole ppp (informacja z logów).

Wnioski:
- HiLink jest znacznie szybszy - osiągałem z tym modemem prędkości pod 100 Mbit/s (teraz już sieć jest bardziej obciążona).
- Nie ma znaczenia, czy wersja s czy h. Z tym firmware działają identycznie.
- Prędkości przy WiFi 300 Mbit/s (standard 802.11n) były takie same jak na Ethernecie (kabel daje tylko 100 Mbit/s, czyli w trybie AC wifi może być szybsze od kabla w tym routerze).
Jakbud dziękie serdeczne.

Czyli pod mój 3.0.0.4.380_3625 szukać HiLinka i nie ważne czy 'S' czy 'H'?
Albo przygotować się na ew. modyfikację modemu, bo można je przerabiać.
Zakupiłem 'H' Hi-Link bo gość ma po 120zł...oby poszedł z routerkiem Smile

http://allegro.pl/show_item.php?item=6499385316

Ps. po co gość je rozklejał? Coś w nim zmieniał?
one miały "mechanicznego SIM-locka" tj. wklejoną kartę SIM pierwotnego operatora na stałe, a nie normalnie otwieraną klapkę tak jak jest to przyjęte w PL
Taaa, rozwaliła mnie ta koncepcja operatora LMT jak to zobaczyłem. Ciekawe, czy oni to zaklejali ręcznie superglue na jakiejś linii produkcyjnej na miejscu, czy zamówili już takie u producenta? Generalnie pomysł taki, że nie wierzyłem, póki nie zobaczyłem zdjęć.
Po odłamaniu klapki w każdym razie zwykle modem działa sprawnie, tylko w środku jest brzydki i tyle.
1. Gdzieś czytałem w którymś wątku, żeby modem typu e3372 nie wsadzać na bezpośrednio do routera tylko na przedłużce usb, że to zwiększy jego wydajność. Dlaczego tak się dzieje?

2. I drugie pytanie, czy długość przedłużki ma znaczenie dla ewentualnej utraty siły sygnału? Tak sobie pomyślałem żebym modem dał na przedłużce i przymocował go na framudze okna, tam gdzie mam najmocniejszy sygnał. A router np na 2m głębiej pokoju żeby lepiej rozprowadzał wifi, tylko czy właśnie nie utracę sygnału na 2m a może nawet 3m przedłużce?
1. to dotyczy każdego modemu - chodzi o zmniejszenie wzajemnych zakłóceń elektromagnetycznych, jakkolwiek nie w każdym przypadku jest taka konieczność (jest to istotne gdybyś miał bardzo niski sygnał LTE)

2. przedłużacz dobrej jakości i nie dłuższy niż 3m (optymalnie 1m lub 2m) i nie utracisz sygnału,
jeśli przedłużacz będzie kiepski, to będzie problem ze stabilną pracą modemu
(24-09-2016 01:34)szopen napisał(a): [ -> ]2. przedłużacz dobrej jakości i nie dłuższy niż 3m

taki za 20zł jest ok? czy trzeba dać 90zł?

http://allegro.pl/kabel-przedluzacz-usb-...64582.html

http://allegro.pl/przedluzacz-portu-usb-...i_c=170066
nie potrzebujesz kabla USB3.0 a USB2.0 tej samej klasy powinny być tańsze
niestety oglądając zdjęcia nie da się przewidzieć jakości kabla - po prostu trzeba kupić i spróbować

w tym droższym z wymienionych z pewnością w dużej mierze płaci się za bajerancki wygląd

PS prędkości masz na takim poziomie, że na 100% nie masz problemów z sygnałem (więc nie powinieneś liczyć na poprawę osiągów po zakupie kabla)
Czyli zostawić modem wpięty bezpośrednio do routera?
Ja sprzedaję w sklepie dobre, sprawdzone kable - 1,8m za 8 PLN oraz 3m za 10 PLN. I nie trzeba wydawać więcej.
Ale faktycznie nie zawsze jest to potrzebne.
widzisz, nie wiedziałem i zmówiłem już na alle, ale jak się nie sprawdzi to wezmę u Ciebie
Zastosowałem przedłużacz USB i umieściłem modem przy samej framudze okna. Jestem pod wrażeniem. Sygnał od razu się wzmocnił od 7-8dBm.
a transfery wzrosły ?
Wiesz, o każdej porze dnia jest inny transfer. Teraz wieczorem mam miedzy 20 a 30 mega. Do tej pory mój rekord to 57, także zobacze czy go pobije. Ale jestem przekonany że trasfery będa szybsze. Każdy wzrost w sygnale przekłada się na szybsze trasfery
(29-09-2016 21:16)mshmaster napisał(a): [ -> ]a transfery wzrosły ?

Tak jak przypuszczałem, wzrosły. Do tej pory rekord miałem koło 57mbs, teraz 64.

[Obrazek: 5687980909.png]
jakość sygnału w LTE ze względu na skomplikowane metody kodowania i modulacji sygnału ma ogromne znaczenie
(co pośrednio wymaga jak najlepszej siły sygnału, ale to nie jest zależność liniowa i po prostu powyżej pewnej wartości dalsze zwiększanie siły sygnału nie daje już nic)

mogę tylko napisać, że zazdroszczę nieobciążonej stacji bazowej ;D

a co do metodyki pomiarów, aby mieć jako-taką pewność co do potwierdzenia lub zaprzeczenia jakiejś hipotezy trzeba wykonać ich dziesiątki, przy czym wyniki skrajne i tak się odrzuca…
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie