Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Telefonia stacjonarna w oparciu o technologię GSM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
temat jest sam w sobie stary, ale wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej możliwości

oferty niestety nie są specjalnie atrakcyjne cenowo (co mogłoby być ich mocną stroną, a nie jest)

natomiast brak tzw. infrastruktury czyli "kabla" nie przeszkadza w szybkiej instalacji telefonu stacjonarnego tą metodą (np. na wsiach "odciętych od świata" czy choćby na nowych osiedlach budowanych "w szczerym polu"), jedynym warunkiem jest zasięg wybranej sieci

w dobie powszechnego stosowania komórek może nie jest to jakaś szczególnie interesująca opcja, ale bywają sytuacje, gdy telefon stacjonarny jest potrzebny, wprawdzie ta technologia jest pozbawiona jedynego plusa klasycznej telefonii stacjonarnej czyli braku uzależnienia od zasilania z sieci energetycznej (klasyczne telefony przewodowe są zasilane z sieci telefonicznej, niestety nie dotyczy to aparatów bezprzewodowych), ale zazwyczaj nie stanowi to ogromnego problemu, bo terminale stosowane jako aparaty telefoniczne są zbudowane identycznie jak telefony komórkowe (swoją drogą w roli aparatu można użyć zwykłego telefonu komórkowego) i posiadają akumulator uniezależniający użytkownika od chwilowych przerw w dostawie energii

http://www.play.pl/promocja/formula-stacjonarna/
http://www.plus.pl/abonament/komorka-stacjonarna
http://www.orange.pl/kid,4002354425,id,4...ticle.html
http://www.t-mobile.pl/oferta/telefon-do...0030.chtml
Tu chyba działa ograniczenie logowania karty Sim do kilku btsow wokół swojego kodu pocztowego. Bo chyba poza tym regionem nie działa.
no nie jest to powiązane z kodem pocztowym Big Grin
(znam przynajmniej kilka sporych miast z pewnością mających więcej niż kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, gdzie dla całego miasta jest jeden kod pocztowy... no nie licząc tzw. skrytek pocztowych, ale to inny temat)

natomiast co do metody ograniczania obszaru działania - dokładnie tak to wygląda
możliwość pracy karty SIM jest w procesie aktywacji ograniczana do najwyżej kilku BTSów (a czasem wręcz do jednego lub 2 sektorów jednego BTS) pokrywających zasięgiem miejsce stacjonarnej instalacji - stąd zasięg działania telefonu w tej technologii zwykle nie przekracza kilkuset metrów od faktycznego miejsca przeznaczenia (bodajże Orange chwali się zasięgiem do 500m od miejsca instalacji, więc tam prawdopodobnie ograniczenia handover'u są nieco mniejsze, ale jednak są)

PS Jakub kiedyś opisywał działanie telefonów stacjonarnych bodajże w Sferii?, gdzie handover był wyłączony, więc nie dało się rozmawiać "mobilnie", natomiast rozmowę można było przeprowadzić z praktycznie dowolnego miejsca (oczywiście w zasięgu działania usługi, która obejmowała chyba tylko 2 województwa w tym mazowieckie, wiec nie miałem okazji skorzystać ), jakkolwiek ta usługa CDMA to już historia
Korzystam i ze stacjonarnego przeniesionego z TPSA do Ery (dziś Tmobile) i miałem też Sferię.
1. Zasięg jest ustalany bardzo arbitralnie - w centrum Warszawy jest to obszar spory - prawie kilometr w każdą stronę można sobie chodzić, zanim pojawia się informacja, że jestem poza strefą.
2. Sferia działa to dziś na tej samej zasadzie w dwóch miastach (mniej więcej dwie strefy numeracyjne) - Warszawa i okolice oraz Ostrołęka i okolice. Tym razem realizowane to jest w GSM, ale zasada ta sama - handoverów brak, ale można być w dowolnej części Warszawy czy Ostrołęki i działa.
Przekierowanie