Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Proszę o opinie o routerach mobilnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Drodzy Forumowicze.

Napiszcie proszę jak wygląda sprawa routerów wifi na baterię. To raczej zabawka, którą trzeba często ładować czy poważne urządzenie? Bo USB to jednak USB, podłączamy i działa.
Jeśli polecacie któryś z routerów to chętnie poznam Wasze zalecenia.
moje prywatne zdanie - router mobilny to póki co jednak "zabawka", a to z następujących powodów:

- akumulator o pojemności pozwalającej na mobilną pracę zaledwie kilka godzin (są od tej reguły wyjątki, w tym najnowsze konstrukcje, które są w miarę energooszczędne co niestety może się przekładać na dyskomfort związany z usypianiem wifi, czy rozłączaniem połączenia modemowego lub rozwiązania typu router_z_powerbankiem o ile tylko nie korzystamy z powerbanku ;P)

- konieczność dbania o akumulator (jeśli tego nie robimy wkrótce szlag trafi akumulator, niech przykładem będzie TL-MR3040, który co prawda jest tylko mobilnym routerem bez wbudowanego modemu - jeden egzemplarz trafił w moje ręce parę dni temu, a wcześniej był eksploatowany głównie stacjonarnie na podpiętej ładowarce przez ponad rok, w tej chwili jest w stanie samodzielnie pracować koło godziny, a już zaledwie po kilkunastu minutach zapala się czerwona dioda informująca o spadku zgromadzonego ładunku w akumulatorze poniżej 25%, co oczywiście prawdą nie jest, ale pracować mobilnie i tak się nie da, dodam, że akumulator do niego kosztuje ponad 120zł i nie znalazłem w żadnym polskim sklepie, więc dochodzi spory koszt przesyłki) warto tez zwrócić uwagę, że nawet akumulator eksploatowany w "idealny" sposób też podlega zużyciu i systematycznie traci pojemność co przekłada się na krótszy czas pracy

- ograniczenie ilości klientów do stosunkowo małej liczby (8,9 lub 10 w zależności od modelu i trybu pracy), jeśli istnieje alternatywne oprogramowanie (dla wspomnianego wyżej TL-MR3040 istnieje, ale dla konstrukcji zintegrowanych z modemem alternatywa pozostaje w sferze marzeń) można się pozbyć tego ograniczenia, a i chciałbym nadmienić, że wiem po co producenci zakładają takie ograniczenia jednak jest wiele urządzeń mobilnych wymagających połączenia z internetem choćby o symbolicznych parametrach i takie ograniczenie jest niestety głupie z punktu widzenia użytkownika czy raczej kilkuosobowej grupy użytkowników (np. sporej rodziny) pragnących korzystać z takiego routera przy użyciu wszystkich swoich urządzeń (których bywa więcej niż limit)

PS zdecydowałem o podziale wątku, tak by nie łączyć wielu różnych tematów w jednym
koleslav napisał(a):Dziękuję za przekazane wskazówki
dotyczyło wątku (w innym dziale)
http://forum.jdtech.pl/Watek-jaki-byscie...-modem-lte
A ja osobiście korzystam z routerów mobilnych, także LTE, namiętnie codziennie i uważam, że to nie zabawka, ale z pewnością nie zastępuje urządzeń stacjonarnych. Ale o ograniczeniach trzeba pamiętać.

Ogólnie to fajny temat na artykuł, dzięki za pomysł.
Telefony tez mają baterię. W Note I mam starą od czasu zakupu telefonu i jakoś działa.
Darth Artorius napisał(a):W Note I mam starą od czasu zakupu telefonu i jakoś działa
i co? nie zauważyłeś skrócenia czasu pracy?

a ja używam telefonu (ale z powiększonym aku i pogrubionymi "pleckami") jako mobilnego routera, ale aby był sens takiego zastosowania telefon musi mieć akumulator znacznej pojemności lub trzeba doinwestować właśnie w aku o zwiększonej pojemności
Dla mnie router mobilny jest ok jako urządzenie na drugiego SIMa. Jak aero2 przejdzie w LTE najprawdopodobniej zacznę korzystać z pakietu do numeru telefonu. Główne zalety dla mnie, to brak uruchamiana i zabawy z drugim urządzeniem np. ładowania, noszenia
Właśnie, gdyby taki przenośny router działał pod zasilaniem sieciowym bez baterii (by jej nie zużywać gdy tego nie potrzeba) to byłoby idealnie. W razie potrzeby używania go poza domem wkładalibyśmy baterię...
niektóre modele działają bez akumulatora na samym zasilaczu (z tych co miałem w ręce to np. Zalip, wątek do znalezienia we właściwym dziale)
Przekierowanie