Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Zaburzenie jakości transmisji danych przy poruszeniu telefonu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć
Tak jak w tytule. Obecnie używam Samsung Galaxy S+ wyłącznie do Aero2.

Zauważyłem, że jakość transmisji ulega bardzo wyraźnemu pogorszeniu przy jakimkolwiek próbie zmianie orientacji telefonu. Objawia się to kilkusekundowym spadkiem prędkości pobierania danych, a w grach online skokiem pingu wykraczającym poza skalę (>1000ms). Oglądając strumieniowe filmiki najlepiej się nie wiercić jeśli chce się uniknąć buforowania.
Uzyskanie dobrego pingu (70ms) samo w sobie też nie jest łatwe, ponieważ wymaga właśnie ustawienia telefonu w specyficznej orientacji względem nadajnika.

Wcześniej używałem LG GT540 i symptomów takich nie zaobserwowałem.
Czy ma to sztywny związek z zasadą działania sieci, czy też jest to wada telefonu?

Proszę o jakiekolwiek porady mogące pomóc naświetlić przyczynę problemu.
Prawie na pewno to problem z oprogramowaniem telefonu - obrócenie interfejsu to wbrew pozorom mnóstwo pracy obliczeniowej. Dlatego ja zwykle blokuję ekran i odblokowuję tylko na chwilę, jak potrzebuję.

Spadku wydajności nie mierzyłem w swoich telefonach, ale nie zaskoczyłoby mnie to, jakby było to dość regularnie występujące zjawisko.
To nie chodzi obrocenie samego interfejsu, tylko fizycznie calego telefonu. Lezy sobie nieruchomo telefon na biurku udostepniajac internet komputerowi i jest ok, ale jesli go poruszę to dzieje sie powyzsze.
Przy zablokowanym obracaniu ekranu też i w uśpieniu (zgaszony ekran)?
To się robi dziwne, choć akcelerometr działa cały czas.
W moim SGS+ nie ma takiego objawu. Sprawdź na innej karcie, czy to też występuje.
generalnie wahania, a właściwie spadki siły sygnału pod wpływem gwałtownych ruchów anten toru odbiorczego są normalne - jest to skutek uboczny wielodrogowości i wielu odbić (echa, występujących szczególnie mocno w pomieszczeniach) odbieranego sygnału

procesory dsp stosowane w torze odbiorczym mają za zadanie eliminować to zjawisko, jednak dostosowanie parametrów do nowych warunków może trwać około sekundy (zasadniczo te układy najlepiej działają przy urządzeniu znajdującym się w jednym puncie lub poruszającym się ruchem w miarę jednostajnym)

jakkolwiek zerwania transmisji z powodu poruszenia telefonem nie powinny następować w żadnym wypadku
Cytat:>Przy zablokowanym obracaniu ekranu też i w uśpieniu (zgaszony ekran)?
Tak.

@izaw: jaką wersję Androida masz w swoim SGS+?

@szopen: czy w związku z tym co napisałeś, uważasz, że sama orientacja telefonu względem nadajnika ma wpływ na jakość sygnału? Nieraz jest tak, że borykam się z wysokim pingiem, a wystarczy, że obrócę telefon o 90 st, a ten po chwilowym zachwianiu spowodowanym poruszeniem urządzenia spada do normalnej wartości. Czy można to wyjaśnić w ten sam sposób co opisałeś?
Tak, to może mieć znaczenie. Warto ustawić telefon w miejscu o najlepszym sygnale i tak, żeby wbudowane w telefon anteny miał najlepsze warunku pracy - każdy telefon anteny ma w innym miejscu, nie ma ogólnej pewnej zasady z tym związanej.
Mam oryginalny 2.3.6.
No nic, mam nadzieję że na drodze eksperymentów, sugerując się waszymi opiniami, uda mi się odnaleźć przyczynę. Póki co dziękuję za pomoc.
Przekierowanie