Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Play 4G Unlimited, modem + router + antena 5 km od BTSa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć!
Z racji, że to mój pierwszy post, to chciałem na początku wszystkich serdecznie powitać!
A teraz przystąpmy do omawiania problemu Smile

Obecnie mam neostradę i jest tragiczna, maksymalnie 1 mbps. A będzie tylko gorzej.
Z racja tego, że play ogłosił swoją nową ofertę "nielimitowanego" internetu pomyślałem, że może warto by było z niej skorzystać.

Ale przed podpisaniem umowy, porobiłem sobie testy, aby sprawdzić jaka jest jakość połączenia.
Testowałem za pomocą telefonu Sony Xperia Acro S podłączonego za pomocą USB do komputera jak i w samym telefonie i oto co przedstawiają wyniki:

Testy z telefonu, speedtest od okli:

[Obrazek: 2Keq5xa.png]

[Obrazek: 8e0Pys4.png]

[Obrazek: nKztPHF.png]

Wyniki dosyć różne, ale raczej nastawiają pozytywnie. Wszystko było wykonywane w domu, w pokoju od strony BTSa na pierwszym piętrze.
BTS z którym się łączę to: Play (26006) ID: TOM4440 Czerniewice, jesli dobrze czytam szczegóły to w przyszłości może zostać na nim uruchomione LTE?
W gminie obok (Lubochnia) jest uruchomione LTE właśnie na nadajniku Play.

Testy przeprowadzone na komputerze po podłączeniu przez USB telefonu, przeprowadzone dzisiaj w okolicach godziny 19:

[Obrazek: 91318855]

[Obrazek: 91319006]

[Obrazek: 91319083]

i test jakości wykonany na stronie visualware.com:
http://mcssjc.visualware.com/myspeed/db/...?id=116453

Przy zastosowaniu dobrej antenty jakość połączenia powinna się poprawić, czyż nie?
Głównie internet wykorzystuje do grania, i nawet przy sieciowych fpsach jakość jest dobra, na polskich serwerach pingi oscylują w granicach 40-50 (i to przy wykorzystaniu telefonu)
Więc nie jest źle, chociaż obawiam się skutków zmiany pogody, deszcze a niedługo już zima.
Czy będą w znacznym stopniu wpływały na połączenie?

A teraz główny punkt programy, jaki modem, router i ewenetualnie antenę (jeśli ma sens) warto by kupić?
Co do routera miał bym wymaganie aby posiadał WiFi oraz dobry podział pasma oraz qos. To na wypadek gdyby trzeba udostępnić internet na więcej niż jeden komputer jednocześnie.

Teraz kwestia ceny, chciał bym aby całościowo zmieścić się w okolicach 300 zł +/- 50 zł.
Dlaczego taka kwota, ponieważ przy podobnym nakładzie środków, mogę mieć internet radiowy dostarczany przez miejscowego operatora, ale to też nie jest takie pewne i w związku z tym również będę mieć kilka pytań do was, ale to już jutro i jest to temat na inny post.
Jeśli router zaawansowany to mikrotik.

Jak chcesz się zmieścić w 300zł, to mr3420 + huawei z play'a albo ZTE MF823. Na antenę braknie.

Ew. ZTE MF23, który będzie kompleksowy.
Okazało się, że jednak powinien być u mnie już zasięg LTE (w zeszłym tygodniu musieli uruchomić).
To teraz po przetestowaniu play z ich modemem pozostanie wybór modemu, routera i anteny.
Powiedzmy w granicach 400 złotych. Co możecie polecić?
Antena?
W większości przypadków odpowiednio dobrana antena „pomoże”. W jakim stopniu i w „jaki sposób”, trudno jednoznacznie określić.

Warunki atmosferyczne?
Tak mogą wpłynąć na „parametry łącza”. Czy w znacznym, czy nie również nie można w 100% odpowiedzieć.

Zasięg?
Sprawdź na mapkach operatorów (choć nie traktowałbym tego jako dogmat). Mimo wszystko najlepiej byłoby przetestować „zasiąg” na zapożyczonym urządzeniu. Jeśli decydowałbyś się (miał „zasięg”) na LTE tym bardziej zainteresowałbym się anteną.
[attachment=1322]

UPDATE:
-patrząc po mapkach w okolicach "Czerniewice" to przy ew. LTE zostaje tylko PLAY:
[attachment=1323]
Przekierowanie