Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: UPC Wi-Free - tylko dla indywidualnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Ciekawostka, jakby ktoś szukał:

UPC uruchomiło w większości routerów swoich klientów usługę, która analogicznie do słynnego fon.com udostępnia część pasma dla innych użytkowników UPC przez dodatkowy SSID o nazwie UPC Wi-Free.

Sieć jest od razu szyfrowana, wymagane jest podanie nazwy użytkownika i hasła z systemu zarządzania kontem Moje UPC.

Właśnie dowiedziałem się od działy technicznego, że owszem usługa działa, ale tylko dla klientów... prywatnych/indywidualnych. Ja mam założone konto na prowadzoną działalność gospodarczą i... nie tylko nie mam UPC WiFi-Free włączonej na moim routerze, ale także nie mogę korzystać z innych sieci UPC Wi-Free w Polsce.

Powiedzieli, że pracują nad tym...
Tez zauważyłem upc wifi free ciekawe czy to sieje mój czy sąsiada bo sadze ze to jakieś Ala bt fon czy coś co Netia ma był o tym wątek na forum
Było o Netii, Orange też to promuje, a UPC zrobiła własne - każdy inaczej. UPC jak widać nie najlepiej Wink

Informacje na niebezpieczniku też były o tym.
Bo UKE im kazało, to nie dlatego, że oni chcą tylko muszą.

Jak ktoś ma jakiś login i pass niepotrzebny do UPC wi-fi free to chętnie przyjmę, bo odbieram a szkoda mi transferu.

Brakuje mi informacji o długości sesji czy prędkości, w przypadku funspota jest to 1/1. Nie wiem tylko jak z prioretyzacją ruchu,
O login i hasło będzie trudno... jeszcze się komuś zalogujesz na konto w Moje UPC Wink
Nie ma ograniczenia czasu sesji.
Prędkość do 2,5 Mbps.
A UPC Wi-Free ma być dostępny tylko z routerów, gdzie klient ma co najmniej 30Mbps, i nie ma "podjadać" łącza właściciela.

Krótki artykuł oraz Co ze sobą niesie UPC Wi-Free Wink
Oficjalna informacja UPC
W sumie może warto opisać te różne rozwiązania i sposoby korzystania z nich.
Ja sam mam w domu FONspot od prawie samego początku i kilak razy korzystałem z FONów na świecie.
Ale UPC-Free bardzo by mi się przydało i chyba mam skąd wziąć dostęp, jednak ot tak nie daje się tych haseł innym właśnie z powodu dostępu do Moje UPC.
Drobna poprawka: usługa nie nazywa się UPC WiFi-Free, lecz UPC Wi-Free. Skąd wiem? Ano stąd, że mam w domu zasięg tej sieci Smile
[Obrazek: Scr000093.jpg]
Ciekawe, który mój sąsiad jest tak hojny Big Grin
Bardzo słuszna poprawka - oczywiście nie chodzi o nazwę usługi, a APN tych sieci Smile
Czytałem wpis o tym Wi-Free na Niebezpieczniku i...
Cytat:hasło do Moje UPC może być inne niż do Wi-Free, zmiany — jak informują czytelnicy — można dokonać po zalogowaniu do Moje UPC
więc jak ktoś zmieni hasło do Mojego UPC, to i mnie może śmiało podarować dane logowania do Wi-Free, bo - jak sami widzieliście - odbieram tę sieć. Po co ma się marnować? Big Grin
NokiaUser napisał(a):jak ktoś zmieni hasło do Mojego UPC, to i mnie może śmiało podarować dane logowania do Wi-Free

wciąż jednak logując się przy użyciu cudzych danych uwierzytelniających jesteś postrzegany jako osoba będąca ich właścicielem, a nie jako Ty, (uwaga przykład hipotetyczny) więc gdybyś dopuścił się cyberprzestępstw Policja wpadnie do ich właściciela, a nie do Ciebie (oczywiście ostatecznie pewnie by trafiła na twój trop, ale z cała pewnością właściciel będzie pierwszą osobą którą spotkają przykrości z tego powodu)

czy teraz już rozumiesz dlaczego nikomu nie powinno się przekazywać swoich kont i haseł?

oczywiście takie dane od biedy można przekazać osobie, która zna się osobiście i ma do niej pełne zaufanie, ale na 100% nie powinna być to osoba anonimowa poznana "gdzieś w internecie"...

PS nawet nie sprawdzałem co na to regulamin, ale powinien zabraniać przekazywania danych logowania
@szopen
Znowu cytat z Niebezpiecznika:
Cytat:Wi-Free a odpowiedzialność za to co będą robili goście
Tu możecie odetchnąć z ulgą. Łącząc się po Wi-Free, klienci (przynajmniej Ci, z którymi testowaliśmy tę funkcję) otrzymywali osobny IP gateway’a i osobny (publiczny!) adres IP. Wszystko wskazuje więc na to, ze gość korzystający z sieci UPC Wi-Free nadawanej z naszego routera nie ma tego samego adresu IP co my, a zatem policja do nas nie zastuka, jeśli “gość” ściągnie z waszej sieci Wi-Free mp3 Hołdysa Wink
muszę się przyznać - nie czytałem artykułu... ale UWAGA, to wcale się nie kłóci z tym co napisałem wcześniej
jakkolwiek polecam zajrzeć do regulaminu (też nie czytałem)

łopatologicznie:
osoba A właściciel loginu i hasła (oraz oczywiście routera z włączonym wi-free u siebie w domu)
osoba B posiada login + hasło uzyskane od A (nie wnikam w jaki sposób)
osoba C właściciel routera z włączonym wi-free do którego podpina się osoba B (używając danych osoby A)

do kogo przyjdzie policja jeśli B dokona cyberprzestępstwa?
- nie przyjdzie do C dzięki osobnym adresom IP
- nie przyjdzie do B (niby z jakiej paki - przecież ta osoba nie posiada wi-free, no może przyjdzie później w wyniku śledztwa)
- przyjdzie do A, bo te adresy stają się przypisane do jego loginu i hasła na czas sesji
Od tego się zacznie (podobna sytuacja ma miejsce przy udostępnianiu karty Aero2 jak i dowolnej innej zarejestrowanej karty SIM).
Ale sądownie tylko skazać można osobę, która faktycznie dokonała przestępstwa (zasada dążenia do prawdy) - A powie, że hasło miał B (poza tym A może mieć alibi - zalogowany telefon komórkowy w innej części miasta/kraju) i problem z głowy.
Ale kłopoty z tłumaczeniem się będą Smile
jeśli A udostępni publicznie swoje dane np. na forum, to nie będzie wiedział czy hasło ma B czy X czy może Z a może i wszyscy naraz Big Grin
Okazuje się, że osoby, które zostały klientami Internetu UPC przed 18.05.2014, na hasło do Wi-Free mogą ustawić tylko PESEL. Natomiast klienci "after 18.05.2014" mogą mieć hasło dowolne. Jako że klientów "before 18.05.2014" jest zdecydowanie więcej, szansa na zdobycie danych logowania do Wi-Free bardzo się zmniejsza, bo kto będzie chciał podawać swój PESEL?

@szopen Według mnie oczywiste jest, że przyjdą do B.
NokiaUser napisał(a):Według mnie oczywiste jest, że przyjdą do B.
ostatecznie tak (o ile oczywiście śledztwo nie zostanie wcześniej umorzone Big Grin), ale bezwzględnie najpierw pojawią się u A
Nie znam się na informatyce, więc jeśli nie mam racji, to przepraszam, ale jak mogą pojawić się u A, skoro B będzie miał swój własny adres IP? Policja będzie więc badała adres IP B, a to doprowadzi ich do lokalizacji, w której znajduje się B, a nie A.
to nie kwestie informatyki lecz sposobów działania policji (i w dodatku nie ma w tym nic nienormalnego)

skoro B przedstawia się: "jestem A" (bo posiada jego dane logowania) to do kogo pójdą? oczywiście do A
dopiero w toku śledztwa zostanie ustalone (albo i nie), że B to B, a nie A

oczywiście tok rozumowania masz niezły - gdyby była szukana lokalizacja osoby B po adresie IP to trafiliby do... C z którego hotspota korzystał B,
ale takie poszukiwania po fakcie i po zapewne dłuższym czasie nie mają głębokiego sensu, więc sprawdza się nie gdzie (to jest ta późniejsza ewentualność), a kto się logował - i tu trafiamy prosto do A (bo na postawie danych logowania operator wskaże właśnie A)

na filmach oglądamy kosmiczną technikę, która... nie istnieje w rzeczywistości (przynajmniej w większości), rzeczywistość to zwykła urzędnicza papierkologia
https://shop.fon.com/pl/product/fonera

ale to drogie, masakra. Zwykły router-ek za 40zł.
prawdę mówiąc nie widziałem nowych jako-takich routerów po 40zł Big Grin

chociaż kiedyś (ale nie aż tak dawno) bywały lepsze urządzenia
https://www.fon.com/en/product/fonera2nFeatures
natomiast historycznie na początku trzeba było mieć własny sprzęt a fon to było tylko firmware oparte na openwrt
Stron: 1 2
Przekierowanie