Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Wifi - niski transfer
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Router kategorii „n”. Internet do 60 Mb/s. Laptop z W7. Przy sprawdzaniu na stronie http://www.speedtest.net/ pobieranie wynosi ok 2-3 Mb/s, a wysyłanie ok 5,8 Mb/s (wysyłanie jest OK). W panelu sterowanie router widzi tego laptopa i WiFi w kategorii „n”. Inne laptopy działają z tym routerem. W tym jednym laptopie nie osiąga pełnej prędkości. Co sprawdzić i jak?

Uruchomiłem na nim Kubuntu LiveCD i też ma tak niskie pobieranie.
To może być niezgodność na linii chipset WiFi routera - chipset WiFi laptopa.
Jaki to router i jaka dokładnie karta WiFi w laptopie?
Jak rozumiem zbliżenie się do routera na odległość 2-3m nie pomaga?
Już jest poprawa, bo pobieranie jest od 12 do 19 Mb/s, ale powinno być więcej. Zmieniłem we właściwościach karty wifi ochrona trybu mieszanego na RTS/CTS włączone i transfer się zwiększył. Test przeprowadzony w odległości 2 m od routera.

Karta wifi: Intel® WiFi Link 5100 AGN.
Router: technicolor od UPC
A we właściowościach połączenia windows ile masz mbps? W niektórych intelach, standardowo jest 65mbps.
60Mb/s to około 6MB/s... pytanie jeszcze, skoro już jest lepiej, skąd masz internet, i czy sprawdzasz na speedtest do najbliższego serwera Wink
Jeśli połączył się w trybie "n" to wg wikipedii opcji jest kilka od 100 do 600 Mbps (10-60MBps).
W trybie "g" gdzie jest 54Mbps (5,4MBps) nawet przy 1m od sprzętu, nigdy nie osiągnąłem maksimum.
Dla odmiany w trybie "ac", przy odległości 2-3m, czasem uda się osiągnąć 10MBps (100Mbps), a technologia mówi, że powinno być znacznie więcej Wink
Także w przypadku połączeń bezprzewodowych nie należy oczekiwać, że praktyka będzie równa teorii Cool
Narzut WiFi to dodatkowe 60%. Biorąc pod uwagę praktykę, faktyczne prędkości w 802.11n nie przekraczają 50-60 Mbit/s.
Nie robiłem innych zmian. A ostatni na http://www.speedtest.net/ prędkość oscylowała ok 30 Mb/s. Nie wiem w jakim trybie łączy się ten laptop z routerem, czy to jest a, b, g, n? A prędkość jest różna we właściwościach połączenia, bo od 1Mb/s do 50Mb/s, tak było wczoraj, ale to jest prędkość między laptopem a routerem (tak przypuszczam). Na moim laptopie gdy korzystam z WiFI to mam 54Mb/s we właściwościach połączenia, czyli zakładam, że to jest kategoria „b”.

Wczoraj pojawił się problem na innym laptopie, na którym we właściwościach połączenia było 72Mb/s (W7, 64bity) a prędkość oscylowała w okolicach 3Mb/s i nie wiem, czym to było spowodowane, a na tym drugim zasuwał ok 30Mb/s.

Internet od UPC.
"b" = max 11Mbps
"g" = max 54Mbps
dalej jest już lekkie zamieszanie bo "n" występuje w różnych odmianach, ale pojedynczy link = max 150Mbps
(jakkolwiek nie dotyczy to wczesnych odmian "pre n")

oczywiście mówię tu o max prędkościach negocjowanych, a nie realnej wydajności łącza radiowego
Zastanawiam się jak to przetestować, bo może coś z routerem się dzieje? W takiej sytuacji należałoby zgłosić do upc, bo to ich router. Po kablu jest prędkość zgodnie z umową (do 60Mb/s) no i na speedtest.net oscyluje około 57Mb/s, więc o te 3Mb/s nie ma sensu robić wyrzutów Wink Ale WiFi jednak kuleje i to bardzo, i to chyba nie jest normalne, że komputer z kartą WiFi „n” nie osiąga prędkości powyżej 50Mb/s?
A czy ten n w routerze od upc nie jest na 5GHz zamiast 2.4GHz coś takiego mi się obiko o uszy ale nie jestem pewien. Zadzwoń do nich przy okazji sprawdz czy mozesz zmienic kanal wifi bo czesto sąsiedzi pokrywaja ten sam kanal i wtedy moze byc gorzej. Jak znajdziesz wolny kanal to zmień na niego na pewno pomoże.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Przez przeglądarkę mogę zmieniać niektóre ustawienia routera. Obecnie działa na 2,4 GHz. 5GHz jest wyłączone. Tryb 802.11 jest mieszany (b,g,n), kanał automatycznie, szerokość pasma 20 MHz, moc 100%.

Co się dzieje, gdy w tym samym czasie do routera podpięte są laptopy o różnym standardzie, np. „g” i „n”, ma to znaczenie?
mistrz1 napisał(a):Co się dzieje, gdy w tym samym czasie do routera podpięte są laptopy o różnym standardzie, np. „g” i „n”, ma to znaczenie?

ma znaczenie - spada wydajność, ale jak bardzo to zależy od wielu czynników
(co się naprawdę dzieje zależy od zastosowanych chipsetów w module wifi routera i kartach wifi - urządzenia negocjują zasadniczo najwyższą teoretyczną prędkość linku)

dodatkowo nie bez wpływu jest fakt, że zazwyczaj w blokach urządzenia sąsiadów zakłócają się wzajemnie

PS "kanał automatycznie" zazwyczaj nie działa i wiele urządzeń wybiera... najgorszy kanał z możliwych
Jaki kanał jest najlepszy?
w dużym uproszczeniu ten na którym jest najmniej innych sieci
na forum jest gdzieś wątek jak wybrać kanał wifi - sa tam linki do programów dla androida i windowsa
Automatycznie wybiera kanał 1. Zrobiłem test zmieniając kanały i okazało się, że teraz najszybciej chodzi na kanale 3.
(15-06-2014 00:25)mistrz1 napisał(a): [ -> ]Automatycznie wybiera kanał 1. Zrobiłem test zmieniając kanały i okazało się, że teraz najszybciej chodzi na kanale 3.

A to ciekawe bo wydawało mi się ze zwykle ładują sie w 7 i 8

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Jak mamy smartfona dobrze odpalić aplikację typu WiFi signal i obejrzeć, na którym kanale jest najniższy poziom sygnałów z innych sieci.
Ale to nie musi być najlepszy kanał - wystarczy, że jednak z tych słabych sieci odznacza się wysokim ruchem i okazuje się, że lepszy będzie kanał, na którym nadaje sąsiad, ale nie przesyła żadnych danych.
A na Kubuntu można to sprawdzić, wpisując polecenie do konsoli?
na konsolę to raczej trudno o monitor z graficznym interfejsem
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2013...inux-mint/
coś mi świta, że jest jeszcze wifi-radar

spag napisał(a):wydawało mi się ze zwykle ładują sie w 7 i 8
zależy od producenta

z praktyki kojarzę, że najbardziej obłożone są kanały 1 i 6
jak chcesz wiedzieć jak to wygląda statystycznie przejedź się po mieście z laptopem z włączonym network stumbler'em (lub inną podobna aplikacją) - wyniki możesz sobie pogrupować np. w/g charakterystycznych ssid

w miastach o gęstej zabudowie wygląda to przeważnie tak - większość stanowią urządzenia dostarczane przez wiodących na danym terenie operatorów (i to one przeważnie pracują na tym samym kanale, ostatnie lata wpłynęły nieco na politykę operatorów w tym zakresie i czasem routery są prekonfigurowane na różne kanały, ale i tak są to co najwyżej 3 niepokrywające się pod warunkiem stosowania kanału <=20MHz z dostępnych 13)
pasmo 2,4GHz jest po prostu za wąskie w stosunku do potrzeb gęstej zabudowy i obecnej koncentracji sieci, gdzie praktycznie 1 mieszkanie = 1 sieć wifi

PS ostatnio modny stał się kanał 6 - prekonfigurowany w większości telefonów z androidem to tworzenia PAN (mobile hotspot), ale dotyczy to miejsc gdzie tworzonych jest wiele sieci w ten sposób czyli np. konferencje itp. a stacjonarnie w miejscu zamieszkania większość ludzi używa raczej stacjonarne rozwiązania
Ja korzystam z wi-fi analyzer
Stron: 1 2
Przekierowanie