Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: ZTE MF823 - grzebiemy w środku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Znalazłem arcyciekawy wpis o tym modelu. Okazuje się, że można w nim grzebać jak w HiLinkach Huaweia, a w środku jest... normalny Linux działający na ARMie.
Warto poczytać, będę testował w najbliższym czasie.

https://wiki.archlinux.org/index.php/ZTE...9_4G_Modem

Okazuje się, że można go przełączyć w tryb modemu tradycyjnego (pytanie co ze sterownikami).
Kod:
http://192.168.0.1/goform/goform_process?goformId=MODE_SWITCH&switchCmd=FACTORY
I dalej możemy połączyć się z portem na COM:
Kod:
putty /dev/ttyUSB0 (to przykład na USB)
AT+ZCDRUN=8 - switch to 1403 mode (RNDIS)
AT+ZCDRUN=9 - switch to 1225 mode (default)
AT+ZCDRUN=F - exit DOWNLOAD mode and switch to selected mode (RNDIS or default)

Jeszcze ciekawsze jest to, że można się zatelnetować na modem:
Kod:
telnet 192.168.0.1
login: root
password: zte9x15
Ale tutaj ostrożnie, bo można unieruchomić modem.
Witam

Nie mogę znaleźć w sieci szczegółów odnośnie grzebania w hilink Huawei. Czy mógł byś podać link?

dzięki

jacek
Bez związku z tym wątkiem, trzeba było utworzyć nowy w odpowiednim dziale.
Tematów mnóstwo, pytanie, co chcesz robić.
http://forum.jdtech.pl/Forum-modemy-huawei
Wątpię, żeby można było grzebać w systemie tak swobodnie, jak tutaj w ZTE.
Chodzilo mi o mozliwosci zmiany domyslnych parametrów np. adresów ip przydzielanych przez dhcp hilinka jak było to zademonstrowane dla MF823

Dość wnikliwy opis dla MF823 jest pod linkiem: http://www.elevendroids.com/2014/06/changing-zte-mf823-4g-modem-ip-address/
działający link
https://web.archive.org/web/201612060713...p-address/

jacek
Tamto widziałem, trzeba tutaj przenieść te informacje.
Co do HiLinka - są URLe ukryte, opisane na forum tutaj też, które dają dostęp do tych opcji, ale nie testowałem jak i czy to działa.
Pytanie brzmi, czy po przełączeniu coś uzyskujemy? Chodzi mi o działanie w trybie normalnego modemu - a dokładnie korzystanie.
Mając możliwość używania go bezpośrednio - obowiązki związane z routingiem spadają na komputer/router, a modem robi TYLKO za moduł radiowy GSM. Dzięki temu potencjalnie mamy większe możliwości - np. możemy nawiązać kilka tysięcy połączeń na raz (ważne chyba tylko w domowych warunkach przy p2p). Nie mamy dodatkowego NAT, IP mamy bezpośrednio w komputerze itd itp, co opisałem w http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s-2...ilink.html
Choć E3131 ma mniejszą wydajność, niż MF823.
Wybacz, źle się wyraziłem. Czy ja go przyłącze to router będzie normalne go widział? Proces da się odwrócić i wymusić LTE?

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Jeżeli router obsługuje stare ZTE w trybie modemowym - to tak, powinien działać. Ja odpaliłem go w Windows na sterownikach dołączonych do MF100.
W każdej chwili można przełączać w tę i nazad, o ile masz jakieś stare sterowniki, żeby dorwać się do portu COM.
Wymuszanie LTE - tak jak w innych. W trybie HiLink masz w menu przeglądarkowym, w trybie modemu - przez aplikację sterującą (o ile ma odpowiednie opcje).
Czyli o wymuszeniu LTE mogę pomarzyć na routerze bez openwrt?

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
W trybie modemowym? Można np. wymusić... przed przełączeniem w tryb modemowy. To tak jak z wymuszaniem UMTS 900 w E3131 HiLink.
A czyli ustawienie się zapisze. A w jaki sposób wygląda powrót do trybu Hi-link?

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Jest w pierwszym poście:
Łączysz się z odpowiednim COMem i wydajesz polecenie: AT+ZCDRUN=9 (switch to 1225 mode - default)
(16-08-2014 14:33)jakubd napisał(a): [ -> ]Mając możliwość używania go bezpośrednio - obowiązki związane z routingiem spadają na komputer/router, a modem robi TYLKO za moduł radiowy GSM.
Witam, planuję korzystać z LTE za pomocą kombo modemu ZTE MF823 i routera TL-MR3220.

Ten router nie jest demonem prędkości i transfery LTE przekraczają często możliwości jego procesora - i częściowo zależą od zastosowanych modemów. W związku z tym mam pytanie, w jakim trybie MF823 powinien mniej obciążać router? Bo z tego, co napisałeś, to w trybie "hilink" teoretycznie modem przejmuje część obciążenia, więc router powinien być mniej obciążony niż przy klasycznych modemach, natomiast spotkałem się z opinią, że MF821 (gdzie jak rozumiem, więcej zadań przechodzi na procesor routera) w kombinacji z MR3220 działa szybciej niż MF823.

(16-08-2014 14:33)jakubd napisał(a): [ -> ]Dzięki temu potencjalnie mamy większe możliwości - np. możemy nawiązać kilka tysięcy połączeń na raz (ważne chyba tylko w domowych warunkach przy p2p).
Hmm, czyli w klasycznym HiLink mogą być problemy z p2p? Wiesz może, ile połączeń jest w stanie "udźwignąć" modem w tym trybie?

Pozdrawiam,
Michał
Oj nie robiłem takiego profilowania tych modemów i nie odpowiem na te pytania precyzyjnie.
Najwięcej zależy od... wersji routera - V1 ma znacznie niższą wydajność.
Ogólnie wydaje mi się, że MF823 wyrobi więcej w trybie HiLinkowym, niż tradycyjnym. Pamiętaj, że w razie czego można go w tryb tradycyjny przełączyć ale nie wiem jak jest ze zgodnością dalej. Takiej możliwości z MF821 nie masz.

Co do ograniczeń z p2p - one są zauważalne w E3131 - ma znacznie słabszy procesor i tutaj już przy 300-400 połączeniach pojawia się wąskie gardło. MF823 to znacznie mocniejsza maszyna.
Witam. Prosiłbym o podpowiedź jak przywrócić ten modem z powrotem do trybu HiLink po porcie COM, jaki program użyć i jak połączyć, ponieważ po przejściu w tryb zwykłego modemu nie działa mi internet ani w komputerze anie przez router. Z góry dziękuję Wink

PS. W załączniku dodaje screena z menadżera urządzeń
(21-09-2014 18:21)jakubd napisał(a): [ -> ]Oj nie robiłem takiego profilowania tych modemów i nie odpowiem na te pytania precyzyjnie.
Najwięcej zależy od... wersji routera - V1 ma znacznie niższą wydajność.
Ogólnie wydaje mi się, że (...)

Dzięki. Wersja 2 MR3220 jest nieco wolniejsza od 3420 v2, na której użytkownicy wyciągali nawet 40-45 mbps, z informacji na które natrafiłem wynika, że mogę liczyć na ok. 30-35 mpbs. Jeśli prędkość nie będzie mnie satysfakcjonować, to możliwe, że pobawię się trybami modemu i dam znać w której wersji działa to wydajniej.

Co do ilości połączeń - nie korzystam z p2p aż tak namiętnie, żeby granica kilkuset połączeń stanowiła problem, powinno być ok.
hyperbass6 napisał(a):Witam. Prosiłbym o podpowiedź jak przywrócić ten modem z powrotem do trybu HiLink po porcie COM
Masz w pierwszym poście.
Połącz się np. za pomocą TNI z portem COM (zwykle o najniższym numerze) i wklepujesz:
AT+ZCDRUN=9
AT+ZCDRUN=F
(21-09-2014 19:42)dr_Fell napisał(a): [ -> ]Dzięki. Wersja 2 MR3220 jest nieco wolniejsza od 3420 v2, na której użytkownicy wyciągali nawet 40-45 mbps, z informacji na które natrafiłem wynika, że mogę liczyć na ok. 30-35 mpbs. Jeśli prędkość nie będzie mnie satysfakcjonować, to możliwe, że pobawię się trybami modemu i dam znać w której wersji działa to wydajniej.

Korzystam z tej konfiguracji już jakiś czas, ale dopiero teraz mogłem przetestować kartę z odblokowanym transferem, więc podzielę się informacjami o wydajności. Jest dużo lepiej, niż myślałem. Okazuje się, że przy maksymalnym transferze jaki jestem w stanie w tym momencie osiągnąć (ok 40 - 45 mbit) router nadal ma zapas ok. 30-35% zasobów procesora (często więcej). 60 mbit wydaje się realne i to doskonała wiadomość. Prawdopodobnie to zasługa modemu, który działa w trybie hilink (ZTE mf823), bo to osiągi o wiele wyższe niż to, co podają na innych forach. Testowałem przy włączonych 2 torrentach i dodatkowo włączonym speedteście, żeby "dociążyć" łącze.

EDIT: Mogłem trochę wprowadzić w błąd - testy dotyczyły komputera podłączonego poprzez kabel do routera. Przy udostępnianiu połączenia przez WiFi maksymalna prędkość faktycznie wynosi ok. 35 mbps.
Witam
Pd wielu lat czytam informacje na forum, które zawsze mi pomagały w uruchamianiu kolejnych modemów na Aero. Niestety wpadłemw dołek z którego się nie mogę wygrzebać.
Otóż od wielu miesięcy używam modemu MF823 z Megafona w Plusie. Podłączony był do Mikrotika 751u-2hnd. Działał bez zarzutu i był widziany przez Mikrotika jako interfejs LTE czyli jak rozumiem pracował w trybie routera.
Tak było do tydzień wstecz. Spontanicznie przeszedł w tryb modemu ( jak mniemam ). Słowo daję, że nic z nim nie robiłem.
Zasadniczo nie katastrofa bo Mik zobaczył go jako modem, odpala interfejs PPP i net hula. Występuje jednak pewien problem związany z restartem prądowym routera, którego tu nie będę rozwijał bo to nie właściwe miejsce.
Chciałbym wrócić do trybu routera ale jakoś mi to nie idzie.
Zamontowałem MF823 na maszynie z Win10 64 bit. Po początkowych problem z brakiem sterownika, doznałem olśnienia i odpaliłem na sterownikach Smartfona Xiaomi Redmi 3 ( sprzęt na Qualcommie ). Windoza szczęśliwie zobaczyła kilka portów:
ZTE diagnostics interface (COM4)
ZTE nmea device (COM5)
ZTE proprietary USB modem - pracuje na porcie COM6
[attachment=2153]

We właściwościach/diagnostya/zapytanie reaguje:
ATQ0V1E0 - OK
AT+GMM - MF823
AT+FCLASS=? - 0,2.0
AT#CLS=? - POLECENIE NIEOBSŁUGIWANE
AT+GCI? - POLECENIE NIEOBSŁUGIWANE
AT+GCI=? - POLECENIE NIEOBSŁUGIWANE
ATI1 - Manufacturer: ZTE CORPORATION
Model: MF823
Revision: BD_MF823HDV1.0.0B03
IMEI: 866948015413795
+GCAP: +CGSM

Czyli na pozór fajnie jak na razie.

Gdy odpalę Putty na COM6 by go ustawić poleceniami z tego wątku to klapa. ciemność widzę, ciemność. Nie mogę nawiązać sesji.

Coś źle robię ?
Stron: 1 2
Przekierowanie