Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Zalip CMG531WE@DW5560 router po przeróbkach dostępny na Allegro/Tablicy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie (oryginalny tytuł brzmiał Kombinowany router) natrafiłem na taki wynalazek.
http://tablica.pl/oferta/mobilny-router-...4vbzW.html
widać że gość kombinował w nim, ale cena przystępna, a że mi zależy tylko na rozdzieleniu łącza najniższym kosztem to się zastanawiam.
Inną opcją jest mr3420 + modem, oraz zte mf60.
Te dwie możliwości są jednak droższe, a mi zależy na min koszcie.
Czy ten wymodzony router się do czegoś wg Was nadaje? Opinii mało o nim, a raczej brak...
Jeśli nie to najbliższy jestem do mr3420+e3131 choć całościowo o 100,- więcej wyjdzie
grzebane=brak gwarancji

ale są jeszcze 2 zagadnienia
1) inny firmware może oznaczać np. "gołe" openwrt (czyli konfigurowalne tylko z linii poleceń, wszystko jest dla ludzi, ale nie każdy czuje się na siłach Wink ale... z opisu wynika, że telnet/ssh jest jedną z opcji oprócz interfejsu www)
2) cena jest trochę poniżej rynkowej ceny zamontowanego wewnątrz modemu i znacznie niższa niż sklepowa cena tego routera ... rozmawiałeś ze sprzedającym? (jest to trochę podejrzane, że utopił 6-7 stówek a teraz sprzedaje tak tanio)

jakkolwiek inne firmware nie oznacza czegoś gorszego, oto przykład:
http://allegro.pl/router-tp-link-tl-wr71...34081.html
tak - ten model i fabryczny soft nie obsługuje modemów 3G wcale, a popatrz na załączniki
Szopen może tutorial jak tak zrobić?

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
No właśnie cena atrakcyjna, no i na allegro także się wystawił z tym sprzętem.
http://allegro.pl/router-wifi-modem-3g-h...76146.html
Gdzie może być haczyk? I czy finalnie jest coś on wart
z opisu aukcji:
"Routery były dłuższy czas przechowywane na magazynie bez pudełek. W związku z tym, mogą posiadać niewielkie rysy lub otarcia, widoczne tylko pod światło."
wniosek - poserwisowe lub ze zwrotów (co potwierdza wymieniony modem na inny niż oryginalny)
skoro się to komuś opłaca, to musiał kupić partię bardzo tanio, pewnie sam je modyfikuje

specyfikacja może nie jest szałowa, ale jestem gotów zaryzykować i kupić jeden egzemplarz (na 100zł jeszcze mnie stać)
grzech1991 napisał(a):Szopen może tutorial jak tak zrobić?
tutorial? do czego?
jeśli chodzi o OpenWRT / Gargoyle to
1) nie jestem ekspertem - bazuję na strzępkach znajomości unixa zapamiętanych na studiach daaaawno temu
2) Cezary naprawdę przystępnie wszystko opisuje u siebie
http://eko.one.pl/
pomoc na jego forum jest też wręcz natychmiastowa
ale oczywiście trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać a dopiero potem grzebać
czyli myślisz że nic w tym budżecie do 100,- nie znajdę?
tak właśnie myślę - albo nie znajdziesz, albo będzie trudno coś znaleźć

oczywiście można się czaić na okazje (ja tak robię szukając sprzętu do eksperymentów) i kupić np. jakiś router za 50zł (ten przykładowy z linka powyżej) i modem za 30zł + 2x przesyłka po 10zł czyli wychodzi na jedno

co by tu dużo nie pisać - kupiłem jedną sztukę z ciekawości by zobaczyć co to warte (chociaż cudów się nie spodziewam - używałem już routery o bardzo podobnej konfiguracji sprzętu)

PS zgaduję, że modem już masz (skoro łączysz się z Aero2), więc przy odrobinie chęci można znaleźć jakiegoś TP-Linka z usb, na którym można zainstalować np. Gargoyle zamiast fabrycznego firmware

oczywiście można też szukać jakiegoś z rodziny TL-MR3xx0 - czasem można je trafić za grosze

PPS dość sporo tego sprzętu zostało już sprzedanego i jakoś nikt się nim nie chwali
http://allegro.pl/listing/listing.php?st...ope=closed
(od 28.01.14 do 19.03.14 ~75szt.)
czyli będę pierwszy, który się pochwali;P
Za modem robi mi telefon dell streak 5 ale raz że mi go szkoda, a dwa transmisje zaczyna zrywać przy dłuższym posiedzeniu i wymaga resetu.
a chciałoby Ci się napisać parę słów o tym telefonie?
w dziale telefony oczywiście oraz o użytkowaniu go w charakterze modemu (bo jeśli się nie mylę to androidowy zabytek, chyba, że masz alternatywny firmware).
Nie ma problemu, przez weekend postaram sie mini recenzje napisac.
dziś odebrałem w/w router.
Ogólnie, budowa a'la samsung czyli plastiki takie se, choć spasowanie dobre.
Router po wyciągnięciu z pudła jest gotów do pracy, wystarczy go podłączyć do gniazdka, albo wsadzić baterię.
Internet, działa! W porównaniu z androidowym routerem strony otwierają się.... szybciej, drukarka szybciej IP otrzymuje i ogólnie gitara, za tą cenę chyba lepszego nie ma.
Kwestia jedynie trwałości....
to jeszcze kilka słów ode mnie - mój egzemplarz dotarł do paczkomatu w sobotę (22.03.14) o 14.45, tu dodam, że kupiłem go na Allegro w środę wieczorem (19.03.14), oczywiście nie mogłem go odebrać, bo jak co weekend byłem w pracy "gdzieś w Polsce", jakkolwiek weekend minął, więc skrobnę co nieco

na początek informacja od sprzedającego (raczej ważna, więc cytuję):
Cytat:Ważne! Pierwsze uruchomienia routera proszę przeprowadzać przy podłączonym zasilaczu sieciowym.
Router po włączeniu tworzy sieć WiFi o nazwie takiej jak MAC adres urządzenia.
Ustawiłem w konfiguracji szyfrowanie WPA2 z kluczem (hasłem): CMG531WE
Jest to nazwa modelu tego urządzenia.
Adres IP routera to 192.168.123.254 i taki trzeba wpisać w przeglądarce aby połączyć się z interfejsem WWW.
Przed skorzystaniem z akumulatora trzeba go naładować, jest w fabrycznym stanie.
W przypadku pracy w trybie stacjonarnym z podłączonym zasilaczem, lepiej wyjąć akumulator, wpłynie to korzystnie na jego żywotność i zmniejszy zużycie energii elektrycznej.
Ustawiona jest automatyczna konfiguracja połączenia GSM, tak że wystarczy włożyć kartę SIM i połączenie powinno zostać nawiązane bez ręcznego konfigurowania. Automatyczna konfiguracja połączenia działa dla: Aero2, Plus, T-Mobile, Orange, Play i Cyfrowy Polsat.

1. zacznę od pudełka - brak jakichkolwiek oznaczeń, czyli prawdopodobnie brak obwoluty, wewnątrz pełen komplet, czyli kabelek typu Y 2xusb->miniusb, ładowarka sieciowa miniusb w wersji europejskiej, płyta cd z instrukcjami i oprogramowaniem (zapewne do niczego nie potrzebna, jeśli nie używa się trybu modemu usb, ciekawe co będzie jak go podłączę jako modem?), angielskojęzyczna instrukcja szybkiej instalacji zawierająca na okładce model sprzętu CMG531WE-P21 akumulator oraz oczywiście sam router wraz z klapką akumulatora, zgodnie z opisem na aukcji wszystko oprócz routera wyglądało na nowe czyli nierozpakowane z fabrycznych folii, sam router posiada mikroryski, ale na pierwszy rzut oka wygląda jak nowy (zerwana plomba gwarancyjna potwierdza, że było w nim coś grzebane, ale sprzedający tego nie ukrywa w opisie aukcji)

2. póki co jestem w trakcie pierwszych testów sprzętu w trybie routera i sprzęt działa w pełni zadowalająco, tak jak wynika to z powyższego cytatu nie wymagał żadnej konfiguracji (jakkolwiek kartę SIM Aero2 już używałem z modemami, ciekawe jak zachowałby się na nówce od operatora), a zatem jest to w tej chwili chyba najtańszy mobilny router dla Aero2 (taniość wynika poniekąd z faktu, że kupujemy sprzęt poserwisowy bez gwarancji, bo 10 dni gwarancji rozruchowej to nie za wiele)

3. kontrolki statusu to 3 podwójne diody LED (mogące dzięki podwójnej konstrukcji świecić/mrugać na czerwono, "bursztynowo" - dla mnie to pomarańczowy oraz zielono): status zasilania i akumulatora; status połączenia 3G; wskaźnik siły sygnału oraz roamingu (u mnie wskaźnik roamingu najwyraźniej nie działa) oraz jedna monochromatyczna - zielona - stan WiFI, niestety wskazania nie są intuicyjne i bez wnikliwej lektury instrukcji zgadnięcie o co w nich chodzi raczej nie wchodzi w rachubę Big Grin

4. akumulator po całonocnym ładowaniu wytrzymał 5h 12' stacjonarnej pracy z kartą Aero2 BDI (w przypadku zastosowań faktycznie mobilnych czas pracy będzie zapewne krótszy) i przy okazji wyszły na jaw takie sprawy:
- kontrolka akumulatora nie zmieniła koloru z zielonego na czerwony zanim nie zostały zerwane połączenia najpierw 3G i potem wifi (przez chwilę myślałem, że to problem ze wznawianiem połączenia potem, że sprzęt padł...) dopiero w "stanie agonalnym" (gdy pozostałe diody zgasły) LED akumulatora zrobił się czerwony i po chwili urządzenie wyłączyło się, więc obserwacja diod LED nie ma wielkiego sensu... w GUI routera, który dla niezalogowanego użytkownika jest interfejsem informacyjnym niestety na próżno szukać jakiejkolwiek informacji o stanie akumulatora (jest to spory minus - nie wiadomo w jakim stanie jest akumulator)
- konstrukcja wyłącznika zasilania/przełącznika trybu: modem 3G <->wyłączony<->router 3G jest dość licha więc sugeruję nie używać jeśli nie musimy... (kolejny minus - element konstrukcyjny narażający na awarię)
- zastosowany akumulator typu NP-120 był dość powszechnie stosowany w sprzęcie fotograficznym, więc jest szansa na to, że takie akumulatory jeszcze przez jakiś czas będą bezproblemowo dostępne - jest to spory plus, bo takie akumulatory zastępcze można w tej chwili bez problemu kupić w cenie ~20zł, a przeważnie routery mobilne są wyposażone w trudno dostępne i drogie akumulatory

piotrkovski napisał(a):budowa a'la samsung czyli plastiki takie se, choć spasowanie dobre.
mi się bardziej kojarzy z D-Link'iem - podobna stylistyka obudowy
zastosowanie otworów wentylacyjnych ma szansę przedłużyć trwałość sprzętu, choć przy pracy na akumulatorze nie stwierdziłem, aby się mocno nagrzewał

PS zmieniam tytuł wątku na możliwie zbliżony do rzeczywistości (nie wiem jakie modemy montował w tym Zalip)

linki do opisów bliźniaczych modeli routera przeznaczonych prawdopodobnie na rynek USA
łudząco podobny CMG531AM
http://www.zalip.com.tw/en-us/product/19...531AM.html
oraz wersja CDMA/EV-DO czyli CMG531AM-EV1 (różniąca się od poprzedniej zapewne tylko zamontowanym modemem):
http://www.zalip.com.tw/en-us/product/19...M-EV1.html
Po weekendowym użytkowaniu, mam w miarę dobre odczucia, przełącznik jak kolega szopen zauważył marny, blaszka dociskająca kartę sim, raczej ją tylko podtrzymuje a sama karta dość luźno siedzi (w porównaniu z gniazdami w tel, i może stąd jest mój problem)
Ja mam problem z aero2, nie zawsze chce się zalogować po zakończeniu sesji, i trzeba go resetować, reanimować przez kilka minut, ale to raczej kwestia karty/operatora bo na orange jest sprawnie, i zimny start zajmuje <1min, i problemów nie ma.
Zamawiam 2 kartę aero2 i zobaczymy jak będzie śmigał na nówce.
mały update:

dziś sprzęt używany mobilnie (wytrzymał 5,5 h pracy), ale stosunkowo rzadko - postanowiłem sprawdzić ile wytrzyma po kolejnym długim ładowaniu, funkcja oszczędzania energii była w nim "fabrycznie" aktywna, ale postanowiłem też sprawdzić czy zmiana mocy wypromieniowanej przez moduł wifi pomoże w wydłużeniu czasu pracy routera, niestety okazało się, że ta funkcja nie działa i radio zawsze pracuje z pełną mocą...

po drugim ładowaniu dioda LED będąca wskaźnikiem zasilania zaczęła działać poprawnie
(wynika to najprawdopodobniej z postępującego procesu formowania akumulatora, który wymaga kilku pełnych cykli ładowania i rozładowania) i w momencie rozładowania akumulatora staje się czerwona (i z pomarańczowymi błyskami - tego instrukcja nie przewiduje) czyli można przyjąć maksymalny czas pracy zbliżony do 5godzin oraz odpowiednio wcześniej przygotować się psychicznie na utratę połączenia Big Grin lub po prostu podpięcie ładowarki - dioda stała się czerwona mniej więcej pół godziny przed całkowitym rozładowaniem akumulatora

a przeciętnie wznowienie połączenia zajmuje 75 sekund no niestety dość sporo (ale też nie spodziewałem się lepszych rezultatów)

zadałem kilka pytań sprzedającemu na intrygujące mnie tematy - wygląda na to, że opis niektórych funkcji w aukcji jest nieco na wyrost (chociaż przypuszczalnie jest to tłumaczenie z instrukcji/specyfikacji?), ponadto chciałbym otrzymać sterowniki bez przewalania "połowy internetu" w ich poszukiwaniu, gdy otrzymam odpowiedź postaram się opublikować jeśli będą to jakieś ciekawe informacje

PS odpowiedzi otrzymałem, sterowniki dla windows również (wymagające ręcznej instalacji)
najbardziej interesująca odpowiedź dotyczy telnetu - port 2300 i hasło amittima
oraz druga, że w razie zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych sieć wifi będzie otwarta (tego jednak dotąd nie zweryfikowałem - jest połowa maja, router od początku kwietnia pracuje 3-5 dni w tygodniu mobilnie w busie z kartą innego operatora niż Aero2 jak dotąd bezproblemowo)

PPS wiedziałem, że produkt firmy AMIT (właściciela marki Zalip) musi mieć wielu bliźniaków (obudowa jakoś tak znajomo mi wyglądała), oto jeden z nich Airlive 3GM
http://www.telix.pl/artykul/recenzja-air...40317.html
Widzieliście router, który sam restartuje połączenie?
Poszukajcie na Allegro "CAPTCHA auto restart".
zbig2 napisał(a):Widzieliście router, który sam restartuje połączenie?
kolego gbr nie widzę powodu do wstydu i pisania z innego nicka - dobra robota

proponuję ponadto umieścić informacje o dokonanych modyfikacjach w wątku poświęconemu temu routerowi, tak aby dotychczasowi użytkownicy mogli dostosować również swoje wcześniej kupione egzemplarze, do tego co się teraz dzieje w Aero2
http://forum.jdtech.pl/Watek-zalip-cmg53...ro-tablicy

ba nawet sam chętnie opublikuję w tamtym wątku aktualnego linka do Allegro mając pewność, że routery z tymi funkcjami będą nadal dostępne, a nie jest to np. unikatowy ostatni egzemplarz
To genialny w swojej prostocie pomysł. Może czas napisać plugina do OpenWRT robiący coś takiego?
(15-05-2014 02:49)szopen napisał(a): [ -> ]kolego gbr nie widzę powodu do wstydu i pisania z innego nicka - dobra robota

Jeden z domowników stara się pomóc mi sprzedać ten sprzęt Blush

Ta modyfikacja firmware to mój pomysł i wykonanie. Na razie mam 2 takie egzemplarze. Będę miał jeszcze kilka.
gbr napisał(a):Ta modyfikacja firmware to mój pomysł i wykonanie. Na razie mam 2 takie egzemplarze. Będę miał jeszcze kilka.
a jesteś skłonny to opublikować?
w sumie ten model routera jest na tyle mało popularny na rynku, że podejrzewam, iż większość użytkowników to i tak osoby które kupiły wersję modyfikowaną wcześniej przez Ciebie

link umożliwiający łatwe znalezienie routerów na Allegro aktualizacja styczeń 2015 - wciąż są dostępne
http://tinyurl.com/allegro-zalip-restart

i wersja dla węszących podstęp Big Grin
http://preview.tinyurl.com/allegro-zalip-restart
Chętnie bym udostępnił, ale na razie nie jestem w stanie przygotować tej aktualizacji w formie pliku .bin, który dałoby się wczytać z poziomu interfejsu WWW.
Po prostu producent nie opublikował żadnej aktualizacji firmware do tego modelu, na podstawie której mógłbym przygotować własny plik.
Sam używam metody programowania partycji pamięci flash z poziomu systemu operacyjnego routera. Niestety wymaga to przygotowania dedykowanego środowiska na komputerze PC w oparciu o serwer NFS, a następnie na routerze wykonania dosyć skomplikowanej procedury zmiany systemu plików root’a poleceniami pivot_root i chroot.
Przekierowanie