Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Sony Xperia M dual (model C2005) dyskusja ogólna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
po przesiadce z Samsunga Galaxy Y duoz (GT-S6102) płynność działania interfejsu wręcz rzuca na kolana (mimo, że to telefon ze średnio-niskiej półki cenowej)

póki co działaniem systemu jestem wręcz zachwycony, podoba mi się przynajmniej kilka modyfikacji systemu wprowadzonych przypuszczalnie przez Sony (muszę pobawić się jeszcze jakimś innym dualsimem z Androidem 4.2.2 by mieć pewność, czy wszystko co mi się spodobało to zasługa Sony, czy też po prostu to nowe elementy systemu)

przynajmniej chwilowo testów w Aero2 nie planuję - wymaga karty SIM w rozmiarze micro, a że nie mam "na składzie" adaptera micro-mini, ani drugiej karty SIM to szkoda mi wyłamywać w tej chwili jedyną do jakiej posiadam dostęp...

gorzej sprawy się mają jeśli chodzi o hardware, chociaż w tej chwili za wcześnie na jakieś konstruktywne opinie, ale mam już wstępne spostrzeżenia, niestety nie mam pewności czy są one związane z działaniem telefonu czy karty SIM...

póki co stwierdziłem możliwe problemy ze stabilnością działania karty SIM w 2 slocie jeśli wybierzemy dla tego slotu "preferowane 3G" (ustawienie nazywa się "WCDMA(preferowane)/GSM"),
w slocie nr 1 nie stwierdziłem tych problemów
(ale przyczyną mogły być zużyte lub brudne styki jednej z użytych kart SIM, więc niestety nie wiem czy problem jest powtarzalny, być może będę musiał wyrobić sobie duplikat karty SIM by mieć pewność, że problem leży w telefonie)

możliwy wybór dla każdej karty to "tylko 3G"/"tylko 2G" /"preferowane 3G"

nazwy w interfejsie tych ustawień to "WCDMA"; "Tylko GSM"; "WCDMA(preferowane)/GSM"

oczywiście tylko jedna z kart może pracować w trybie 3G, natomiast podobnie jak w wielu innych konstrukcjach obie karty mogą pracować w trybie 2G (takie rozwiązanie nie dotyczy Aero2, ale nadaje się do oszczędzania energii oraz do pracy w warunkach kiepskiego zasięgu w przypadku dowolnego z operatorów komercyjnych)

druga sprawa, to wydaje mi się, że czułość toru radiowego jest dość niska (niestety zaniki zasięgu też mogą być kwestią wadliwie pracującej karty SIM...)

trzecia sprawa - czułość modułu GPS pozostawia też trochę do życzenia

czwarta: ustawienia pracy 2 kart SIM są rozrzucone w różnych pozycjach menu ustawień, jeśli nie czyta się nazw grup ustawień (te kapitalikami) to są one o nieintuicyjnych nazwach

np.wybór karty używanej do obsługi przesyłania danych znajduje się w:
Ustawienia -> URZĄDZENIE -> Ustawienia obsługi 2 kart SIM -> USTAWIENIA OGÓLNE -> Karta SIM do trans. d.
(zachowałem oryginalną pisownię, jeśli będę miał trochę czasu to przygotuję jakieś zrzuty ekranu)
ale np. konfiguracja APN w:
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Nazwy punktów dostępu
a tryb 3G/2G/3G+2G w
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Tryb sieci -> Preferowany tryb sieci

póki co to tyle, ostateczny opis wrażeń nie prędzej niż przynajmniej po kilku tygodniach codziennego używania telefonu
(11-02-2014 03:56)szopen napisał(a): [ -> ][...]
np. konfiguracja APN w:
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Nazwy punktów dostępu
a tryb 3G/2G/3G+2G w
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Tryb sieci -> Preferowany tryb sieci

Hej

Mam Sony Xperia M dual
ustawiam dokładnie jak opisane:
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Nazwy punktów dostępu
a tryb 3G/2G/3G+2G w
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Tryb sieci -> Preferowany tryb sieci

mam to na SIM 2 ,ale.. nie mam możliwości wyboru APN wpisania tam coś, do 1 (karta playa) mam tam internet i mms...jak zamienię karty slotami to samo, dla AERO NIC;/
Zacznę od tego, że TNIEMY CYTATY, pozwoliłem sobie skrócić powyżej dla jasnego przykładu...

a teraz do sedna, bo zapewne nie czytałeś instrukcji obsługi...
to czego szukasz jest tam:
Ustawienia -> SIECI ZWYKŁE I BEZPRZEWODOWE -> Więcej... -> Sieci komórkowe -> SIM1 (lub SIM2) -> Nazwy punktów dostępu -> tu klikamy trzy pionowo ustawione nad sobą kwardraciki/kropki (jest to tzw. menu kontekstowe) -> Nowa nazwa APN -> Nazwa=Aero2, APN=darmowy, ewentualnie Typ APN=default.supl, protokół jeden i drugi = IPv4

generalna zasada konfiguracji dla Androida jest tu w podwieszonym wątku o nic nie mówiącym temacie
Android instrukcja konfiguracji z Aero2
Nie czytałam instrukcji

dziękujęSmile
wyskakuje captcha wpisuję,ale żąda restartu internetu,jak to zrobić?
restartując komórkę?

udało się,tak działa

teraz muszę spróbować udostępnić internet na laptopa(bo mi czaem sieć pada;/)

o, tetheringSmile
http://userguide.sonymobile.com/referrer...works.html
Odpowiedzi na takie pytania są tutaj:
http://jdtech.pl/2014/04/captcha-w-aero2...blemy.html
Witam wszystkich!!! Posiadam xperie m dualsim wersje c2005 i kartę aero2. Po ustawieniu telefonu mam pełny zasięg na sim aero i plusa. Nie wiem jednak jak uzyskać połączenie z internetem. Zawsze wyświetla mi komunikat o braku połączenia. Pozdrawiam!!!
Patrz post #1
Cytat:oczywiście tylko jedna z kart może pracować w trybie 3G, natomiast podobnie jak w wielu innych konstrukcjach obie karty mogą pracować w trybie 2G (takie rozwiązanie nie dotyczy Aero2, ale nadaje się do oszczędzania energii oraz do pracy w warunkach kiepskiego zasięgu w przypadku dowolnego z operatorów komercyjnych)
Wink
W związku z powyższym trzeba przeprowadzić odpowiednią konfigurację - również post #1.
Przywróciłem fabryczne ustawienia, wprowadziłem na nowo dane no i udało się. Śmiga całkiem fajnie, ale baterii ubywa w oczach. Pozdrawiam!
Mam pytanie do użytkowników Xperii M Dual

Na swoim telefonie mam Androida 4.2. System nie jest brandowany (tak sądzę). Nie był kupowany w salonie, jedyne co w nim znalazłem po uruchomieniu to jakiś, chyba rosyjski, skrót, który od razu skasowałem i przeglądarka Opera, która chyba domyślnie na Androidzie nie jest instalowana.

Za kilka dni lipiec, a ja ciągle nie dostaję informacji o aktualizacji Androida do wersji 4.3. Sprawdzam te aktualizacje z menu telefonu i za pomocą programu Update Service.

Czy to normalne? Czy mogę sobie sam zaktualizować system bez utraty gwarancji?
a co masz w "informacjach o telefonie" (możesz zrobić zrzut ekranu)
Numer modelu: C2005
Wersja systemu Android: 4.2.2
Wersja pasma podstaw. : 2.12.J.2.12_8x30_M:3034.42.00.000319_A:3034.42.00.002227
Wersja jądra: 3.4.0
user@si-buildpc-01 #1
Tue Oct 15 13:41:32 CST 2013
Numer kompilacji: 15.2.A.2.5
specjalistą nie jestem, ale na moje oko wygląda to poprawnie (głowy sobie nie dam uciąć, choć wydaje mi się, że jeszcze niedawno ten model był sprzedawany w PL z softem 15.2.A.1.12)

możesz ewentualnie sprawdzić czy masz wybrany tryb MTP w
ustawienia -> Xperia -> łączność przez USB -> tryb połączenia USB
(ponieważ w trybie MSC podobno występują problemy z aktualizacją)

zamiast PC Comapanion
http://www.sonymobile.com/pl/tools/pc-companion/
można spróbować użyć Sony Update Service
http://www.sonymobile.com/pl/tools/update-service/
(ale o ile mi wiadomo aktualizacja przez SUS nie umożliwia zachowania plików - telefon zostanie ustawiony w "stan fabryczny" czyli koniecznie należy zrobić pełen backup telefonu, co i tak jest zalecane przed aktualizacją systemu)
parę (sp)ostrzeżeń po aktualizacji systemu (później opiszę ze szczegółami opisałem ze szczegółami w takim stopniu w jakim pamiętam, 4.3 protestuję póki nie będę maił czasu na zabawę w downgrade):

1) jeśli macie ten telefon z androidem 4.2.2 i nie zgłasza on chęci aktualizacji, to... należy się tylko z tego cieszyć, bo w wersji 4.3 Sony mocno zepsuło interfejs użytkownika dual-sim (na tyle, że planuję powrót do wersji 4.2.2),
w przypadku używania telefonu z kartami SIM Aero2 BDi i dowolnego operatora może nie ma to tak wielkiego znaczenia, ale akurat używam z kartami 2 różnych operatorów W4 i dość skuteczne zamaskowanie faktu np. z której karty SIM wykonane było połączenie przychodzące czy przyszedł SMS jest naprawdę wkurzające - w 4.2.2 karty były rozróżniane kolorem ikonki, teraz jest to ledwo widoczna cyferka na mikroikonce SIM, można powiedzieć "szara na szarym")

2) przy robieniu backupu (co warto zrobić przed jakimikolwiek czynnościami związanymi z firmware) warto wyjąć z telefonu kartę micro-SD (ujmę to tak, używam karty 16GB zapełnionej mniej więcej w połowie - z włożoną kartą PC Companion nie poradził sobie z backupem mimo kilku prób i czekania kilka-kilkanaście godzin na zakończenie etapu przygotowania przed faktycznym kopiowaniem plików)

3) to podpowiedź dla kolegi karoltomek, jeśli telefon i windowsowe oprogramowanie nie zgłasza chęci aktualizacji, to jest prawdopodobne, że:

a) ma on odblokowany bootloader, czyli jest już bez gwarancji producenta (bo zgłoszenie się po kod zdjęcia blokady = umieszczenie IMEI telefonu w bazie danych Sony, połączone z "dobrowolną" rezygnacją z gwarancji i zgodą na odpłatne usuwanie awarii związanych z nieautoryzowanym oprogramowaniem)
relock można wykonać tym programem:
http://www.flashtool.net/index.php
co nie usuwa telefonu z wyżej wspomnianej bazy, ale umożliwi działanie PCC lub SUS

b) telefon pochodzi z dystrybucji nie przeznaczonej do Europy (więc także jest bez gwarancji producenta)
ponoć można to stwierdzić przy pomocy kodu *#*#7378423#*#* (czyli *#*#service#*#*) - chodzi o menu service info ->software info (jeśli zrobisz zrzuty ekranu mogę porównać z moim niestety już po aktualizacji), zapewne chodzi o zawarte w nazwach wersji słowa generic i world, u mnie customization to: 1276-1851_R1C

4) mimo, że PCC zaproponował i wykonał aktualizacje z zachowaniem danych, to są problemy z działaniem telefonu (a konkretniej z aktualizacjami niektórych aplikacji, w tym "centrum aktualizacji" autorstwa Sony nie działa poprawnie), więc tak czy inaczej czeka mnie użycie SUS i usunięcie wszystkich danych z telefonu (dodam, że telefon bez roota i z nierozgrzebanym bootloaderem i mam ponad 700MB wolnego w pamięci wewnętrznej, a mimo to wiele aktualizacji krzyczy o błędzie z powodu braku miejsca...)

5) w 4.3 niemożliwe (przynajmniej jak dotąd) jest łatwe pełne zrootowanie telefonu (bez odblokowania bootloadera co = utracie gwarancji), dla pragnących root'a link (trzeba to zrobić przed upgrade do 4.3 w przeciwnym razie konieczny jest downgrade):
http://forum.xda-developers.com/showthre...?t=2709911

6) tu jest lista co poprawiono w 4.3 (może później trochę z tym popolemizuję, bo tak naprawdę aktualizacja nie wniosła nic naprawdę istotnego, jedyne co widać na pierwszy rzyt oka to skopany UI dualsima i zmienione oprogramoiwanie sterujące aparatem fotograficznym, które jakoś póki co też mnie nie przekonało, że jest lepsze oraz usunięto tapetę na której ikonny na pulpicie były najczytelniejsze)
http://techbeasts.com/2014/04/01/update-...-firmware/
Dzięki za wszystkie informacje, jak tylko będę miał więcej wolnego czasu, to sprawdzę tę aktualizację.

To zdjęcie z informacjami o systemie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d23...100ab.html

Nie wiem, czy to jest ważne, znalazłem jeszcze w opcji Configuration taki wpis:
Rooting Status:
Bootloader unlock allowed: Yes >>> co to oznacza?
karoltomek napisał(a):Bootloader unlock allowed: Yes >>> co to oznacza?
oznacza, że w przypadku tego egzemplarza telefonu możliwe jest odblokowanie bootloadera
nie wynika jednak z tego czy aktualnie masz odblokowany bootloader, czy nie
(niektórzy operatorzy zamawiając brandowaną dla siebie wersje oprogramowania telefonu mogą wyrazić dość niemiłe dla użytkownika życzenie, aby nie można było zdjąć blokady, a tym samym użytkownik jest zmuszony do używania softu tylko w wersji dla tego właśnie operatora - jest to forma blokady telefonu zbliżona do SIM-locka, tylko teoretycznie niemożliwa do ściągnięcia)

z obrazka dla mnie niewiele wynika - wygląda na to, że masz wersję przeznaczona do dystrybucji wszędzie, czyli raczej nie powinno być problemów z update, ale wersja customizacji jest inna niż u mnie, moja: 1276-1851, twoja: 1276-0071
(jak wcześniej wspomniałem nie jestem specem, więc może nie umiem właściwie zinterpretować wyników, to nie jest popularny model, aby było łatwo znaleźć dogłębne informacje, właściwie jedyne czego się dogrzebałem, to fakt, że telefony w dokładnie tej wersji co twoja występują w Rosji)

tak czy inaczej moim zdaniem nie warto robić update z powodów które opisałem wyżej

PS nie musisz robić zdjęć telefonu - klawisz gotowości (wyłącznik) jako jedną z funkcji (po przytrzymaniu 2s przy odblokowanym ekranie) ma przypisany zrzut ekranu
nadszedł czas na miniaktualizację

1) może nie jestem przeciętnym userem i 115 zainstalowanych aplikacji + to co fabrycznie było na pokładzie oraz smartwatch to zbyt wiele na telefon 2 lata temu ze średniej półki i tylko z tego powodu zaczęły się niedawno problemy z miejscem w pamięci (ma on zaledwie 2GB dla użytkownika + slot TF w którym mam kartę 32GB), ale tak naprawdę strzałem w kolano jest zablokowanie możliwości przenoszenia aplikacji na kartę pamięci, więc aby przeprowadzić aktualizacje aplikacji od niedawna muszę wykonać parę trików z kasowaniem śmieci (jak się okazuje największymi "śmieciarzami" są aplikacje od google: "usługi google play", chrome, mapy i "aplikacja google" i wystarczy skasować dane pierwszej i ostatniej z nich, aby uzyskać działanie aktualizacji…)

no ale ja nie o tym, tylko o planowanym postarzaniu (czyli jednej z niewielu teorii spiskowych, które akceptuję)

otóż
2) telefon (biorąc pod uwagę pierwszy post, bo kwitów nawet nie chce mi się szukać - jestem w 100% pewien że przekroczył 24 miesiące od zakupu…) ma w tej chwili 2 lata i 3 miesiące, jest to czas ciągłego użytku, mimo to akumulator trzyma się nadal nieźle (a odkładałem wymianę telefonu na nowszy m.in. dlatego, że aku jest w zbyt dobrym stanie by sprzęt trafił na elektro-śmieci) i co się stało?
podczas robienia zdjęć z użyciem podświetlenia LED (tryb "latarka") dioda pełniąca rolę flasha nagle zgasła…
a, że akumulator jak nigdy miałem na "ostatnich procentach" pomyślałem, że winowajcą jest brak energii
niestety najwyraźniej nie miałem racji - LED jest martwy…
a więc telefon "do kubła" (może się da naprawić, ale zanim go rozgrzebię jego miejsce zajmie inny i NIE będzie to Sony)
Przekierowanie