Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E3131s-2 HL - antena wewnętrzna słabo działa, a zewnętrzna jest ok.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Mam od jakiegoś pół roku wspomniany modem. Używam go do odbioru aero2. Nie narzekałem, dokupiłem do niego tanią antenę na allegro, bo mieszkałem w takim budynku, że całkowicie tłumił sygnał i mi wystarczyło jedynie przeniesienie "punktu odbioru" pod samo okno.

Potem, po małej przeprowadzce, w nowym budynku już problemów z sygnałem nie miałem, było 5 kresek bez anteny zewnętrznej i w podróży też ładnie łapał...

Ale właśnie zauważyłem dziwną rzecz. Od niedawna gdy modem działa na antenie wewnętrznej, to mam bardzo małą siłę sygnału, czasami 0, czasami 1 kreskę, 2, a nawet skoczy do 4, ale stabilnie dobrego sygnału nie ma... I w domu i w podróży.

I nie chodzi tu, że słaby sygnał, daleko nadajnik itp. , bo tam, gdzie kiedyś miałem bardzo dobry zasięg, teraz ledwo łapie.

Co więcej - gdy podłącze drugi modem - Huawei E510 (bez anteny zew. bo nie ma gniazda) w tym samym miejscu - łapie sygnał bardzo dobrze.

I teraz ciekawe - gdy podłącze pod E3131 antenę zewnętrzną - zasięg robi się bardzo dobry!

Zdjąłem obudowę - gniazdo antenowe wygląda dobrze, nie widzę śladów, żeby było w którymś miejscu oderwane od płytki.

Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania modemu?

Pozdrawiam.
Może jest uszkodzony mechaniczny przełącznik, który odłącza antenę wbudowaną - i ona jakoś nie do końca jest załączana po odłączeniu anteny zewnętrznej?
Właśnie też coś takiego podejrzewam, aczkolwiek pomyślałem też, że gdyby tak było, to w ogóle nie miałbym zasięgu po odłączeniu anteny zewnętrznej.

Chyba, że to samo nieoderwane gniazdo jest w stanie odbierać fale jak antena zewnętrzna, tyle, że po prostu słabo.

Tak jak się nad tym zastanowić to by nawet miało sens.

A można prosić o bliższe informacje jak ten mechaniczny przełącznik działa? Tzn co prowadzi do jego przełączenia? :-)
O jakiej antenie zew. mówimy?
Zwykła antena z Allegro, ten tzw. "patyk", wtyk CRC9.
Uojezu, ale odpad Smile Typowy tłumik sygnału, póki nie znajdzie się za oknem Smile To już lepiej przedłużacz USB.

Co do samej konstrukcji CRC9 nie wiem, nie rozbierałem samego złącza, ale do gniazdka dochodzą sygnały zarówno z wbudowanej, jak i podłączanej anteny - wyrwanie gniazda powoduje odłączenie obu anten od elektroniki modemu. Być może jest tam mechaniczny styk rozłączający, ale nie mówię na 100%, że on tam faktycznie jest - rozłączenie może być wykonywane elektronicznie (tylko po co wtedy sygnał anteny wbudowanej przechodziłby przez gniazdo?) jak i zawsze spięte na krótko (to samo pytanie - jak zawsze wpięte, to po co przepuszczać przez gniazdo?).
Ok, dziękuję za odpowiedź.

Pytałem, bo miałem nadzieję, że może dowiem się czegoś na temat tego przełącznika, a tym samym też czegoś o dziwnym zachowaniu modemu. A w sieci nic na ten temat znaleźć nie mogę.

No cóż. Na razie korzystam z podpiętą anteną. Pozdrawiam.
Przekierowanie