Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Przepustowość lub pojemność nodeB
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Mam pytanie jaka jest przepustowość (pojemność) pojedynczego nowoczesnego
nodeB, np. stacja umts 900MHz zaimplementowane HSPA, trzy anteny.
Zakładając że wszyscy użytkownicy maja dobrą moc sygnału, to ilu takich użytkowników może pracować z maksymalną przepustowością HSPA?
Pomijam połączenie ze szkieletem sieci(zakładam ze ma ogromną przepustowość).
Przeglądałem rozwiązania Ericssona ale nie znalazłem takich parametrów podanych wprost.

Może dopiszę moje rozumowanie na przykładzie, a później ktoś mnie ewentualnie poprawi
umts 900 HSPA(21 Mb/s) 6 sektorów(6 anten)
przepustowość=21 *2(komórki)*6=252 Mb/s ?
Teoretycznie w technologii 3G na jednym sektorze może pracować... jedna osoba z maksymalną prędkością oferowaną przez modulację o maksymalnej prędkości oferowaną przez stosowaną technologię. Czyli trzysektorowy maszt (uwaga: każdy sektor to 2 promienniki - razem mamy 6 promienników), czyli prędkość wymagana do "zasilenia" stacji bazowej to 63 Mbit/s w przypadku kategorii 14.
Oczywiście potrzebny jest zapas na sygnalizację, sterowanie stację bazową oraz zwykle stację bazową 2G często znajdującą się na tym samym maszcie.
Poza tym stacji bazowych kat14 pewnie nie ma wiele, bo np. Aero wszystkie stacje bazowe ma w technologii MIMO 28 Mbit/s.

Ale dlaczego to tylko teoria? Powodów jest mnóstwo. Wymienię najistotniejszych kilka przykładów:
1. Mało kto transmituje dane 100% czasu z maksymalną prędkością.
2. Rzadko kiedy sygnał jest na tyle dobry, żeby udało się uzyskać maksymalną prędkość i najwyższy tryb pracy.
3. W związku z 1 i 2 znakomita większość terminali pracuje w trybie... UMTS, a nie HSPA, bo czeka na dane do przesłania i w ten sposób obciążenie sieci jest dodatkowo zmniejszone.
4. Prawie nigdy wszystkie modemy podłączone do danego sektora pracują z tą samą prędkością (trybie związanym z kategorią HSPA) - a to powoduje zmniejszenie przepustowości potencjalnej stacji bazowej.
Przekierowanie