Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: klika pytań o router 1043nd + drukarka, DLNa, NAS, Torrenty w jednym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dzięki szopen.
Siedzę już właśnie na gargoylu z exrootem. Ponieważ jednak linux nie jest moją mocną stroną to kilka rzeczy w konfiguracji będzie musiało poczekać aż w przyszłym tygodniu znajomy znajdzie chwilkę czasu i razem powalczymy.
Poproszę Cie jeszcze o poradę:
1. Czy możesz mi podać (jeśli masz NAS) jakie masz transfery odczyt/zapis na dysku NAS podpiętym do routera? Bo z tego co czytałem to nie jest to demon prędkości.
2. Jaki format plików zrobić na dysku? ext3, ext4 czy ntfs aby można było normalnie podpiąć w razie czego do windowsa?
3. Ponieważ przymierzałem się do kupna dysku na Backup danych to może robić go właśnie na NAS który przy okazji służyłby za miejsce na filmy i torrenty. Z tego co czytam to WD RED jest ok na NAS http://www.morele.net/dysk-western-digit...rx-500407/ ale czy nawiązując do pytania 1 i 2 (gdyby okazało się, że nie będę zadowolony z transferów) mógłbym go na stałe używać normalnie wpiętego do PC pod windows, czy też nie będzie się on do tego celu nadawał.?
Seria WD RED jest przeznaczona właśnie do pracy ciągłej z ograniczonymi okresami kalibracji (aby dyski nie wypadały z macierzy RAID z powodu timeoutów) - w odróżnieniu od innych modeli idealnie nadają się do NASów. Ale to dodatkowa pozytywna cecha, która nie wypływa negatywnie na pracę dysku w trybie normalnym, w komputerze.
Jeżeli dysk na stałe chcesz zostawić podłączony do routera, to najzdrowiej wybrać ext (na dziś pewnie najlepiej ext4). NTFS to zawsze potencjalne problemy wydajnościowe i potencjalnie nawet logiczne, gdy nie zarządza tym natywnie Windows. Wtedy lepiej już użyć FAT32, o ile jest w OpenWRT jego obsługa.
(04-05-2013 11:17)jakubd napisał(a): [ -> ]...to dodatkowa pozytywna cecha, która nie wypływa negatywnie na pracę dysku w trybie normalnym, w komputerze.
Dzięki właśnie tego chciałem się upewnić.
Czy aby korzystać z "HDD z ext4" pod win8 to powinienem od tego zacząć http://netbit73.blogspot.com/2011/07/ext...zybko.html
czy też jest jakiś inny/lepszy sposób na odczyt i zapis ext4 pod windowsem?
Ja tam używam wtyczki do Total Commandera, ale nigdy nie podłączam ext4 na stałem do Windows bezpośrednio.
rzepa10 napisał(a):1. Czy możesz mi podać (jeśli masz NAS) jakie masz transfery odczyt/zapis na dysku NAS podpiętym do routera? Bo z tego co czytałem to nie jest to demon prędkości.
2. Jaki format plików zrobić na dysku? ext3, ext4 czy ntfs aby można było normalnie podpiąć w razie czego do windowsa?

ad 1. mam podpiętego pena usb w charakterze dysku (jest bezgłośny) transferów nie mierzyłem, ale nie ma szału (a w tej chwili jestem na drugim końcu Polski więc raczej nie sprawdzę)

ad 2. obecnie używam ext4 jeśli chodzi o sterowniki systemu plików dla windows, to zapis na ten system plików nie jest obsługiwany, ale odczyt załatwisz np. tym
http://ext2read.blogspot.com/2010/04/ext...2-and.html
http://www.ext2fsd.com/

PS kiedyś używałem tego:
http://www.fs-driver.org/index.html
ale zdaje mi się, że obsługuje tylko ext2 i odczyt ext3
Stron: 1 2
Przekierowanie