Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Jakiego operatora internetu wybrać?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Tylko operatorzy ADSL często dostają jakieś preferencyjne rabaty/zniżki za inwestycje dla nowych klientów.
Trochę bez sensu ten projekt. Po co budować ten światłowód i wydawać tyle kasy skoro najprawdopodobniej raczej i tak nie będzie z tego nikt korzystał bo ew. koszty podłączenia każdego domu do sieci są duże i raczej nikogo nie będzie na to stać. Na tym skorzystają tylko bogatsi ludzie którzy mieszkają na ternach wiejskich i ich będzie stać na podłączenie się do sieci. No chyba, że operator zdecyduje się podłączyć mieszkańców to wtedy projekt nabiera barw.
Chodzi zapewne o to, żeby koszt wejścia operatora na rynek był mniejszy - teraz światłowód trzeba ciągnąć 100km. Jak skończą projekt - nie trzeba będzie wcale - do klientów będzie można radio puścić.
najprosciej wyjasnic to na przykladzie ze stanów gdzie po różnych tornadach operatorzy nie chca odbudowywac linii telefonicznych (zwyklych) bo im sie nie oplaca skoro kazdy ma komorke. inna sprawa ze jak braknie pradu to komorki sie nie doladuje a zwykły stacjonarny (przewodowy bez zasilacza) to prad do działania ma niezaleznie dostarczany kablem telefonicznym. ma to znaczenie wlasnie przy roznego rodzaju kleskach zywiołowych gdzie jak wywali maszt to nie ma zasiegu podobnie z brakiem pradu to nadajnik nie pracuje
Podobno projekt już ruszył. Nigdzie nie mogę znaleźć planowanych terminów budowy w danych miejscowościach. Podobno istnieje taki plan.
(18-10-2013 19:49)spag napisał(a): [ -> ]najprosciej wyjasnic to na przykladzie ze stanów gdzie po różnych tornadach operatorzy nie chca odbudowywac linii telefonicznych (zwyklych) bo im sie nie oplaca skoro kazdy ma komorke. inna sprawa ze jak braknie pradu to komorki sie nie doladuje a zwykły stacjonarny (przewodowy bez zasilacza) to prad do działania ma niezaleznie dostarczany kablem telefonicznym. ma to znaczenie wlasnie przy roznego rodzaju kleskach zywiołowych gdzie jak wywali maszt to nie ma zasiegu podobnie z brakiem pradu to nadajnik nie pracuje

Jak jest klęska żywiołowa i nie ma prądu, to zwykle i operator nie ma zasilania i /lub linia zerwana i stacjonarny jest tylko pudełkiem.

Ostatnio często pojawiają się informacje o wezwaniu pomocy za pomocą komórki, a nie stacjonarki.
Wie ktoś może czy gdzieś już budują te kable ?
Właśnie dzwoniłem do mojego operatora internetu i się okazało, że mam umowę na czas nie określony! Smile Pomyślałem, że bym wziął internet z takiej radiówki lokalnej. Problem w tym, że założenie kosztuje 180zł bo w skład tej ceny wchodzi antena wifi, którą mam na kominie bo kiedyś miałem internet po wifi. Mam kartę wifi tplink tl-wn722n i jakąś antenę yagi. Kabel przy antenie jest urwany to bym do jakiegoś kolesia poszedł to bym dłuższy kabel wlutował i do tego końcówkę rpa sma. Podpiął bym tą antenę do karty i powinno chyba działać co nie ? Z resztą pisałem już o tym wcześniej chyba. Teraz pojawia się kolejny problem co zrobić z routerem. Są takie routery co bym mógł podpiąć tą moją antenkę i rozdzielać internet ?
Są, ale taniej wychodzi zwykle zakup dwóch urządzeń - routera, który będzie robił za odbiornik (tryb klienta) oraz drugiego, który sygnał rozdzieli. Przy okazji odbiornik może być bliżej anteny, a router domowy - bliżej użytkowników.
jakubd napisał(a):routera, który będzie robił za odbiornik (tryb klienta) oraz drugiego, który sygnał rozdzieli.
no ja generalnie w takich sytuacjach proponuję 2 urządzenia przy czym jako "obiorcze" pracuje zawsze zwykły prosty AP (różnica w cenie ale nie tylko to - nie każdy, a wręcz mało który router wifi ma funkcje klienta wifi, no i czasem AP jest dostarczany przez providera), a jako drugie urządzenie rozdzielające wifi na terenie posesji jest to już router wifi

a co do instalacji antenowej - prawdopodobnie będzie koniecznie ustawienie tej anteny na kominie we właściwym kierunku (no chyba, że chodzi o tego samego providera od którego już kiedyś był przyłączony internet)

PS nie jest pewne, że nowy provider świadczy usługi w tej samej technologii (jeśli to WiFi to może być np. 5GHz zamiast 2,4GHz i wtedy stara instalacja antenowa staje się bezużyteczna)
Ten net jest na wifi. Widziałem jak u kolegi zakładał neta to zrobił tak. Powiesił antenę na komin po czym doprowadził kabel do pokoju i uciął kabel. Na końcu założył zwykły kabel sieciowy. Wystarczy do kompa podpiąć kabel pod karte i net jest gotowy. Nie trzeba się łączyć konfigurować połączenia itp. Do tego bym nie musiał chyba kupować jeszcze ap. Jednak będę musiał chyba kupić tą antenę od niego.
cegulla: sorry, gadasz od rzeczy. Antena musi być podłączona do odbiornika WiFi, którym jest albo karta sieci bezprzewodowej, albo router WiFi. Są anteny z wbudowanym routerem/kartą sieciową, ale wtedy do nich trzeba doprowadzać zasilanie i na pewno nie tnie się kabla ot tak.
jakubd napisał(a):i na pewno nie tnie się kabla ot tak.
a niby jak? oczywiście, że się tnie kabel i zarabia na nim końcówkę, tak jest najwygodniej w przypadku indywidualnej instalacji w zróżnicowanych warunkach
i to obojętnie jaki to jest kabel, w przypadku koncentryka antenowego jest istotne aby był najkrótszy, a skrętkę tnie się dla wygody i zminimalizowania kosztu instalacji

a z całą resztą wypowiedzi zgadzam się w 100%, najprawdopodobniej użyte urządzenie to zasilany z PoE outdoorowy AP lub router z WISP zintegrowany z anteną

co do kwestii męczenia tematu prze cegulle to i owszem już dawno czas zakończyć ten wątek ;P

sugeruję pójść do providera, pochwalić się posiadanym sprzętem i ustalić indywidualne warunki (jeśli chcesz mieć internet wifi w domu to posiadany router załatwia sprawę o ile dostawca daje AP, a z ostatniego opisu wynika, że tak jest)
Z tym "ot tak" chodziło mi o sugestię, że się tnie koncentryka i zaciska w RJ45 Smile No i do zaciśnięcia jakiejkolwiek końcówki trzeba mieć sprzęt, dlatego nie robi się tego ot tak.
I dokładnie - operator doradzi.
Ile może kosztować najtańszy ap ? Szukam tak po necie i ceny są od 90zł, nie da się kupić tańszego ap ?
da się kupić tańszy, jeśli będzie np używany
http://allegro.pl/listing/listing.php?st...zia%C5%82y
ale dlaczego się upierasz, by nie dostać sprzętu od providera nie wiem
(dostawca wcale się nie musi zgodzić na to by klienci używali własny sprzęt - dużo łatwiej zarządzać "parkiem maszynowym" gdy jest to jeden lub 2 modele tego samego produce3nta niż np. 10 albo i więcej różnych, a każdy innego producenta)
Taką antenę ma chyba mój kolega Big Grin działa ona na takiej samej zasadzie.
to nie jest tylko antena to jest właśnie accesspoint zewnętrzny (zawiera w środku antenę i accessponita oraz router, który może działać również w trybie WISP) i jest zasilany przez PoE więc wystarczy 1 kabel - skrętka aby go podłączyć choćby i na kominie
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie