Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Jakiego operatora internetu wybrać?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Światłowody - tak. Dla Mazowsza - tak. Dla wszystkich - tak, ale węzłów komunikacyjnych, a nie domów, czy mieszkań.
Czyli co to oznacza? Do domów nie doprowadzą mi kabla?
Światłowodu nie. Kabel innego typu (a jak będzie chciał, to nawet lokalne światełko) może ci dociągnąć lokalny operator, który zdecyduje się na skorzystanie z takiego węzła i wykupienie usługi dostępowej. Z tego co ja zrozumiałem, to oni stawiają tylko kanały. Usług internetowych w środku nie będzie od ręki.
Aha czyli oni będą kopać przez całą miejscowość kabel i podłączenie domu pod ten kabel to już kwestia operatora ? Ile takie podłączenie może kosztować?
Oni wybiorą punkt docelowy (np. centrala telefoniczna z pomieszczeniem dla innych opów lub moduł wyniesiony centrali albo po prostu pomieszczenie w urzędzie gminy - cokolwiek co się nadaje na miejsce interconnectu). To nie jest tak, że w kabel można się wpiąć - to nie miedź, tylko światłowód i połączenia możliwe są tylko właśnie w węzłach.
Czyli, że przykładowo oni zrobią w mojej miejscowości taki interconnect w jakimś pomieszczeniu lub zrobią jakąś skrzynkę gdzie operator będzie mógł podpiąć się do internetu, który będzie mógł kablem doprowadzić do mojego domu? To będzie od operatora zależało czy będzie zechciał mnie od tego connectu podpiąć?

Podobno zgłaszali przetarg związany z tym projektem na poszukiwania operatora, który mógłby utrzymać linie i świadczyć swoje usługi.
Mniej więcej tak. A lokalni operatorzy będą mieli dzięki temu dostęp do szybkich i tanich łącz.
Ciekawi mnie tylko czy ktoś kto ten przetarg wygrał będzie chciał np mnie nieodpłatnie podpiąć pod swojego neta.
Niestety kable i usługi kosztują, tylko dzięki tym kablom kosztować to będzie mniej za większe prędkości i jakości usług.
Na mojej ulicy chyba muszą skrzynkę postawić bo przecież jednej na wieś nie postawią chyba bo mamy 400 mieszkańców. Poza tym moja ulica prowadzi do kolejnej miejscowości.
(28-09-2013 23:45)jakubd napisał(a): [ -> ]Niestety kable i usługi kosztują, tylko dzięki tym kablom kosztować to będzie mniej za większe prędkości i jakości usług.

Zaciekawiło mnie te zdanie, które pogrubiłem. To oznacza, że będę płacił duży abo a prędkość będzie nie największa i w dodatku jakość nie będzie najlepsza? [/b]
Dzięki tym kablom będziesz miał tańszy i szybszy internet.
Ooo Smile

Ciekawe tylko kiedy z tym kablem do mojej miejscowości dojadą.
Jeżeli jest ona objęta programem, to termin masz podany. Ale kiedy ktoś z tego skorzysta to kompletnie inna sprawa.
Gdzie ten termin pisze, a lista miejscowości gdzie jest? Byłbym wdzięczy i to mocno za podpowiedź Smile
Musisz szukać - nie wiem, kto dokładnie i z jakiego programu to finansuje, ale informacje są publiczne.
Pogrzebałem ostatnio w tych dokumentach na spokojnie i dowiedziałem, się że według map umieszczonych na owej stronie do skrzynki, czy centrali będę miał jakieś 500m. Owa centrala będzie się mieścić na innej ulicy jednak moja ulica biegnie prostopadle do tej ulicy, na której będzie światłowód. Jak myślicie słono będzie kosztować podłączenie mnie do internetu i ew. tv ?
Dociągnięcie kilkuset metrów światłowodu to kilka tysięcy PLN. Koszty może wziąć na siebie operator, jeżeli podłączy w ten sposób np. budynek z kilkunastoma klientami. W przypadku domu jednorodzinnego - szanse bliskie zeru. No chyba, że założycie takiego operatora z kilkunastoma sąsiadami i wyłożycie te kilkanaście tysięcy na podłączenie.
Ja liczę na to, że może jak na początku uzbiera się odpowiednia liczba osób to wówczas operator pokryje koszty. Ciekawi mnie kto będzie operatorem. Netia ? Orange ? Upc ? Podobno był na to przetarg, ale nie mogę tego znaleźć.
Szczerze wątpię, żeby jakiś duży op się na to porwał - zbyt duże ryzyko, zbyt małe potencjalne zyski. Raczej mniejsi, lokalni operatorzy się za to zabiorą, albo powstaną.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie