Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Zasięg Aero2 - jak to z nim jest ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Panowie, nie mogę sobie poradzić z rozgryzieniem następującej materii. Mianowicie w mojej miejscowości nie ma nadajnika typowo oznaczonego Aero2 (wg wykazu mapa.btsearch.pl), są za to 2 nadajniki Mobyland LTE1800 (o ile to ma jakieś znaczenie). Jednak wsadzając kartę sim Aero2 do Nokia N900 karta się łączy i net z Aero2 jest.

Natomiast w Zawoi (małopolskie) wg wykazu mapa.btsearch.pl również nie ma typowo Aero2 ale są 2 nadajniki Mobyland LTE1800 (o ile to ma jakieś znaczenie).
Niestety w tej miejscowości ani na telefonie ani na E3131 nie idzie połączyć się z Aero2.

Więc proszę o info. Na wykazie mapa.btsearch.pl w danej miejscowości musi być typowo nadajnik Aero2 czy jak ? Nie mogę tego załapać.
Po pierwsze w kwestii BDI nadajniki Mobyland nie mają żadnego znaczenia - to kompletnie inna usługa, inna koncesja, inna (choć zależna od Aero2 i Plusa) spółka, inna technologia (LTE) i inna częstotliwość 1800 MHz.
Interesują nas TYLKO nadajniki Aero2.

Po drugie interesują nas nie pozwolenia na uruchomienie nadajnika zgłoszone do UKE (domyślnie wyświetlane przez mapa.btsearch.pl), tylko faktycznie działające nadajniki - a te dwie rzeczy często mocno się rozmijają. Nie ma wykazu działających nadajników a jedynie robione przez maniaków technologii spisy (baza danych btsearch.pl), które wymagają podjechania i objechania każdego nadajnika z wykazu pozwoleń w celu pomierzenia. Trzeba jednak pamiętać, że nadajniki są czasem wyłączane tymczasowo (konserwacja), na stałe (rezygnacja - rzadkość) lub przemieszczane. A tego nawet większa grupa amatorów nie jest w stanie śledzić na bieżąco przy około 20 tysiącach masztów w Polsce.

I trzecia sprawa - nadajnik w linii prostej ma co najmniej 10km zasięgu poza miastami, w optymalnych warunkach nawet 20 km. Więc jeżeli masz zasięg w Nowym Mieście, to nie znaczy to, że nadajnik musi być w tym samym mieście - w wyższych budynkach i na otwartej przestrzeni sygnał można odbierać nawet z Płońska około 15-20km dalej.
W takim razie dzięki za wyjaśnienie. Zatem w Zawoi nie uświadczy się Aero2. Pozostało mi jechać na HSPA++ z Orange albo na ... nartach. Dziękuję raz jeszcze za info.
Wygląda na to, że najbliższy nadajnik stoi w Piwnicznej, więc... szans na Aero2 nie ma (no chyba, że z okolicznych szczytów, z których jest widok na Piwniczną.
Przekierowanie