Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Router + modem usb a ping
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

elek99

Czy podłączając modem usb pod Router poprawi sie jakosc, stabilnosc polaczenia np podlaczajac Huawei e173 u2 pod TP-Link router 3G Wi-Fi 150Mb/s - TL-MR3220 Czy ping bedzie wtedy miejszy ?> bo na modemie jest ping od 100-200 w godzinach wieczornych ping jest najwyzszy i jakosc polaczenia jest kijowa. Czy dzieki Routerowi poprawi sie jakosc ? nie koniecznie w godzinach wiczornych ale nawet rano zeby byl ping mniejszy niz 100 czy osiagnie sie cos takiego dzieki takiemu polaczeniu ? Czy ping zalezy od (routera,modemu) czy tez od sieci ? jesl nie takie polaczenie to jaki najtnaszy zgodny modem dobrze dzialajacy z aero poprawi jakosc (tzn zmiejszy opoznienie(ping) . Myslalem nad modemem Modem Huawei E3131 Czy to dobre rozwiazanie ?
nie poprawi jakości (chyba, że umieścisz zestaw w miejscu o znacznie lepszym zasięgu)
ping nie będzie mniejszy (chyba, że j/w, ale nie ma co liczyć na cud - wysoki ping wynika z obciążenia sieci i generalnie technologii gsm)

elek99

Zasięg mam zawsze Full bo mieszkam w mieście chociaz dziwne ze na tym samym modemie w orange nie mam takiego dobrego zasięgu. Czyli nie wazne jaki kto ma sprzet i tak bedzie mial wysoki ping ? u mnie zadko zniza sie ponizej 100 ms a po 21 jest najgorzej bo przekracza 150 ; /
Nie wiem czy coś z tym lichym łączem 512 od Aero2 zrobisz jak tam dużo rzeczy blokują i ograniczają. Nie przysłali mi jeszcze karty aero Sad
Może inni się wypowiedzą jak jest w przypadku aero z QoS, MTU czy alternatywnymi dnsami...
@elek99
jeden temat = jeden wątek pozostałe kopie zostały skasowane

@lukkki
lukkki napisał(a):jak jest w przypadku aero z QoS, MTU czy alternatywnymi dnsami...
QoS o ile mnie pamięć nie myli jest ustawione odgórnie podczas połączenia na 512kbps/384kbps (down/up) lub 512kbps/512kbps (zależnie od BTSa)
[update] właśnie sprawdziłem i obecnie QoS nie jest ustawiony (ale może to kwestia modemu?)

MTU ? nie pamiętam ile jest narzutu na nagłówek przechodzą pingi o wielkości 1472bajty

alternatywne dnsy są zabronione (blokowany ruch dns wszędzie oprócz adresów z przydziału z dhcp)

powyższe dotyczy Wrocławia, konfiguracja sieci w różnych rejonach kraju jest... różna
o ile się nie mylę w mazowieckim można użyć innych dnsów
Dwie uwagi:
1. Dodanie jakiegokolwiek urządzenia pomiędzy modemem a komputerem nie może skrócić ping, a jedynie go wydłużyć. Router niewiele, ale 1-5ms może dodać. Nie tędy droga.
2. Orange i Aero2 korzystają z innych nadajników umieszczonych w innych miejscach - tak więc inna siła sygnału kompletnie nie powinna nikogo dziwić.
3. W godzinach szczytu (18-22) zawsze ruch jest większy, a więc obciążenie sieci także, więc pingi lecą zwykle w gorę.
Według mnie, połączenie z aero2 jednak ogólnie działa lepiej przez router. Ale modem śmigał pod wiekowym ibm thinkpad r51e. Na nim mobile partner działał ledwo. Chociaż, ogólnie to fakt - potwierdzam słowa Jakuba.
Może działać lepiej, jeżeli komputer ma jakieś wątpliwości co do modemu USB, albo dzięki użyciu routera umieszczamy modem np. bliżej okna.
Przekierowanie