Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: e-papier - Korzystacie z czytników? Skąd bierzecie książki?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Pamiętam jak dziś, gdy 10 lat temu kupiłem pierwszy czytnik książek elektronicznych - kompletnie nikomu nieznane, japońskie urządzenie Sony Librie:
http://wiki.mobileread.com/wiki/Sony_Librie

Od tamtego czasu korzystam z książek tego typu codziennie - W tej chwili korzystam głównie z czytnika (nieistniejącej już firmy) iRex DR800 oraz Kindle keyboard 3G (który właśnie mi się popsuł). Doceniam w Kindle jedną rzecz - padł mi jeden czytnik, ale bez problemu mogę kontynuować czytanie nawet w telefonie czy tablecie od tego samego miejsca dzięki synchronizacji.

Kiedyś był wielki problem z książkami, ale nawet i to się poprawiło - można legalnie i za normalnie pieniądze kupić polskie książki w postaci dostosowanej do wszystkich głównych czytników. Ciągle jednak niektóre tytuły trzeba sobie samemu wyczarować, jeżeli chcemy je czytać elektronicznie.

Czy ktoś z was z korzysta z takich technologii?
Nie jestem w temacie, skąd ściągasz te wszystkie książki? Czy jest jakiś portal gdzie można za darmo ściągać książki w postaci pdfa?
Legalne kupuję w takich sklepach, jak nexto, publio, amazon itd., głównie na promocjach - informacje np. z bloga swiatczytnikow.pl
PDFy mnie kompletnie nie interesują, tylko dotosowane do czytników, czyli mobi i epub, koniecznie bez DRM.

Inne źródła niestety standardowe - zwykle poszukiwania kończą się na chomiku i forach z linkami do podobnych serwisów. PDFy także odrzucam, w najgorszym razie doc i rtf, które za pomocą callibre (darmowy freeware) przerabiam stosowanie do potrzeb danego czytnika.

Darmowe legalne są też dostępne, ale to klasyka głównie i te, które zostały opublikowane na zasadach creative commons (mniejszość).
A czemu nie lubisz pdfów? Jak jest różnica miedzy czytaniem pdfu na laptopie a czytnikiem książek?
PDFy to ja lubię i korzystam na co dzień, ale one mają konkretne zastosowanie - publikacja materiałów z zachowaniem 100% wyglądu materiału papierowego. I to się sprawdza przy gazetach kolorowych typu wprost, polityka, newsweek - ale tego się nie da czytać na typowych czytnikach epapierowych - za to idealnie do tego nadają się tablety.
Przy książkach elektronicznych czytamy głównie tekst bez obrazków i najważniejsza jest możliwość wyboru czcionki, interinii, skalowania tekstu i jego swobodnego przepływu między stronami i dostosowanie do wielkości i rozdzielczości danego czytnika e-papierowego (a każdy czytnik jest nieco inny). Dlatego właśnie powstały specjalne formaty mobi, epub i kilka innych. PDF sam w sobie nie pozwala na tzw. reflow tekstu - tylko niektóre dokumenty oraz niektóre czytniki pozwalają na reflow w ograniczonym stopniu.

A dlaczego zaznaczam sprawę e-papieru? z ekranu LCD można czytać książki, ale w przypadku ekranów świecących wzrok się szybko męczy. Natomiast e-papier działa podobnie do książki papierowej i działa ze światłem odbitym, dzięki czemu wzrok męczy się znacznie mniej i większość osób czyta znacznie szybciej i przyjemniej dłuższe teksty. I to się sprawdza.
Już nie wspomnę o tym, o ile poręczniejszy jest mały Kindle czy inny czytnik, niż nawet 10" netbook, o układzie strony nie wspominając (pionowa/pozioma).
No i najważniejsze - bateria starcza w typowym czytniku na kilka książek (Kindle wytrzymał mi tygodnie, czasem miesiąc na jednym ładowaniu), a przy LCD - na kilka godzin jak dobrze pójdzie.
Ja od dawna korzystam
Calibra przerabiania na epub - bardzo fajny soft o przebogatych ustawieniach /często mimo sporego doświadczenia musze eksperymentować przy skopanych pdf/
Do czytania soft moon + reader Proszę obecnie i chyba na razie wystarczy /a długo na nim jadę /
Generalnie bardzo fajna sprawa a i znalezienie konkretnej pozycji nie jest trudne
pzdr
pawelarc

Wysłane z mojego GT-I9003 za pomocą Tapatalk
Są też e-ink'i z podświetleniem. Najfajniejsza sprawa. Ja nie czytam, ale dziewczynie sprawię ;]
Ja na razie czytuję na tablecie ebooki, ale planuje powoli zakup eczytnika z e-inkiem
Poczytasz na epapierze to zrozumiesz, jaka to różnica.

PS: Kudos w stronę serwisu Kindle - po zgłoszeniu uszkodzonego ekranu wymienili, to znaczy właśnie wysłali nowy, a stary mam sobie sam zutylizować...
myślałem nad kupnem taniego czytnika, ale zawsze są pilniejsze wydatki, a przy moim trybie życia byłby to kolejny grat do noszenia w bagażu podręcznym
udalo mi sie w koncu dostac Kinde dla zony z promocji mBanku za karte kredytowa .. no i poki co ksiazki kupujemy na http://www.publio.pl/ - we wladaniu bodajze Agory ... ceny poki co najnizsze na rynku, zona zadowolona bo najnowsza czesc Greya przeczytala 2 tygodnie przed papierowa premiera ... :-)
Warto przeglądać promocje na innych serwisach, np. codzienne tutaj:
http://www.nexto.pl/okazja-dnia.xml
I ponownie przypominam o blogu swiatczytnikow.pl
no nie można zapomnieć o
http://wolnelektury.pl/
chociaż większość stanowią lektury z zakresu gimnazjum/liceum
Jest jeszcze darmowe http://bookini.pl/
bookini nie dość, że darmowe, to jeszcze klasykę literatury w zasobach posiada!
pzdr
pawelarc

(nie kupię czytnika "wolnostojącego" Smile , sporo jeżdżę i czytnik plus ładowarka to zbyt wiele dodatkowo do dźwigania; ponadto na p1000 czyta się znakomicie!)

P.
90% czytników ma złącze ładowania standardowe - microUSB, więc problemem to to nie jest. Dodatkowo baterii w Kindle starcza na tygodnie, a nie na dni.
tak naprawdę to może kiedyś. . . coś używanego
nie jest to gadżet pierwszej potrzeby a ja jestem "samotnym rodzicem", więc kasy w nadmiarze brak. . .
na razie musi wystarczyć czytnik na p1000 a do tego nawsweek.pl (choc na wiekszy sprzet przeznaczony ale daje rade)
pzdr
pawelarc

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Najfajniejsza jest specjalna aplikacja Newsweeka, która powstała TYLKO na P1000 - co prawda płatny dostęp jest do gazety, ale całkiem to bajeranckie rozwiązanie z dodatkowymi funkcjami, które do dziś działają.
mam aplikację newsweek'a ale napisaną chyba pod 10-tkę
ale wszystko chodzi, audio, video, zapamiętuje miejsce przerwania czytania każdego artykułu . . . to wzór dla innych, jak na razie niedościgniony; konkurencja wciska coś na kształt pdf ze skanu a tu specjalne wydanie! i bogatsze od papierowego!

pzdr
pawelarc

wysłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Jest edycja dla innych tabletów? Jakiś link? Bo ja na żadnym innym urządzeniu nie byłem w stanie jej pobrać.
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie