Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Nokia 21M-02 - czy da sie wymusic prace w 900MHz lub szukanie tylko Aero2 ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
mecze sie z modemem Nokia 21M-02 i jego wspolpracy z Aero2 ... jako ze lokalizacja, w ktorej korzystam z modemu, jest wyposazona tylko w jeden nadajnik, a ja jestem czasem na granicy zasiegu to sa duze problemy ze znalezieniem sieci ... w jednej z lokalizacji - jesli juz widzi siec - to jest ok.20-22% mocy sygnalu wedug TopNet Info (i tutaj sa najwieksze problemy), a w drugiej ok. 48-50%.

Z tego co rozmawialem z JakubemD, problem moze wynikac z tego, ze modem uparcie chce sie zalogowac do nadajnikow plusa z silniejszym sygnalem, ale te go nie wpuszczaja. Stad pojawia sie problem nawet z 5-10 minutami samego szukania sieci w lokalizacji z sygnalem na 50% - lezaca obok Sierra Wireless USB307 widzi siec w 10-15 sekund - wiec nie jest to problem sieci. W lokalizacji z sygnalem na 20% czasem przez caly dzien nie jest w stanie znalezc sieci - ale jesli juz sie zaloguje to na takim zasiegu da sie korzystac z netu.

Czy mozna cos z tym zrobic - wymusic moze tryb 900MHz? Jesli odesle modem na gwarancji a firma, od ktorej kupilem, sprawdzi go w miejscu z kilkoma nadajnikami i odpisze ze nie uznaje reklamacji.

Moja Noka 21M-02 ma soft M2.1.4 z 20111020 - moze jakis nowszy jest?
jeszcze dodam ze czesto zdarzaja sie sytuacje jak ta teraz - czyli jestem w lokalizacji gdzie zasieg jest normalnie na 50%, a teraz pokazuje 32-35% i nie widzi sieci Aero2 - wiec caly czas mruga czerwona dioda. A wiem ze jak widzi siec Aero2 to i przy 20% zasiegu da sie korzystac. Modem jest wpiety w przednie gniazdo USB obudowy kompa - bez przedluzki tak, jak wczesniej kiedy widzial siec.
[attachment=441]
Aha - teraz widze ze modem chyba przelaczyl sie na inny BTS bo najpierw poziom sygnalu byl na 90% (ale dalej czerwona dioda), a teraz jest 67% i dalej czerwona dioda mruga, a Aero2 nie ma na liscie dostepnych sieci ... po wyjeciu i wlozeniu modemu ponownie znow moc sygnalu jest na 35% i mruga czerwona dioda... nie mam Sierry pod reka zeby sprawdzic, ale skoro 2h temu aero2 dzialalo to zakladam ze nadajnik nie zdechl i dziala nadal tez .. niestety, nie jest to pierwszy raz kiedy mnie szlag trafia z taka sytuacja ...

I juz sam nie wiem czy to problem modemu, zle napisanego oprogramowania do modemu czy czegos jeszcze innego.


No i jeszcze pytanie dodatkowe - czy mozna jakos zablokowac odpalanie sie softu Nokia Internet Modem po kazdym wlozeniu modemu do USB?
Widzisz sieć Plusa, ale nie widzisz nadajnika UMTS 900 MHz.
Modem po prostu uparcie próbuje się logować do mocniejszego nadajnika Plusa, pewnie tutaj UMTS 2100 MHz, a sieć uparcie go odrzuca.

Pomóc może oczywiście przedłużacz USB - sporo komputerów (zwłaszcza starszych) jest źródłem zakłóceń w paśmie 900 MHz (często w promieniu kilku-kilkunastu cm od obudowy, akurat tam, gdzie jest modem i jego antena), co dodatkowo osłabia sygnał.
hmm ... komp jest w miare swiezy (zasilka chiefteca z 80gold, plyta i procek SandyBridge) - wpinalem go w przedni port USB obudowy ... po uzyciu przedluzacza moc sygnalu spadla najpierw do 29%, potem do 19%, potem podskoczyla do 22% ... i dalej nie moge sie zalogowac czyli w modemie mruga czerwona dioda ...

Plus jest widoczny na liscie operatorow, ale Aero2 juz nie .. :-(

a po kolejnym przelozeniu modemu - tym razem z przedluzacza do przedniego portu USB modem znalazl siec Aero2 (niebieska dioda) z moca sygnalu 51% ...

czy ktos mi to moze wytlumaczyc bo ja za glupi jestem. no i co zrobic zeby zawsze znajdowal ta siec a nie 2 godziny mrugal czerwona dioda ?

[attachment=442]
Komputery stacjonarne to już w ogóle jedno wielkie źródło zakłóceń - trzymać modem i telefon z dala, jak chcesz cokolwiek odebrać. Do tego warto wymusić pracę w trybie wysokiej wydajności - tryby redukujące taktowanie procesora zwykle powodują emisję dodatkowych zakłóceń.

Przedłużacz powinien być odpowiednio długo w tym wypadku, żeby daleko odsunąć modem (ale 3m max). Możesz sprawdzić, czy złącza z tyłu komputera nie dają lepszego zasilania.

Wcale mnie nie dziwi, że przestawienie modemu o kilka cm powoduje tak duże zmiany siły sygnału. Metalowy obiekt 10-20 cm od modemu może powodować odbicia fal i wzmacniać lub osłabiać sygnał.
hmm ... wrocilem z modemem do tego samego miejsca, gdzie rano byl zasieg, potem przez 2h nie bylo, a teraz znow jest ... czyli przedni port USB kompa ... Smile nic nie przestawialem na biurku - ot, jak zniknal, tak sie pojawil Wink

tak czy inaczej - czy mozna zmusic dziada do szukania sieci tylko na 900MHz czy moze jakis nowszy soft jest do tej nokii ?
wpływ na zasięg ma też obciążenie nadajnika oraz pora dnia (tzw. oddychanie komórki) i różnice mogą być naprawdę znaczne - rzędu kilkunastu-dwudziestukilku dBm
szopen: ale tutaj z 50% zasieg spadl jakby do zera - skoro nie mogl znalezc nadajnika aero2 - przez 2h ... dla mnie to az niemozliwe - w sensie: caly czas sklaniam sie ku jakiejs usterce modemu, bo stara sierra usb307 nie robila mi az takich fochow, tylko nie wiem jak ta usterke umotywowac ...
Jeżeli modem łączy się z innymi sieciami, w tym Play na UMTS 900 MHz - to w zasadzie nie da się umotywować problemu, modem jest sprawny z punktu widzenia producenta.
Jaki problem masz - już opisałem. Poza przestawieniem modemu w inne miejsce (poprawienie sygnału UMTS 900 MHz) - niewiele możesz zrobić.
hmm ... z tego co pamietam - probowalem playa tez .. ale nie trzymal stabilnie polaczenia - ze 3 razy mi zerwal w ciagu kilkunastu minut korzystania... musze jeszcze potestowac - jesli bedzie rwal polaczenie to wysle go spowrotem do sprzedawcy ...

nie wiem czy to bylo na 900MHz czy na 2100MHz - jak to sprawdzic w TopNet info?
Nie wiem, czy to się da łatwo sprawdzić w TNI - trzebaby odczytać numer kanału, na którym pracuje modem, a nie wiem czy dla Nokii to jest wykonalne.

Rwanie połączenia też nie jest ultraskutecznym sposobem zgłoszenia awarii - zrywanie może być powodowane przez setki czynników.
jakubD: czyli pocieszasz mnie ze mam z tym badziewnym modemem zostac i nic sie nie da zrobic ?
Raczej przygotowuję na twarda walkę z serwisem Smile
Przetestuj to dobrze, w różnych lokalizacjach - to może być tez po prostu kolejny dziwny problem z Aero2. Z dobrym opisem problemu jak wyślesz do serwisu - większa szansa na wymianę/naprawę. Ale jeżeli to nie wina modemu i wymienią ci na nowy - to będziesz miał ten sam problem, dlatego właśnie sprawdź to dokładnie.
A polityka nokii jest taka "wygląda OK, to odsyłamy jako sprawne". Niestety, za to serwis huawei jest wzorowy.

Jakub jak sprawa wygląda z ZTE?
Nie martw się - jak wyłamiesz gniazdo antenowe, albo modem na pierwszy rzut oka działa poprawnie - zwykle bo nie wymienią.
hmm ... dobra, ja sie chyba poddaje i kupie Huawei E3131 z antena zewnetrzna ... bo widze ze bez tego u mnie w lokalizacji nie da rady inaczej - tylko jeden nadajnik aero2, masa plusowych i modem dostaje glupawki ... a 21M-02 nie ma tego gniazda w standardzie (a nie chce mi sie grzebac we wnetrzu modemu) ... komus innemu posluzy na pewno lepiej :-)
hmm ... no i dzis jestem na goscinnych wystepach w warszawie i widze ze nokia nie ma problemu tutaj ze zlapaniem zasiegu - czyli w mojej lokalizacji ewidentny problem jest z tym jednym nadajnikiem otoczonym przez inne plusowe ...
czyli podsumowujac - huawei z antena powinien sie sprawdzic lepiej niz nokia ...
Pojawiły się wątki na bez-kabli o tym, jak zmieniać pasma w ZTE, może z nokią się też uda...
JD: teraz to juz za pozno Smile przywiozlem huaweia do domu i sie pobawie pewnie w testy - czyli chociaz wrzuce jak TNI pokazuje zasieg ...
juz widze ze E3131 laczy sie szybciej z aero2 niz nokia - podobnie jak sierra USB307 - czyli siec jest widoczna od razu, bez wymuszania ... jesli chodzi o poziom sygnalu to Nokia wydaje mi sie ze jak juz zlapala siec to miala lepsza czulosc bo pokazywala od 48 do 54% ...
huawei pokazuje teraz 48% - no ale przy dluzszym uzyciu zobacze jak to sie ksztaltuje - no i E3131 ma backup w postaci dodatkowej anteny "11dB" jak by cos bylo nie halo ...
a testy beda wiarygodne bo mam caly czas tylko jeden BTS aero2 wiec nic mi nie "zakloca" ...

troche zaluje ze 3 miechy temu nie kupilem E3131 tylko pokusilem sie o nokie bo myslalem ze lepsza .. a tutaj w mojej lokalizacji okazalo sie ze nie ... w Warszawie - jak pisalem rano Nokia sprawuje sie bez zarzutu ...

btw. mozna w e3131 (wersja play) ustawic zeby komunikacja AT byla na stale w TNI? u mnie daje rade tylko na COM6 czyli porcie modemu, no ale wtedy nie mozna sie polaczyc .. przy com7 i com8 wyskakuja informacje, ze albo nie ma odpowiedzi z modemu albo cos tam jeszcze ...
Komunikacja AT odbywa się przez interfejs "PC UI" - niezależnie od połączenia.
Czułość jest faktycznie zauważalnie gorsza niż Nokii - to widać od razu.
I uważaj na gniazdo antenowe - nie nadaje się regularnego podłączania i odłączania anteny.

I w wolnej chwili zmierz, ile dBm zyskujesz po podłączeniu - jak więcej niż 3, to się zdziwię Smile
Stron: 1 2
Przekierowanie