Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Nokia 21M-02 nagle przestała łączyć
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nowa karta (dostarczona jakieś 2-3 tygodnie temu), modem Nokia 21M-02, Windows 7.

Mam zainstalowane Nokia Internet Modem i od nowości z kartą na laptopie nie było problemów, wskakiwała od razu. Przedwczoraj jednak przestała działać (bez żadnego powodu - przed restartem OK, po - już tylko czerwona lampka) i do teraz nie da się jej zmusić do współpracy. Nie jest to wina komputera (testowałem na trzech różnych laptopach), nie jest też modemu (karty T-Mobile i Play załapują od razu i działają jak trzeba). Konfiguracja jest OK (tylko APN darmowy, reszta pusta, IPv4), żadne czyszczenia systemu ani reinstalacje oprogramowania nic nie dają.

Co ciekawe, karta sama w sobie jest sprawna, bo po włożeniu do telefonu załapuje od razu nie ma problemów z przeglądaniem Internetu.

Co może być przyczyną? Szczerze mówiąc nie mam już pomysłu, bo każdy z elementów sam działa, a razem, jakimś magicznym sposobem, przestały grać.
Mi to wygląda na uszkodzenie modemu na częstotliwości 900MHz. Ale nie wiem czy to w ogóle możliwe.
Takiej awarii nigdy nie widziałem, więc to raczej nie to.
Proponuję wybrać się na wycieczkę w inne miejsce i sprawdzić, czy tam modem da sobie radę lepiej. Może po prostu sygnał UMTS 900 w tej lokalizacji stał tak słaby, że modem głupieje i bezpośrednio przy komputerze (który dodatkowo może zakłócać to pasmo) - dlatego zawsze warto wypróbować... przedłużacz USB, żeby odsunąć modem od komputera.
Dzięki. Próbowałem metrową przedłużkę i nie było poprawy, a do tego w sąsiednim mieście próbowałem na dwóch laptopach i nadal bez sukcesu.

Wątpię, żeby przyczyną był słaby sygnał u mnie, bo dlaczego miałbym wtedy pełny zasięg po włożeni do telefonu? Czy w takim razie może to być ustka modemu i powinienem domagać się nowego?
Jeżeli działa ze wszystkimi innymi operatorami i nie działa z Aero2 - raczej wątpię, żeby jakikolwiek serwis potwierdził usterkę - sam takiej usterki nie spotkałem w Nokiach ani innych modemach. Albo cały modem pada (przestaje działać, albo nie widzi żadnych sieci), albo jest sprawny.
Co nie zmienia faktu, że próbować można.
Przekierowanie