Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Brak połączenia przez router, połączenie przez komputer OK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Rok temu zainstalowałem rodzinie Aero2 - lokalizacja 10 km na północ od nadajnika w Krasnymstawie (lubelskie), po drodze lasy i takie tam przeszkody. Całość pracuje (a w zasadzie pracowała) na:
- maszt około 5m nad gruntem
- antena ATK20
- 3m kabla (Tri-Lan 400)
- huawei 353-u2
- tplink 3220 (org firmware)

pingi były na poziomie 50-60 i wszystko działało ok. Jak PLUS przejął Aero2 i wymienił karty to co prawda pojawiały się problemy ale powiedzmy, że to działało też ok. Oczywiście w podanej lokalizacji próby połączenia bez anteny kierunkowej nie miały żadnego sensu. Od kilku dni Aero2 zamarło. Dokładnie ta sama konfiguracja przestała działać a modem tylko przeszukuje pasma - zapewne są to problemy z rozbudową/zmianą infrastruktury. Ciekawostką jest jednak to, iż z Aero2 bez problemu łączy się zarówno modem wbudowany w laptopa (GT-Y3300) jak i 353-u2 wyjęty z routera. Sygnał może nie jest mocny (wg TPI - 96-114db) ale łącze jest stabilne, łączy szybko a ping na poziomie 60-80ms. Niestety nie jestem w stanie ustalić pozycji BTS, ponieważ CID podawany przez TPI nie ma żadnego odzwierciedlenia w btssearch (zapewne PLUS uruchomił gdzieś nowy nadajnik ale nie mam pojęcia gdzie).
W dokładnie tej samej pozycji, router wraz z modemem nie łączą się. Wkurzony zmieniłem firmware na openwrt ale to nic nie zmienia.

Zastanawia mnie jak to możliwe, że na tej samej antenie (i bez), pozycji modemu, router z modemem się nie łączy, natomiast laptop bez żadnego problemu?! Dla mnie jedynym wytłumaczeniem jest inna obsługa softwaerowa przez Windows a inna przez firmware routera. Ktoś jednak może ma jakiś pomysł jak doprowadzić do połączenie poprzez router?
Modem pewnie miga wtedy na zielono?
W 90% przypadków problemem jest... zasilanie. Komputer (a przede wszystkim prawie każdy laptop) daje tyle zasilania, ile modem zapragnie (wiele laptopów nawet potrafi wycisnąć z siebie 20-25W), natomiast wiele stacjonarnych i większość routerów ogranicza tę moc po mniej więcej standardu USB (2,5W max, czasem pozwalają na pewne, nie za długie odchyły w górę).
Modemy 3G co prawda (nie wszystkie) mogą działać, ale poza typowym objawem resetowania się modemu pojawia się czasem problem z czułością modemu i nawiązywaniem połączenia przy słabszym sygnale (wygląda na to, że niedobór zasilania powoduje, że modem działa w jakimś trybie oszczędzania energii).
Problem zwykle (jednak nie zawsze) znika po dostarczeniu zasilania z zewnątrz za pomocą aktywnego (z zasilaczem) koncentratora USB.
Hmm, jest to sensowne wytłumaczenie. Mruga też na niebiesko więc szuka UTMS. Próbowałem blokować częstotliwość tylko do 900mhz i tylko wcdma. Nic nie pomogło. Wg wskazań czułości routera, poziom sygnału jest zbliżony do tego w laptopie ale połączenia brak. Niestety nie mam przy sobie aktywnego huba USB...

Zastanawia mnie tylko dlaczego nagle modem potrzebowałby więcej mocy skoro wcześniej to działało.
Bo zwiększyło się obciążenie sieci, sygnał się pogorszył (cecha sieci 3G), potrzeba więcej mocy... i masz babo placek Smile
Zastanawiam się jak odnaleźć położenie tego nowego BTSa. Prawdopodobnie skierowanie na niego anteny kierunkowej obniży prądożerność modemu...
Przejrzeć mapę z naniesionymi nowymi pozwoleniami i... niestety pokręcić anteną dookoła szukając sygnału.
Przekierowanie