Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: antena kierunkowa ustawiona na odleglejszy nadajnik
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam mam następujące pytanie posiadam antenę kierunkową mieszkam 2 km od nadajnika jednak w godzinach wieczornych gdy sieć przepełniona pingi skaczą zrywa połączenie słowem masakra. Kolejny nadajnik jest oddalony o 13 km korzysta z niego mój kolega i tam działa super czy jeśli ustawię antenę w kierunku tego dalszego nadajnika będzie łapało z niego sygnał , między tym bliższym a dalszym jest ok 90 stopni różnicy w przestawieniu anteny ????
szansa jest, ale gwarancji nikt Ci nie da - musisz dobrać antenę o wybitnie kierunkowej charakterystyce przy czym dobrze wytłumionych wstęgach bocznych (na tyle aby moc sygnału z odległego nadajnika była wyższa od lokalnego)
antenę już mam dipola ATK 20, tak myślałem że ten nadajnik jest za blisko
Wydaje mi się,że najlepszym rozwiązaniem byloby zastosowanie anteny parabolicznej 24 dbi z czaszą 70 cm.
Pozdro.
marinczi napisał(a):antenę już mam dipola ATK 20
skoro już masz to pozostaje poeksperymentować z jej ustawieniem
Można próbować ekranować sygnał z innych kierunków, ale nieprawidłowe zrobienie tego spowoduje spadek zysku anteny.
Dodatkowo problemem mogą być... nawet odbicia od budynków i innych metalowych konstrukcji z bliższego nadajnika, które pojawiają na linii z drugim nadajnikiem.
Dzięki mam jeszcze pytanko jakimi materiałami można ekranować ???
np. uziemiona metalowa blacha lub uziemiona bardzo gęsta siatka (dla siatki muszą być spełnione jakieś wymagania odnośnie maksymalnego rozmiaru oczek dla fal o określonej długości)

sądzę, że nie będzie to konieczne (tak pi razy drzwi pamiętam jak wygląda charakterystyka tej anteny i między listkami bocznymi są strefy silnego tłumienia) wystarczy eksperymentalnie dobrać kąt ustawienia anteny - przy czym wcale nie jest powiedziane, że najlepszy w tym wypadku będzie idealnie skierowany w stronę nadajnika
przypuszczalnie musisz celować w interesujący nadajnik z tolerancją +-6 stopni (może nawet troszkę więcej?) oczywiście kontrolując wyniki co mniej więcej pół stopnia
Wielkie dzięki pozdrowionka
Przekierowanie