Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E173u-2 - resetuje się (znika i pojawia się w porcie usb)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Off topic
Spotkaliście się z takimi oto komendami:
AT^HSPA = 0 - wcdma
AT^HSPA = 2 - hspa-mode
AT^HSPA = 1 - hsdpa
AT^HSPA = 3 - hspa + mode
(Bądź testowaliście)
Przeskakiwanie UMTS<->HSPA raczej problemów nie powoduje. Inaczej wymuszenie WCDMA nic by nie dawało. Bardziej mi się podoba diagnoza, że próba przeskoku na 2G (nawet na chwilę) powoduje gwałtowny wzrost poboru mocy. Jednak ta teoria też ma wadę: dlaczego wymuszenie UMTS 900 MHz nie rozwiązuje problemu? Dopiero dodatkowe ogólne wymuszenie pracy w 3G (WCDMA) zwykle rozwiązuje problem.
Witam wszystkich
Na wstępie opowiem coś o swoich doświadczeniach z niektórymi modemami i może dorzucę coś do tej dyskusji. Różne są jakby opinie ale ja będę twierdził jednak że to modemy PLAYa powinny być przede wszystkim brane pod uwagę =>kiedyś jak AERO zaczynało swoje jestestwo ktoś gdzieś na forum rzekł że JEDNAK modemy PLAY będą najlepsze jeśli chodzi o AERO bo PONOĆ kiedyś PLAY fizycznie korzystał (w przeciwieństwie PODOBNO do innych operatorów) z UMTS900 i są jakoś lepiej do tego WEWNĘTRZNIE przystosowane (choć to niby ten sam HW) =>ja idąc tym śladem i próbując uruchomić AERO rodzinie (i nie tylko) zaleciłem zakup (tudzież sam organizowałem) modemów akurat E173U-2 ale z PLAY =>i dziś z doświadczenia uważam to za słuszne w przeciwieństwie do tych INNYCH które uznaje za PROBLEMATYCZNE! Choć również ZGODNE..! =>do dziś z tymi z PLAY które przystosowałem ŻADNYCH! PROBLEMÓW! nie ma ani w laptopach ani stacjach i również po zmianie kart =>FW (wiadomo który) +DB od Lesia…

I co do tych różnic przecież w tej właśnie dyskusji jest link do aero gdzie jakby i oni o tym wspomnieli :

„Poniżej podajemy listę zweryfikowanych i rekomendowanych przez Aero2 terminali, które powinny współpracować z kartą SIM Aero2, POD WARUNKIEM , że nie zostały one skonfigurowane dla SZCZEGÓLNYCH POTRZEB sieci innych operatorów i działają w oparciu o NIEZMODYFIKOWANE generyczne oprogramowanie producenta.”

Zazwyczaj testuje modemy w firmie gdzie robię a budynek podobno zbudowany przez ruskich jest mocno ozbrojony i mamy tam wewnątrz problemy z telefonami/zasięgiem =>jest bliżej wejścia do lokalu komp stacjonarny gdzie tego dokonuję =>E173U-2 PLAY zachowują się zdecydowanie lepiej jeśli chodzi o ZASIĘG (1-2 kreski) niż te jakby te SAME z innych sieci i niebrandowane które nie łapią tam sieci WCALE! =>w tym SPECYFICZNYM miejscu większość trzeba wywalić na przedłużaczu 5m USB bliżej wejścia.. =>totalną szmatą w tej kwestii uważam jest model E173S-2 choć zgodny i nie ważne skąd jest (miałem takich pare) =>zdecydowanie gorzej łapie zasięg niż E173U-2 w tym omawianym specyficznym miejscu… Co sztuka to inaczej ale E173U-2 z PLAY (raczej jako jedyny z tego modelu ma tam góra 2 kreski w MP i działa na tych 1-2 kreskach bezproblemowo tak jak E3131 z PLAY) =>modemy innych sieci i niebrandowane zdecydowanie KABEL! do okna/wyjścia z lokalu i tam maja dopiero łapią 1-2 kreski =>testuję obciążając modem i ściągając plik 190MB =>54-57min =>ma nie zerwać przez 1h..

Skoro „prąd” to we wszystkich systemach Windows
=>w managerze urządzeń powinniśmy WYŁĄCZYĆ/ODHACZYĆ we wszystkich :
głównych koncentratorach USB oszczędzanie energii..

Ta jak oczywiście w 4 tematach związanych z modemem :
- karta sieciowa modemu
- sam modem
- 2 porty modemu

Zdaje się wspomniano tu tylko o karcie sieciowej modemu i samym modemie..

Dodatkowo w systemach vista,7,8 w PS i opcjach zasilania :
ustawienie wstrzymania selektywnego USB - wyłączone

Windows może wyłączać/przekonfigurowywać opcje w urządzeniach PERYFERYJNYCH jakim jest modem (SZCZEGÓLNIE jak się zmienia gniazdo) =>w tych które SA NA STAŁE w sprzęcie konfiguracja jest operacją JEDNORAZOWĄ i NA STAŁE..!

I to wszystko żeby nam system (szczególnie laptopy) nie wachlował energią naszego przekonfigurowanego (jeszcze) NIE WIADOMO DO KOŃCA JAK ,niedorobionego ,wrażliwego ,CHIŃSKIEGO cacuszka..

JA mając taki problem żeby mieć 100% pewności w ogóle NAJPIERW (ale to nie dla OPORNYCH którzy czytają po łebkach) wykonałbym jeśli jest MOŻLIWA aktualizację BIOS płyty/laptopa =>a nawet dokładnie tą samą bo mógł się rozprogramować (to co do PEWNOŚCI i FUNKCJONALNOŚCI) =>to oprogramowanie UKŁADOWE całego urządzenia (tak jak FW modemu) =>tam jest sterowanie „prądem” i napięciami na układach/chipsetach gdzie RÓWNIEŻ obsługiwany jest kontroler USB… ale………….

Warto następnie zaktualizować stery do chipsetu płyty gł. Stacji/laptop na NAJNOWSZE gdzie w chipsecie/mostku jest obsługa KONTROLERA USB..

Ja to we wszystkich maszynach wykonuję ZAWSZE z urzędu więc się nie musiałem tym zajmować..

Teraz trochę prawdy o konstrukcjach/architekturach stacji i laptopów =>są różne „prądowo” gniazda USB
=>w „stacji” te z przodu/front panel =>to bez 2 zdań zapinane poprzez laminat płytki (na którym jest gniazdo) „KABLEM” do gniazda wewnątrz do płyty =>widziałem nie jedną taką z niejednej obudowy i wiem jakim to jest badziewiem polutowanym często tak =>jakby ktoś to robił w garażu u kowala na kolanie =>nikt nigdy nie zwrócił uwagi że pendrive zaskakuje jakoś jednak WOLNIEJ z takiego gniazda niż tego z tyłu (bezpośrednio zintegrowanego z laminatem płyty)..???
Podobna sytuacja istnieje w laptopach =>laptop to maszyna oszczędna na ile się da „prądowo” poprzez założenie korzystania z ogniwa =>nie zawsze jednak WSZYSTKIE dostępne gniazda danego modelu to gniazda BEZPOŚREDNIO z laminatu płyty =>mamy czasem np.: z lewej 2 i z prawej 2 =>bywa że z jednej strony dane 2 gniazda USB to gniazda bezpośrednio z laminatu – mogą być lepsze „prądowo” i z drugiej zapięte na małym laminacie „płyteczki” POŁĄCZONEJ wstążką/taśmą do samej płyty głównej laptopa =>te nie muszą ale mogą być GORSZE prądowo =>choć JAKBY to to samo… =>bywa że WSZYSTKIE!!! jakie są w laptopie/modelu NIE! są BEPOŚREDNIO z laminatu płyty gł. =>warto CHYBA w takim razie zapoznać się z konstrukcją swojego modelu… =>i zapinać ten szczególnie problematyczny EGZEMPLARZ jednak w ODPOWIEDNIE gniazdo danego modelu.. o ile chcemy..

przystosowawszy kiedyś pewien model U-2 od operatora O2 (pomimo moich zaleceń co do PLAY) =>wrócił jako rozłączający się przy 5 kreskach w MP..

A teraz co ja wykonałem ze szmatą z sieci O2 i co przyniosło myślę wymierne rezultaty :

1.TNI =>AT i PIN =>RESET MODEMU =>PRZYWRÓCENIE USTAWIEŃ FABRYCZNYCH (AT&F) =>zaraz potem wykonanie połączenia w TNI (może to niesłuszne i niepotrzebne)

2.ponownie FW wiadomo który

3.ustawienia ze screenu w TNI i następnie wykonanie połączenia w TNI

Ciekawią mnie inne przypadki/wersje/operatorzy =>sprawdzicie ?

przestał zrywać zupełnie =>ustawienia win u mnie zawsze z urzędu są takie same =>na takich TEŻ ustawieniach ta szmata z O2 (po zmianie karty) zrywała przed w/w czynnościami i w XP także..

Natomiast przestał chcieć się automatycznie łączyć ponownie za pomocą MP =>różne stosowane przeze mnie DB od Lesia 52 ,53 ,54 (a to różne wersje sterów i MP) =>jak kończy po 1h nie łączy ponownie =>trzeba kliknąć manualnie =>oczywiście string : AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy" =>był również wprowadzony w odpowiednie miejsce =>brak poprawy…

A w TNI wznowienie połączenia działa zawsze poprawnie =>jakieś pomysły na MP i wznawianie w MP ??? =>ma używać tego dziecko i wolałbym aby nie odpalało połączenia w TNI.. =>przy czym kiedyś nie było z tym problemu..
Czytam sobie tak tą całą dyskusję i bazując na zebranych dotąd informacjach tak sobie pozwolę głośno pomyśleć:
Sieci Aero2 oraz Polkomtel posiadają w tej chwili ten sam wyznacznik. Według modemu jest to więc jedna i ta sama sieć, jednakże w rzeczywistości są to dwie różne sieci, z której tylko ta pierwsza wpuszcza karty SIM BDI, a druga je odrzuca. Jest to sytuacja niestandardowa, normalnie na świecie bardzo rzadko spotykana (jeżeli w ogóle?). Moim więc zdaniem fakt, że normalnie modemy przełączają się w obrębie tej samej sieci między technologiami 3G a 2G ma tutaj kluczowe znaczenie. Po prostu gdy zasięg sieci 2G (tutaj Polkomtel) wyraźnie przewyższa zasięg sieci 3G (tutaj Aero2) modem próbuje przełączyć się na 2G. Z wiadomych przyczyn mu się to udać nie może i to najprawdopodobniej powoduje u niego zawieszenie się mikrokontrolera (pętla nieskończona), a w następstwie o wiele wyższy pobór energii co skutkuje resetem układu zasilania modemu.

Jeżeli moje powyższe przemyślenia są poprawne, to wymuszenie pracy tylko w 3G uzasadniałoby tutaj rozwiązanie problemu z resetami.

Jednakże do tej pory zastanawiał mnie jednak przypadek kolegi raven.michal17, u którego wymuszenie 3G za wiele nie dało. Może więc dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę wersję firmware? Może Firmware modemu stosowany u raven.michal17 ma bug, który powoduje, że modem ignoruje ustawienie "WCDMA Only" i mimo wszystko próbuje zrobić fallback do 2g? Stawiałbym, że rozwiązaniem (a raczej obejściem) tego całego omawianego w tym wątku problemu byłoby w takim razie połączenie ustawienia "WCDMA Only" z konkretną wersją firmware modemu. Co o tym wszystkim myślicie?
(10-02-2013 21:12)uph napisał(a): [ -> ]Aero na swojej stronie informuje, że modem musi działać w paśmie 8:
Cytat:Urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające za pośrednictwem karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu to zasadniczo terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo 8)

Może trzeba dodatkowo ustawić na sztywno też kanał w umts 900?

Heh To pasmo 8 oznacza częstotliwość UMTS 900 Mhz, inaczej Band 8 czy b8.
Co do kanałów to więcej masz tutaj (Aero2 zajmuje górny zakres E-GSM):
http://bts-gsm.eu/podstrona/680
No dobrze. A może ktoś mi powie, czemu w takim razie modem z Playa nie ma takich problemów (E3131) jak E173. I się nie resetuje ?
To może być problem firmware, ale niestety dość powszechny - zarówno wersja z salonu Sferii (najnowszy jaki jest chyba) jak i stary Play oraz ten niezależny, który krótko polecałem na blogu - wszystkie mają ten błąd z resetowaniem się.
Błąd jest specyficzny dla sieci Aero2 i modemu E173u-2 - choć raven wspominał, że i w Play się zdarzał. Generalnie bez wsparcia operatora będzie trudno zdiagnozować do końca ten problem.
to tylko przypuszczenie ale zdarza się w wielu urządzeniach =>REVISION PŁYTY =>REV 1.X ;2X ,3X etc.. (oczywiście ten sam MODEL) =>często do niektórych oprogramowanie układowe jest INNE! =>zamawia srorange i dostaje COŚ prawdopodobnie DOSTOSOWANE pod ich potrzeby =>i tak również prawdopodobnie z każdym operatorem..

do tego w świecie istnieją takie tematy że dany producent oddaje za MNIEJSZE pieniądze część produkcji =>produkty (tego samego modelu) które w fabryce nie przeszły testów =>z urzędu będą słabsze np. w tym przypadku zasięgiem więc i słabo będą się zachowywały NAGLE po zmianie pewnych parametrów... mnie zastanawia po co wykonano pewne zmiany ,zmieniono karty i nagle informując że ten model jest zgodny.. (nikt nie powiedział że nie jest) =>a sreria pewnie ich trochę puściła =>teraz niektórzy kupią następny..

jak nie wiadomo o co chodzi.......................

czy oni nie czytają forów jeśli zrobili to celowo ?

myślę serwis autoryzowany dysponuje sprzętem/softem który pokazuje im ALL =>włącznie z wprowadzoną konfiguracją =>o ile istnieją różnice sprzętowe oni to wiedzą i WYKRYJĄ =>wiedzą wtedy którą wersję/egzemplarz jak zmienić/przystosować =>w jednej FW (czyli JAKI powinien być w danym EGZEMPLARZU) =>i być może jaką komendę i/lub 2,3 dodatkowo mu zapodać aby latał z tym czym chcemy.. =>a być może niektóre nie nadają się wcale!

mają ubaw po pachy a my nadal jak dzieci we mgle z RÓŻNYMI wersjami myślę zdecydowanie HW danego modelu.

przydało by się narzędzie które pokaże CHOCIAŻ jakie komendy AT są wprowadzone w modemie akurat w danym momencie..
W kwestii komend AT, to chyba oczywiste, że żadne - resety pojawiają się podczas normalnej transmisji danych, gdy komendy AT nie są przesyłane.
Wątpię, żeby ktoś to zrobił celowo - a na pewno nie Aero2, bo potem operator raczej nie robiłby idiotów z samych siebie dopisując modem do listy rekomendowanych. To raczej jednak efekt uboczny dziwnej konfiguracji sieci.
Różnice w wersjach sprzętu, oprogramowania i firmware możemy wypisać, ale moje doświadczenia wskazują, że to sprawa drugorzędna i dotyczy przede wszystkim modelu E173u-2. To, co ma znaczący wpływ to źródło zasilania oraz ustawienie wymuszania ogólnej pracy w trybie WCDMA i tyle co wiemy na pewno.
Huawei uruchomiło infolinię w Polsce, więc może warto z niej skorzystać w wyjaśnieniu tego zjawiska resetowania? http://www.huaweidevice.pl/news/news_HUA...linia.html
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Przekierowanie