[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie bezprzewodowych akcesoriów inteligentnego domu [Z-wave, Zigbee]
18-12-2018, 02:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-10-2019 05:04 przez szopen.)
Pozostałe zagadnienia związane z zasilaniem automatyki domowej

Baterie 9V zalecane do czujników przeciwpożarowych (zastępujące typowe 6F22):

litowe
GP CR-V9
Ultralife U9VL lub U9VL-J
Varta 9VL B1
EVE CR9V
alkaliczne
MN1604

Kwestie zamienności ogniw
Jedno z najpopularniejszych ogniw CR2 jest zamienne z CR14250, mimo pewnych różnic w wymiarach - w odwrotną stronę może czasem być problem.
(jeśli będę miał możliwości/czas mi pozwoli/będę pamiętał, to sprawdzę czy to faktycznie jest możliwe w każdym z wymienionych przypadków)

W miarę ostatnio (początek 2018) sprowadziłem kilka akumulatorów LFP (Li-FePO4) rozmiarowo kompatybilnych z CR123 i CR2 (RCR123 i IFRCR2) i eksperymentuję z ich wykorzystaniem zamiast litowych ogniw pierwotnych (jednorazowych) mimo kilkukrotnie mniejszej pojemności mają prawdopodobnie szansę się sprawdzić we współpracy z bardziej energooszczędnymi czujnikami), obecnie test trwa już około pół roku i jestem wstępnie zadowolony z wyników (w założeniu mam ładowanie nie częściej niż raz na rok, bo co to za radość biegać na okrągło i wymieniać ogniwa czy aku, swoją drogą to mnie przekonuje do urządzeń jednorazowych gdyby były cenowo przystępne, a wymiana miała następować nie częściej niż co 10 lat oraz do zasilanych metodami alternatywnymi - ogniwa słoneczne czy inne sposoby na energy harvesting).

Edit: niestety test LFP wypadł niepomyślnie - w typowych mało używanych czujnikach jedno ładowanie wystarcza na nieco ponad pół roku pracy (a w bardziej prądożernych lub dość intensywnie używanych - znacznie krócej), mimo wszystko można to potraktować jako rozwiązanie alternatywne - pozostaje jeszcze test pracy w czujnikach pracujących jedynie okazyjnie oraz test jak się zachowują w niekorzystnych warunkach klimatycznych (mam na myśli głównie czujniki pracujące na zewnątrz), niestety na kolejne wyniki przyjdzie poczekać znacznie dłużej…

Wyniki pomiarów:
- aku IFR CR123 Soshine (500mAh) praca w czujniku PIR ZP3102-5eu (to dość stary model) zainstalowanym w miejscu, gdzie występują niemal ciągłe naruszenia
instalacja 26.02.2019, pierwszy alarm o niskim poziomie baterii 3.05.2019 około 2:00, całkowita utrata połączenia z czujnikiem 3.05.2019 ~18:00
daje to zaledwie 66 dni pracy i niestety czas między pierwszym alarmem niskiego stanu ogniwa, a jego faktycznym końcem pracy jest nie do przyjęcia (nie jest to nawet kilka dni, aby zrobić konserwację "weekendową", na szczęście testy robię w instalacji typowo eksperymentalnej), być może czujnik który nie byłby pobudzany z taką częstotliwością by wytrzymał kilka dni, no ale to jest właśnie do rozważenia przy wyborze czujników zasilanych w ten alternatywny sposób…
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-12-2018, 03:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2018 02:04 przez szopen.)
Rezerwa 7
TU nie prowadzimy dyskusji, w celu uzupełnień czy aktualizacji proszę założyć nowy wątek
13-01-2019, 02:58
Rezerwa 8

TU nie prowadzimy dyskusji, w celu uzupełnień czy aktualizacji proszę założyć nowy wątek
Wątek zamknięty